Czcionka:
Kontrast:
Nikogo nie pozostawiamy bez pomocy
data dodania: 29.03.2023
Nikogo nie pozostawiamy bez pomocy

- Zawsze, gdy możemy, staramy się pomóc, bezpośrednio lub odwołując się do ludzi  dobrego serca, w szczególności tych skupionych w organizacjach społecznych – mówi Wiesław Śniecikowski, Burmistrz Pasłęka, który opowiedział nam o organizacjach pozarządowych działających na terenie Miasta i Gminy Pasłęk.

 

- Jakie były początki organizacji pozarządowych w gminie Pasłęk?

- Ta współpraca ma swoją 33-letnią historię. Pasłęcki samorząd od 1990 roku zawsze wspierał organizacje pozarządowe, na początku głównie organizacje sportowe. Oprócz organizacji sportowych i 8 Ochotniczych Straży Pożarnych nie było wówczas innych. Od lat 90-tych ubiegłego wieku następował sukcesywny rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Rosło zainteresowanie mieszkańców różną działalnością  społeczną o charakterze gospodarczym, edukacyjnym, kulturalnym, sportowym, historycznym, religijnym itp. Zaczęły powstawać nowe liczne organizacje społeczne, które działają do dziś. Jest ich obecnie ponad 60. Nie wszystkie są równie aktywne.

 

- Które organizacje szczególnie wyróżniają się na tle pozostałych?

Wyróżniającą się organizacją jest Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Aniołowo, które zrealizowało wiele projektów, umiejętnie korzystając w szczególności ze środków pomocowych gminy Pasłęk oraz Unii Europejskiej. Oprócz tego, że zajmuje się ono rozwojem wsi Aniołowo, jest propagatorem rozwoju obszarów wiejskich. Na przykład w 2022 roku zrealizowało  wspólny projekt  sołectw Aniołowo, Nowe Kusy i Marianka.

 W naszej gminie jest 7 prężnie działających Ochotniczych Straży Pożarnych, w których funkcjonuje około 150 strażaków ochotników, którzy realizując na co dzień obowiązki rodzinne i zawodowe, znajdują czas także na działalność społeczną na rzecz bezpieczeństwa, a także na przykład kultury. Szczególnie zasłużoną w tym zakresie jest  OSP w Zielonce Pasłęckiej. Przy niej  działa strażacka orkiestra dęta, której długoletnim kapelmistrzem był śp. Celestyn Torucki, a obecnie funkcję tę piastuje jego wychowanek Adrian Bracki. W tej samej wsi działa też druga orkiestra dęta parafialna przy  parafii. św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej. Prawdopodobnie jest to jedyna wieś w Polsce, w której działają społecznie dwie orkiestry dęte.

W każdej gminie w Polsce jest problem bezdomnych zwierząt, głównie kotów i psów, które są często porzucane oraz zwierząt dzikich potrzebujących pomocy. W gminie Pasłęk problem ten rozwiązujemy wspólnie  z  bardzo aktywnie działającym Warmińsko - Mazurskim Stowarzyszeniem Obrońców Praw Zwierząt im. Św. Franciszka z Asyżu z siedzibą w Pasłęku, bez którego rozwiązywanie problemów bezdomności zwierząt nie byłoby możliwe. Obecnie organizacja ta obejmuje  opieką blisko 250  bezdomnych psów i 60 kotów. Stowarzyszenie to jest kuźnią rozwoju wolontariatu – działa w nim na co dzień kilkunastu wolontariuszy.

Gmina Pasłęk jest jedną z niewielu gmin w powiecie elbląskim, na której terenie prężnie rozwija się pszczelarstwo i ruch pszczelarski. W obecnym czasie na terenie gminy jest około 3,5 tysiąca uli i 61 pasiek. Działa Pszczelarskie Koło Terenowe BARTNIK w Pasłęku wspierane przez Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu z/s w Starym Polu.

Propagowaniem historii Pasłęka zajmuje się między innymi Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej "Kuźnia Pruska". Jest to stowarzyszenie, które w ciekawy sposób popularyzuje historię miasta, animuje i zaprasza do tego młodych ludzi.

Stowarzyszenie Kwitajny z Historią w Przyszłość propaguje  historię tej miejscowości, która ma bardzo bogatą historię przedwojenną.

Do osób starszych, emerytów i rencistów, skierowana jest działalność Pasłęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 150 słuchaczy  tego uniwersytetu uczestniczy w różnych zajęciach, kołach zainteresowań, przystosowujących ich do życia we współczesnym świecie.

Stowarzyszenie Kwitajny z Historią w Przyszłość propaguje  historię tej miejscowości, która ma bardzo bogatą historię przedwojenną.

Osoby, które są w bardzo trudnej sytuacji społecznej i ekonomicznej, wspiera od kilkunastu lat Stowarzyszenie Wspierające Rodziny Potrzebujące "Jutrzenka" w Pasłęku. Organizacja ta współpracuje z pasłęckimi szkołami w zakresie organizacji zbiórek  produktów żywnościowych dla osób potrzebujących.

Parafie znajdujące się na terenie gminy działają prężnie w sferze ochrony zabytków. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa w Pasłęku ma 2 piękne XIV- wieczne  kościoły – w Pasłęku i  Mariance. Dzięki staraniom parafii, przy pomocy finansowej między innymi gminy Pasłęk, np. udało się poddać renowacji  300-letnie organy Andreasa Hildebrandta w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku. Parafia corocznie organizuje koncerty i festiwale organowe, z udziałem organmistrzów krajowych i zagranicznych, z wykorzystaniem ww. unikatowych organów.

Natomiast działalność Stowarzyszenia Energy Cheerledears skierowana jest do dzieci i młodzieży zainteresowanej tańcem nowoczesnym.

Polski Związek Wędkarski Koło Nr 14 w Pasłęku  jest  organizacją, która od kilkunastu lat przygotowuje fantastyczne imprezy wędkarskie, w tym związane z dniem dziecka, w których corocznie uczestniczy  około 300 najmłodszych mieszkańców naszej gminy z rodzinami – rodzicami, dziadkami.

Unikatowy Młodzieżowy Klub Jeździecki "NENIA" kieruje swoją ofertę do dzieci i młodzieży zainteresowanej sportową lub rekreacyjną jazdą konną. W 2022 roku z inicjatywy władz gminy Pasłęk, przy współpracy z powiatem elbląskim, wybudowana została hala do jazdy konnej, dzięki której adepci jeździectwa mogą rozwijać swoje pasje także w okresach niesprzyjających warunków atmosferycznych.

 Najstarszą w gminie organizacją sportową jest Klub Sportowy „Polonia”, prowadzący 4 sekcje: piłki nożnej, lekkoatletyki, kick-boxingu oraz koszykówki. Krzewieniem sportu w pasłęckich szkołach zajmuje się Szkolny Związek Sportowy. Działa też Akademia Piłkarska Polonia 2018 skupiająca najmłodszych adeptów piłki nożnej.

W Pasłęku zostało powołane do życia dobrze wyposażone Centrum Integracji Społecznej, które ma siedzibę w pięknym pasłęckim ratuszu. Chcieliśmy, żeby ludzie mogli spotykać się poza domem z innymi osobami o podobnych problemach i zainteresowaniach, niekoniecznie pod okiem władzy. Mieszkańcy gminy mają to miejsce dla siebie. Utworzenie  Centrum Integracji Społecznej w Pasłęku to inicjatywa władz Pasłęka sfinansowana ze środków unijnych.

 

- Jakie plany dotyczące współpracy z organizacjami pozarządowymi ma pasłęcki samorząd?

Działaniom władz Pasłęka tj. Radzie Miejskiej, organowi wykonawczemu gminy, którym jest Burmistrz Pasłęka, a także pracownikom Urzędu Miejskiego i innych gminnych instytucji, w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi przyświeca generalna zasada – niczego nie narzucać, ale maksymalnie wspierać te organizacje  – pomagać, co przynosi znakomite efekty. W tym roku dla organizacji pozarządowych w skromnym budżecie gminy Pasłęk  przeznaczone zostało 1 mln 101 tys. zł. Kwota pomocy finansowej gminy dla tych organizacji corocznie jest zwiększana. Bez tych pieniędzy działalność organizacji społecznych byłaby o wiele skromniejsza lub wręcz niemożliwa. Tworzymy warunki materialne, w tym finansowe do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, którego fundamentem jest ponad 60 organizacji pozarządowych i 41 sołectw działających na terenie gminy Pasłęk. Podmioty te są bezcennym  elementem  samorządu Miasta i Gminy Pasłęk we wszystkich sferach jego funkcjonowania, którego nie da się przecenić. Główny plan, to dbać o ten społeczny skarb, co niezmiennie czynimy od 33 lat funkcjonowania pasłęckiego samorządu.

 

Karolina Król

fot. www.paslek.pl