Czcionka:
Kontrast:
Nie tylko o wolności w Dzień Kobiet
data dodania: 07.03.2023
Nie tylko o wolności w Dzień Kobiet

To nie jest zwykła książka o kobiecości, a literacki i społeczny eksperyment. W Dzień Kobiet, 8 marca w Restauracji BoNoBo o godzinie 17, czeka nas wyjątkowe spotkanie z autorką publikacji „Wolno(ść). O dobrym życiu szytym na własną miarę”, czyli Olga Żmijewska w rozmowach z Agnieszką Kacprzyk.

 

Książka „Wolno(ść). O dobrym życiu szytym na własną miarę” to zapis 30 rozmów Olgi Żmijewskiej z Agnieszką Kacprzyk, które w latach 2020-2022 Fundacja Sztuka Wolności publikowała na swoim kanale YouTube.

- Nagrałyśmy prawie 40 rozmów krążących wokół wolności, z naszej kobiecej perspektywy – wyjaśnia Olga Żmijewska, autorka książki, prezeska Fundacji Sztuka Wolności. - Z Agnieszką jesteśmy w podobnym wieku, mamy około 40 lat, mieszkamy na wsi. W mojej książce zdecydowałam się opublikować rozmowy w postaci jak najmniej zmienionej, co oznacza, że na jej strony przeniosłam język mówiony. Książka jest konwersacją dwóch zaprzyjaźnionych kobiet, które przekazują mądre, głębokie, złożone treści, powołując się na kilkadziesiąt książek naukowych i popularno-naukowych. Nie ma w niej opracowań naukowych, nie ma wywiadów. Wraz z redaktorką książki dr Katarzyną Taczyńską nie wygładzałyśmy rozmów, nie zmieniałyśmy ich charakteru.

Znalazły się za to rozmowy o małżeństwie, kobiecości, samoświadomości i zmianie, do której dojrzewała autorka, terapii. Jak precyzuje Olga Żmijewska, tytuł książki nawiązuje do misji jej fundacji, która promuje kontemplacyjny, sprzyjający samopoznaniu styl życia w duchu slow. Olga Żmijewska, fundatorka i prezeska Fundacji Sztuka Wolności jest zaangażowana w życie kulturalne i społeczne w regionie od 20 lat. Działała mieszkając za granicą, jeszcze w trakcie studiów w Niemczech. Przyjeżdżała regularnie do Idzbarka i była aktywną społeczniczką. To właśnie 8 marca 2003 roku była w Idzbarku współzałożycielką pierwszego stowarzyszenia: Idzbarskiego Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Forum Kobiet. Wtedy wójtem gminy był obecny marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. Jak mówi, dlatego też premiera książki 8 marca 2023 roku jest  niezwykłym przeżyciem - "to okrągły jubileusz mojej działalności" - podkreśla.

Olga Żmijewska po powrocie w rodzinne strony zaangażowała się w wiele działań społecznych oraz kulturalnych. W Olsztynie Fundacja Sztuka Wolności jest partnerem slamów poetyckich, które organizuje Michalina Janyszek, olsztyńska poetka. Czym jest slam? Jest to specyficzny turniej poetycki, w którym publiczność decyduje, za pomocą głosowania, który utwór najbardziej się podoba. Takie spotkania nie odbywają się w bibliotekach czy domach kultury, tylko w pubie lub w kawiarni.

- W trakcie naszych slamów panuje bardzo przyjazna, pełna empatii atmosfera – wspomina Olga Żmijewska. - Zdarzają się łzy szczęścia, wzruszenia, panuje przyzwolenie na okazywanie emocji. W slamie nie chodzi o rywalizację, a pokazanie tego, co nas porusza.

Olga Żmijewska i Michalina Janyszek pokazują, że kobiece współdziałanie może przynieść korzyści dla lokalnej społeczności.

 

- Z Olgą bardzo dobrze mi się współpracuje – zapewnia Michalina Janyszek, poetka. - Mamy dobrze skonstruowany plan, działamy bez pośpiechu. Tutaj nie ma ostatecznych terminów, pogoni za celem. Wszystko ma dziać się bardzo naturalnie, bez ograniczeń czy koncentrowania się na wyzwaniach.

Olga Żmijewska i Michalina Janyszek planują kolejne wydarzenia. Kiedy pytamy, jak ich slamy będą wyglądały w przyszłości, Michalina odpowiada:

- Na pewno chciałabym, by za parę lat w slamach poetyckich brało udział więcej młodych ludzi – mówi. - Zależy mi na młodzieży z liceum, która pisze, ma energię do działania i twórczości. Chciałabym, by nie pisali do szuflady, jak to zwykle bywa, ale żeby mieli przestrzeń do prezentacji swoich utworów.

Olga z kolei dodaje:

- Chciałabym, żeby slam, powiedzmy za dziesięć lat, był formą mądrego spędzania czasu wolnego, sposobem poszerzania samoświadomości - tłumaczy. - To właśnie jest ważne w działaniach mojej fundacji, której misją jest promowanie przedsięwzięć, które poszerzają perspektywę, horyzonty. Sztuka Wolności ma łączyć różne grupy społeczne, środowiska, a slam idealnie wpisuje się w taką ideę.

Teraz najbliższym wydarzeniem będzie premiera książki Olgi Żmijewskiej, która odbędzie się 8 marca w Restauracji BoNoBo. Partnerem spotkania jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie. Po spotkaniu czeka nas koncert zespołu McKwadrat.

- Opowieści Olgi Żmijewskiej i Agnieszki Kacprzyk o współpracy z różnymi osobami, instytucjami, środowiskami mają piękny finał. Doprowadziły nas do sytuacji, w której skupiamy się na wzajemnej współpracy, na współdziałaniu, bez przepychanek i oceniania – podsumowuje Monika Stępień z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. - Mówię tutaj nie tylko o okolicznościach powstania książki, ale również o slamach poetyckich, które tworzą Olga i Michalina, którym biblioteka z przyjemnością matronuje. Są wspaniałym dowodem na to, że można scalić wiele życiowych, odmiennych historii, które mogą z kolei stać się ważnymi kulturalnymi doświadczeniami.

 

 Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

fot. archiwum prywatne