Czcionka:
Kontrast:
Koła Gospodyń Wiejskich chcą działać!
data dodania: 20.03.2023
Koła Gospodyń Wiejskich chcą działać!

Koła Gospodyń Wiejskich zrzeszone w jednej, wspólnej sieci? Porady, pomoc i wsparcie na wyciągnięcie ręki? Teraz jest to możliwe! Wszystko dzięki projektowi „MOCna SIEĆ”.

 

Projekt pn. “MOCna SIEĆ”, jak czytamy na stronie Stowarzyszenia Teraz My, jest wspólną inicjatywą tej organizacji, Gminy Ostróda, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie, Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Regionalnego w Olsztynie oraz Krajowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Terenowy w Olsztynie. Jego głównym celem jest utworzenie wojewódzkiej sieci Kół Gospodyń Wiejskich jako forum współpracy i silnej marki KGW w regionie. Dla KGW, które przyłączą się do sieci przygotowano cykl edukacyjny, otwarte szkolenia, spotkania, doradztwo, kompleksowe wsparcie merytoryczne, pomoc w pozyskiwaniu i rozliczaniu środków dotacyjnych, animacje.

- Pomysł wziął się, jak to często bywa, z potrzeby – mówi Magdalena Wollman, prezeska Stowarzyszenia Teraz My. I dodaje: - Przed rozpoczęciem projektu pracowaliśmy z Kołami Gospodyń Wiejskich w powiecie ostródzkim. Odbywały się różne spotkania, szkolenia i wyjazdy, podczas których dostawaliśmy sygnały, że to wsparcie dla Kół jest niewystarczające. Zwykle Koła posiłkowały się wsparciem pełnomocników z ARiMR, ale oni raczej obsługiwali te Koła w zakresie dotacji, którą dostają z Agencji. W przypadku innych problemów, związanych na przykład z księgowością czy z promocją, czyli z takimi zagadnieniami związanymi z codziennym funkcjonowaniem organizacji, był duży problem. Nie wiadomo było, gdzie szukać pomocy. Podczas spotkań z Kołami z naszego powiatu, dowiedziałyśmy się jakie są potrzeby, pomysły i jakiego wsparcia Koła oczekują. Na tej podstawie przygotowany został pomysł tej sieci. Koła mówiły nam, że brakuje im po prostu spotkań, takich, na których mogłyby wymieniać doświadczenia, porozmawiać o problemach, o potrzebach, może nawiązać jakieś partnerstwa i realizować wspólne inicjatywy. To chyba było taką główną potrzebą tych Kół – potrzeba spotkania się i wymiany doświadczeń.

Jak wyjaśnia Magdalena Wollman, zadaniem projektu jest stworzenie warunków do utworzenia sieci. – To, jak sieć będzie funkcjonować po projekcie, zależy w dużej mierze od samych Kół. Widzimy, że chęci są, jest bardzo dużo pomysłów, zawiązały się już pierwsze znajomości, pierwsze inicjatywy.

Zainteresowanie Kołem Gospodyń Wiejskich jest coraz większe. Dlaczego? – Myślę, że są dwa główne czynniki, które powodują wzrost atrakcyjności Kół – mówi nasza rozmówczyni. - Jest to przede wszystkim dużo prostsza procedura rejestracji, tak naprawdę w ciągu jednego dnia mogą się zarejestrować oraz dotacja, która jest z góry przyznawana.

- Myślę, że Koła robią dobrą robotę, aktywizują społeczności lokalne, organizują mnóstwo wydarzeń kulturalnych, są też Koła, które zajmują się typowo tematami związanymi z kobietami. Bardzo dużo zmieniło się, odkąd KGW działają na obszarach wiejskich.

 

Karolina Król

fot. archiwum prywatne