Czcionka:
Kontrast:
Rozpoczął się nabór na projekty w ramach Project Support Facility
data dodania: 15.02.2023
Rozpoczął się nabór na projekty w ramach Project Support Facility

15 lutego rozpoczyna się nabór na projekty w ramach instrumentu Project Support Facility (PSF) Rady Państw Morza Bałtyckiego (RPMB).

 

Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) jest organizacją międzynarodową funkcjonującą od 1992 roku jako polityczne forum regionalnej współpracy międzyrządowej. Jej główne działania opierają się na trzech obszarach priorytetowych:

-tożsamość regionalna,

-bezpieczny i stabilny region

-zrównoważony i dobrze prosperujący region.

Instrument Wspierania Projektów (PSF) został utworzony przez państwa członkowskie RPMB w 2012 r. w celu współfinansowania projektów rozwijających i wzmacniających współpracę w regionie Morza Bałtyckiego.

Do aplikowania w naborze Rada zaprasza wszystkie  kwalifikowalne podmioty z państw obszaru Regionu Morza Bałtyckiego m.in. władze krajowe, regionalne i lokalne oraz organizacje pozarządowe.

Tegoroczny nabór koncentruje się na priorytecie „Bezpieczny i stabilny region” .

Obszar tematyczny naboru to: zarządzanie rosnącymi zagrożeniami wynikającymi ze zmiany klimatu i innymi czynnikami związanymi z bezpieczeństwem oraz budowanie bardziej odpornych społeczności poprzez zachęcanie do stosowania zintegrowanych podejść oraz innowacyjnych, wielodyscyplinarnych i międzyspołecznych partnerstw, a także włączanie zmarginalizowanych i podatnych na zagrożenia grup.

Projekty powinny opierać się o partnerstwo instytucji z co najmniej 3 krajów Rady Państw Morza Bałtyckiego, w tym kraju Partnera Wiodącego.

Maksymalna kwota dofinansowania projektu wynosi 65 tys. EUR.

Projekty powinny kłaść nacisk na rozwój zrównoważonych procesów i sieci mających na celu wniesienie wartości dodanej w Regionie Morza Bałtyckiego i do przynajmniej jednego z długoterminowych obszarów priorytetowych CBSS, jak również wniesienie wartości dodanej do współpracy makroregionalnej w Regionie Morza Bałtyckiego i jej widoczności.

Projekt, który otrzyma wsparcie powinien posiadać potencjał aby stać się podstawą modelu sieciowego, partnerskiego lub współpracy, zdolnego do funkcjonowania także po okresie trwania projektu.

Przykładowe rodzaje wspieranych działań: 

Rozwijanie i poszerzanie współpracy pomiędzy władzami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, organizacjami wolontariuszy, naukowcami, praktykami i decydentami z różnych sektorów i poziomów w zakresie zarządzania rosnącymi zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatu. 

Ustanowienie punktu spotkań dla wymiany najlepszych praktyk wdrożeniowych. 

Szkolenia i budowanie potencjału dla krajowych i lokalnych podmiotów w zakresie identyfikacji, oceny i zarządzania wpływem zagrożeń związanych ze zmianami klimatu na społeczeństwa i ekosystemy. 

Ustanowienie i utrzymanie zrównoważonych i integracyjnych programów, opracowanie praktycznych środków, modeli współpracy i narzędzi w celu ochrony wszystkich grup społecznych przed skutkami różnych czynników ryzyka, w tym zmian klimatu, oraz zaangażowanie w budowanie bardziej odpornych społeczności.  

Inne zintegrowane i innowacyjne podejścia promujące cele obecnego naboru.

Nabór wniosków w ramach instrumentu PSF trwa w okresie 15 lutego 2023 – 31 marca 2023.

Ogłoszenie o naborze i bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://cbss.org/psf/psf-2023/

Formularz aplikacyjny dostępny jest na stronie https://cbss.org/cbss-psf-application/#acf-application-tabs

Dodatkowe pytania o nabór lub kwestie techniczne związane z wypełnieniem wniosku można kierować na adres e-mail: psf@cbss.org

info.: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

fot. pixabay