Międzynarodowe spotkanie "Zielona transformacja w kulturze. Polsko-francuskie konsultacje". Odbędzie się 7 marca 2023 roku w Olsztynie.
Gośćmi wydarzenia będą eksperci z Polski oraz Francji z zakresu zrównoważonego rozwoju i zielonej transformacji w kulturze oraz promotorzy idei zielonej instytucji kultury.
Podczas spotkania nie zabraknie tematów związanych z zaangażowaniem sektora kultury i ich korzyściami w procesy zmiany. Uczestnicy podzielą się swoimi doświadczeniami, dobrymi ekopraktykami czy wyzwaniami. Zaplanowane są również wspólne poszukiwania rozwiązań, strategii i inspiracji do działań na rzecz środowiska.
Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie spotkania, zarówno podczas części plenarnej, jak i warsztatowej, mogą pomóc osobom pracującym w sferze kultury w planowaniu i wdrażaniu proekologicznych rozwiązań i działań, na każdym poziomie funkcjonowania instytucji (wewnętrzna organizacja pracy, infrastruktura, produkcja wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych).
Inicjatywa odbędzie się 7 marca 2023 roku w godz. 10-17 w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 marca 2023 roku (włącznie) - https://tiny.pl/wn676
Udział jest bezpłatny.
Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Erasmus+ pt. #ZielonaInstytucjaKultury, współfinansowanego przez Unię Europejską.
Partnerzy: Centrum Polsko-Francuskie Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Stowarzyszenie RICH’ESS z Saint-Brieuc (Francja).
Szczegółowy program spotkania:
Część plenarna:
godz. 9.30 - rejestracja uczestników,
- 10.00-10.15 - powitania,
- 10.15-10.30 - prezentacja projektu Erasmus+ pt. #ZielonaInstytucjaKultury: Małgorzata Czaplarska, dyrektorka Centrum Polsko-Francuskie Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie,
- 10.30-11.00 - metodologia zielonego audytu w projekcie #ZielonaInstytucjaKultury: Patrice Hénaff, dyrektor stowarzyszenia RICH’ESS (Francja),
- 11.00-11.30 - historia i geneza organizacji pozarządowej „Collectif des festivals”. Przykład współpracy na rzecz ochrony środowiska: Maryline LAIR, dyrektorka „Collectif des festivals” (Francja),
- 11.30-12.00 - klimatyczna kultura, czyli dlaczego instytucje kultury powinny zajmować się zmianami klimatu?: Joanna Tabaka, ekoedukatorka dla instytucji kultury,
- 12.00-14.00: przerwa
Część warsztatowa:
- 14.00-17.00 - warsztaty (1 opcja do wyboru, liczba osób ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń),
- ABC Zielonej instytucji kultury - jak inicjować, tworzyć i rozwijać miejsce kultury przyjazne środowisku (Joanna Tabaka)
miejsce: sala 202 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (ul. 1 Maja 5)
- rozwój dobrych, przyjaznych dla środowiska i zrównoważonych praktyk jako szansa rozwoju organizacji kultury (Maryline Lair i Patrice Hénaff)
miejsce: Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie (ul. Dąbrowszczaków 39, I piętro). Spotkanie tłumaczone na język polski.
źródło: www.warmia.mazury.pl