Współpraca, współdecydowanie i angażowanie się w proces decyzji na szczeblu lokalnym – tak najprościej można opisać działania w ramach projektu „Wspólnie możemy więcej”, który Stowarzyszenie ESWIP realizuje od 31 grudnia 2021 r. Wszystko po to, by zwiększyć zaangażowanie mieszkańców Elbląga w lokalne działania związane z partycypacją obywatelską.
Jak skutecznie docierać do elblążan? Najlepiej działać wielotorowo i praktycznie. Tak właśnie dzieje się w projekcie „Wspólnie możemy więcej”, ponadto nie ma tutaj żadnych ograniczeń wiekowych. Każdy chętny może wziąć udział w kawiarenkach obywatelskich czy spotkaniach konsultacyjnych.
- Tematy kawiarenek podpowiadają nam mieszkańcy Elbląga – mówi Arkadiusz Jachimowicz, prezes Stowarzyszenia ESWIP. – Natomiast spotkania konsultacyjne dotyczą bieżących spraw i potrzeb wynikających przy tworzeniu miejskich dokumentów i programów.
Osoby chcące zwiększyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu partycypacji obywatelskiej i narzędzi demokratycznych mogły wziąć udział w Szkole Partycypacji Społecznej lub warsztatach medialnych.
- Każde z powyższych działań obejmowało cykl spotkań dla 12 osób. Efektem warsztatów medialnych jest m.in. Pozarządowiec, który Państwo właśnie czytają - mówi Adrian Płączyński, koordynator projektu. - Bardzo cieszy nas fakt, że w to działanie zaangażowało się dużo młodych osób, którzy dopiero uczą się czym jest partycypacja.
Warto wspomnieć także o zajęciach edukacyjnych w elbląskich szkołach średnich i podstawowych. Przedstawiciele ESWIP w formie warsztatów i pogadanek pokazali młodzieży, że partycypacja w szkołach dzieje się już od podstawówki.
- Założeniem projektu były także praktyczne działania wśród elblążan, którzy wspólnie mogli wpłynąć na swoje najbliższe otoczenie. Granty na inicjatywy lokalne pokazały, że mieszkańcy mają głowy pełne pomysłów na rozwiązywanie problemów i zaspokajanie potrzeb swojego otoczenia. Powstały ciekawe projekty, które poprzedziły wspólne decyzje, a ich realizacja pokazuje, że elblążanie świetnie potrafią się organizować i działać w imię wspólnej sprawy – dodaje Adrian Płączyński.
Sylwia Warzechowska
Fot. archiwum Stowarzyszenia ESWIP