Czcionka:
Kontrast:
Światowid dostępny dla każdego
data dodania: 09.03.2023
Światowid dostępny dla każdego

Instytucje kultury z roku na rok są coraz lepiej przystosowane do potrzeb osób, które mają problem ze wzrokiem, słuchem czy poruszaniem się. Poprzez realizację projektu „Rozbudowa, przebudowa i remont Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu”, którego jednym z celów było dostosowanie obiektu do osób z różnymi dysfunkcjami, staliśmy się jedną z wiodących instytucji kultury w zakresie dostępności w województwie warmińsko-mazurskim i w północnej Polsce.

 

W ostatnim dziesięcioleciu możemy zauważyć, że coraz częściej imprezy artystyczne i inicjatywy kulturalne są bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu od lat realizuje te założenia, przywiązując szczególną uwagę do aktywnego włączania osób z niepełnosprawnościami do twórczego działania. Poprzez organizację koncertów muzycznych, spektakli teatralnych, warsztatów artystycznych, pokazów filmowych, spotkań integracyjnych, konferencji, wystaw plastycznych czy fotograficznych realizujemy szeroko pojętą integrację i przełamywanie barier społecznych.

Charakter naszych przedsięwzięć spełnia wymogi profesjonalizmu i szacunku dla niepełnosprawności. Co ważne, nie są to wydarzenia, w których osoby z niepełnosprawnościami są biernymi odbiorcami, ale mogą być aktywnymi uczestnikami. Staramy się, aby te działania obejmowały osoby ze specjalnymi potrzebami i każdym rodzajem niepełnosprawności. Nowością w ofercie są zajęcia sensoryczne w nowej sali doświadczania świata.

W ramach realizacji projektu „Rozbudowa, przebudowa i remont Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu” cały budynek został pozbawiony barier architektonicznych. Przed wejściem zamontowano specjalne nakładki na schody, zaś wewnątrz umieszczono kolejną windę dla niepełnosprawnych oraz oznaczenia podłogowe dla osób z problemami wzroku. Uzupełnieniem tych oznaczeń jest umieszczona zaraz przy wejściu głównym tablica tyflograficzna, czyli dotykowy plan budynku oraz przyciski przywołania pomocy. Osoby z niepełnosprawnością ruchu mają również lepszy dostęp do kasy i punktu informacji – wszystko za sprawą zainstalowanej platformy przyschodowej. Platformy przyschodowe zostały zamontowane także przy wejściu na hol główny oraz przy wejściu na scenę Dużej Sali Kina Światowid.

Zmiany w zakresie dostępności objęły także przestrzeń cyfrową CSE „Światowid" w Elblągu. Nowa strona internetowa, poza nieszablonową grafiką, została wyposażona w wiele dodatkowych funkcjonalności. Wszystko zgodnie z założeniami i uwzględnieniem norm WCAG 2.1 dla systemów teleinformatycznych w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych.

CIEKAWOSTKA

Kino Światowid wzbogaciło się o nową salę studyjną w pełni przystosowaną dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo oraz dla osób niewidomych i niedowidzących. Jest to jedyna taka sala kinowa w północnej Polsce, która wyposażona została w system Audiomovie – aplikację do audiodeskrypcji.

 

info i fot. CSE Światowid