Czcionka:
Kontrast:
Z większą mocą i możliwościami
data dodania: 23.02.2023
Z większą mocą i możliwościami

Są grupą ludzi pozytywnie zafiksowanych na organizowaniu eventów sportowych i propagowaniu sportów ekstremalnych. Kto? Członkowie Stowarzyszenia Sportowego Warmia Riders!

Stowarzyszenie powstało w 2016 roku w Olsztynie jako organizacja stawiająca sobie za cel promocję kultury fizycznej, w tym sportów ekstremalnych, wzmacnianie środowiska sportowców, wspieranie inicjatyw sportowych na terenie Warmii i Mazur, a także organizowanie zawodów sportowych na skalę nie tylko lokalną, ale również regionalną i ogólnopolską. Inicjatorem, założycielem oraz prezesem Stowarzyszenia jest Piotr Bauman – człowiek z pasją, a nawet z pasjami – instruktor jazdy na deskorolce i gry na gitarze, konferansjer zawodów sportowych oraz jeden z założycieli i członków kapeli Pan B. grającej alternatywnego rocka.

Akademia Deskorolki

- Jesteśmy grupą ludzi pozytywnie zafiksowanych na organizowaniu eventów sportowych i propagowaniu sportów ekstremalnych – mówi Piotr Bauman. - Jeszcze przed powstaniem Stowarzyszenia organizowaliśmy zawody sportów ekstremalnych, warsztaty deskorolkowe i eventy sportowe. Chcieliśmy jednak działać efektywniej, z większą mocą i większymi możliwościami. Aby organizować deskorolkowe eliminacje mistrzostw Polski, musieliśmy być stowarzyszeniem z licencją Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich. W 2020 roku skateboarding debiutował na olimpiadzie w Tokio i stał się sportem kwalifikowanym. To sprawiło, że ludzie zaczęli postrzegać sporty ekstremalne, w tym  deskorolkę, jako normalną dyscyplinę sportową, taką jak np. siatkówka lub piłka nożna.
Już od kilku lat w okresie wakacyjnym Stowarzyszenie Sportowe Warmia Riders organizuje bezpłatne warsztaty deskorolkowe dla dzieci i młodzieży z Olsztyna oraz okolic, pozyskując na nie dofinansowanie w ramach programów finansowanych m.in. przez Miasto Olsztyn. Jak mówi Piotr Bauman: Działania proponowane przez Stowarzyszenie to szansa dla całych rodzin na zwiększenie atrakcyjności spędzania czasu wolnego, a dla Olsztyna – na pokazanie swojego sportowego charakteru. Dzięki imprezom i zajęciom organizowanym w Olsztynie znacznie wzrosło zainteresowanie uprawianiem sportu, jakim jest deskorolka. Powstała również prężnie działająca Akademia Deskorolki OSIR Olsztyn.

Deskorolkowe mistrzostwa

Promocji sportów ekstremalnych oraz integracji środowiska lokalnych sportowców służą wydarzenia sportowe organizowane przez Stowarzyszenie. Zawody „Deskorolkowe mistrzostwa Olsztyna 2022” to jedna z największych imprez tego typu w Polsce. Odbyły się w dwóch terminach i dwóch lokalizacjach: 25 czerwca 2022 r. na Jarotach i 3 września 2022 r. na Plaży Miejskiej w Olsztynie. Wzięło w nich udział 56 zawodniczek i zawodników z całej Polski, aczkolwiek najliczniejszą reprezentację miały Warmia i Mazury. Najmłodszy zawodnik miał 5 lat, a najstarszy ukończył 38.

- Poziom zawodników i wykonywanych przez nich tricków wprawiał publiczność i sędziów w osłupienie – twierdzi Piotr Bauman, który pełnił rolę konferansjera podczas imprezy. „Deskorolkowe mistrzostwa Olsztyna 2022” były szczególnym wydarzeniem, ponieważ stanowiły jednocześnie okazję do oficjalnego otwarcia Skateparku na Plaży Miejskiej, który powstał w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego – edycja 2019. Stowarzyszenie Sportowe Warmia Rider było wnioskodawcą tego projektu, jednak o jego realizacji zdecydowali mieszkańcy Olsztyna, którzy oddali na niego prawie 4 tysiące głosów.

Skatepark

- Na zawodach mogliśmy oglądać w pełnej krasie świeżutki obiekt, dosłownie kilka dni wcześniej oddany do użytku – mówi Piotr Bauman. - Pomysł był inspirowany koncepcją uzgodnioną na konsultacjach społecznych, które nasze Stowarzyszenie przeprowadziło w ubiegłych latach.

Głównym celem było stworzenie płynnego skateparku o dużej różnorodności przeszkód z wygodnymi najazdami.

- Zrobiliśmy to, choć było chwilami naprawdę ciężko. Projekt na rozbudowę z 2019 r. i jego realizacja kilkukrotnie stały pod znakiem zapytania, m.in. przez pandemię Covid-19 i wprowadzane obostrzenia sanitarne, a także pogarszającą się sytuację ekonomiczną w kraju. Narastała wśród nas coraz większa obawa o to, czy uda nam się nie tylko zakończyć prace, ale także zrealizować zaplanowane zawody. Jednocześnie pokazało nam to, że chcieć znaczy móc – dodaje, już z ulgą, prezes stowarzyszenia. Na tym jednak nie poprzestaje, bo integracja społeczności sportów ekstremalnych już daje efekty w postaci pomysłów i planów budowy kolejnego skateparku i pumptrucków. Ważna jest tu również współpraca z Miastem Olsztyn – warto tu dodać, że cykl mistrzostw został objęty honorowym Patronatem Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

 

Inkubatory NGO
Warmii i Mazur

 

Stowarzyszenie Sportowe Warmia Riders, jako jedna z pierwszych organizacji, uczestniczyło w projekcie „Inkubatory NGO Warmii i Mazur”, współpracując z animatorką Inkubatora w Olsztynie.

- Dzięki udziałowi w projekcie znaleźliśmy z jednej strony przestrzeń do rozmowy o naszej strategii działania, a z drugiej – do dokonania przeglądu naszej dokumentacji i uzupełnienia jej o dokumenty niezbędne z punktu widzenia obowiązującego prawa. Zarówno nasza animatorka, jak i specjalistyczni doradcy wykazali się dużym zaangażowaniem – podsumowuje udział w projekcie Piotr Bauman.

 A to tylko jeden z kroków do dalszego rozwoju organizacji i realizacji jej celów.

- Chcielibyśmy coraz szerzej działać na rzecz promowania aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży i propagowania sportów ekstremalnych. Nadal będziemy organizować zawody, warsztaty sportowe i brać udział w projektach, które wpłyną na poprawę infrastruktury sportowej na Warmii i Mazurach. Jeśli chodzi o wizję naszej działalności, to w planach mamy zbudowanie krytego skateparku na terenie Olsztyna i utworzenie drużyny sportowej – dodaje prezes stowarzyszenia.

 

Izabela Jurzyńska

Fot. archiwum stowarzyszenia