Stowarzyszenie Przyjaciół Czwórki powstało w Elblągu już w 2014 roku z inicjatywy nauczycieli i przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu. Od tego momentu działa na terenie Elbląga na rzecz wspierania dzieci, młodzieży, opiekunów i rodziców w szeroko pojmowanej edukacji, profilaktyce uzależnień, wyrównywaniu szans dzieci oraz organizowaniu różnego rodzaju form spędzania czasu wolnego.
Od 2021 roku stowarzyszenie przy okazji zmian osobowych, organizacyjnych postanowiło skorzystać ze wsparcia, jakie daje projekt „Inkubatory NGO”. Zaczęło się od misji i wizji. Poszerzanie horyzontów zakładało powołanie do życia działalności odpłatnej, poszukiwanie źródeł finansowania nowych zadań, dokonanie przy tym niezbędnych zmian formalnych, których musiało stać się zadość, a co najważniejsze – wzbogacenie działań stowarzyszenia o to, co dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym jest niezbędne, w szczególności po trudnym okresie izolacji na skutek pandemii.
Zajęcia robotyki
Cały proces rozpoczął się od spotkań diagnozujących potrzeby, cele, zasoby i wizje organizacji. Zapał, wysiłek i zaangażowanie członków stowarzyszenia włożony w proces zmian był ogromny, wizje zacne a działania konkretne. Spotkania animacyjne, szkolenia i doradztwo doprowadziły do zmian formalnych dotyczących, chociażby takich rzeczy jak statut, polityka rachunkowości czy zasady ochrony danych osobowych w związku z powołaniem do życia działalności odpłatnej. Stowarzyszenie, planując swoją ofertę, rozeznało potrzeby dzieci, rodziców, opiekunów oraz zweryfikowało planowaną do wdrożenia ofertę z usługami dostępnymi wówczas na elbląskim rynku.
Po tym nastąpił etap testowania. Planowane zajęcia z języka angielskiego i robotyki były prowadzone bezpłatnie przez okres ponad miesiąca. Zainteresowanie zajęciami było bardzo duże, zatem powstało kilka grup dla poszczególnych zajęć. Wszystko to zostało wprowadzone do arkusza kalkulacji, aby przygotować adekwatną ofertę dla chętnych, korzystając z dostępnych zasobów nauczycieli, sprzętu i pomieszczeń. Faza testowania zakończyła się ważnymi wnioskami, a zweryfikowana oferta wraz z niezbędnymi modyfikacjami wprowadzona w życie.
Ciekawskim podpowiem, że godziny zajęć są dostosowane do planu lekcji dzieci, a opłaty za nie na miarę kieszeni rodziców. Zajęcia te posiadają ten walor, że uczą poprzez zabawę, a prowadzący je nauczyciele robią to z pasją, widać, że lubią to, co robią. My natomiast wiemy, że uczymy się od tych, których lubimy. To jest właśnie przepis na sukces. Warto też dodać, że atutem wprowadzonej oferty jest tu także alternatywa spędzania czasu wolnego przez dzieci, co służy profilaktyce uzależnień. O to chodzi Stowarzyszeniu – przez jedno działanie osiągać wiele celów!
Spotkania ze specjalistami
Co jeszcze? Stworzenie odpłatnej oferty stowarzyszenia nie było jedynym z celów jego rozwoju. Organizacja w swej mądrości, widząc potrzeby rodzin i szczególne trudności w pokonywaniu skutków pandemii, przygotowała programy i pozyskała środki na realizację różnego rodzaju projektów odpowiadających na problemy, z jakimi boryka się młodzież i ich opiekunowie. Cyklicznie stowarzyszenie organizuje bezpłatne dla korzystających spotkania ze specjalistami w dziedzinie cyberprzemocy, cykl szkoły dla rodziców, zajęcia dotyczące problemu skutków izolacji, a także pogłębiających się problemów uzależnień, przemocy i depresji wśród dzieci i młodzieży.
Aktywność stowarzyszenia przyczyniła się także do zwiększenia zaangażowania rodziców i dzieci. Na szeroką skalę organizowane są szkolne i pozaszkolne akcje charytatywne, wspierane działania innych organizacji pozarządowych na terenie miasta, a także zaangażowanie w pozyskiwanie funduszy i środków materialnych na różne cele służące lokalnej społeczności. Dzięki temu wzrasta wiedza młodzieży o trzecim sektorze, ich zaangażowanie w działania obywatelskie, świadomość znaczenia oddolnej aktywności. Atutem jest tu również wzmożone zaangażowanie rodziców, którzy nie tylko włączają się w działania organizowane przez stowarzyszenie, ale inicjują także nowe akcje mające na celu wsparcie dzieci, wspólne rozwiązywanie problemów i podejmowanie trudnych tematów. Rodzice jednej z klas, w związku z problemem nietolerancji i przemocy, przy wsparciu Stowarzyszenia, pozyskali środki na dodatkowe działania i wsparcie dzieci, których dotyczył temat agresji. Poskutkowało to podjęciem się różnych rozwiązań, w które zaangażowała się grupa rodziców.
Własnymi siłami
Stowarzyszenie Przyjaciół Czwórki, dzięki otrzymanemu wsparciu nie tylko rozwinęło swoją działalność, ale zainspirowało również lokalną społeczność do działania, inicjowania rozwiązań pojawiających się trudności i przezwyciężania kryzysów własnymi siłami. Organizacja poszerzyła swoją ofertę nie tylko o zajęcia językowe czy z robotyki dla dzieci, ale również kolonie, zimowiska i zajęcia dla rodziców. Otrzymane wsparcie pozwoliło na wprowadzenie zmian, zwiększenie ilości podejmowanych działań, a także wyzwoliło społeczną synergię. Stowarzyszenie wraz z innymi partnerami zdobyło środki na realizację inicjatywy na rzecz przygotowania muralu z okazji 75-lecia szkoły, który zawiera elementy historii, początków szkoły, a w której to udział miały dzieci i rodzice, decydując o wyglądzie muralu poprzez głosowanie.
Wsparcie projektu Inkubatory NGO okazało się szansą na rozwój nie tylko samego Stowarzyszenia, ale także okazją do szeroko zakrojonego rozwoju społeczności lokalnej.
Katarzyna Ciszewska
fot. archiwum Stowarzyszenia Przyjaciół Czwórki