Czcionka:
Kontrast:
Aktywnie w powiecie ostródzkim
data dodania: 21.04.2023
Aktywnie w powiecie ostródzkim

Stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i ochotnicze straże pożarne – tam znajdziesz aktywnych społeczników, którzy dbają o rozwój wsi czy aktywny wypoczynek dzieci. Sami także znajdą sposób na testowanie pomysłu, który może wpłynąć na rozwój ich organizacji.

W zaprzyjaźnionej szkole można zrobić zimowisko! Taki pomysł do głowy przyszedł paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Elgnowie (gm. Dąbrówno), które dla dzieci i młodzieży zaplanowały aktywny wypoczynek. Piętnastu uczestników dobrze się bawiło podczas wykonywania masek karnawałowych, gry w kalambury czy zabaw na sankach. Nie zabrakło także zajęć tanecznych, ruchowych, sportowych oraz wyjazdu do kina do Olsztyna.
Natomiast strażacy ochotnicy z Bramki (gm. Morąg) zorganizowali „Strażacki weekend”, w ramach którego odbył się pokaz sprzętu strażackiego, wspólne oglądanie filmu, a nawet ognisko! Jak zgodnie przyznają organizatorzy, takie wydarzenia są doskonałą propozycją dla młodych ludzi nie tylko na zabawę i integrację, również szansą na zarażenie się udziałem w młodzieżowych drużynach pożarniczych.
A jak zatrzymać wspomnienia i uwiecznić ważne wydarzenia? Oczywiście, że na zdjęciach! Tym bardziej, jeżeli wydruk jest ekspresowy, a w komplecie do zdjęcia jest ramka. Stowarzyszenie QLT z Łukty przekonało się, że jest to doskonały pomysł, tym bardziej, że przy okazji robienia zdjęć można wykorzystać m.in. zabawne okulary, peruki i kapelusze.
Ciekawym pomysłem może się pochwalić Stowarzyszenie ISĄG (z Pelnika w gminie Łukta). Za członkami stowarzyszenia testowanie produkcji i dystrybucji nowego produktu lokalnego, czyli figurki i magnesu z bobrem. Dlaczego bóbr? A to dlatego, że znajduje się tu Rezerwat „Ostoja Bobrów” na rzece Pasłęce. Aktualnie trwa badanie opinii wśród mieszkańców na temat lokalnej pamiątki.
Mieszkańcy powiatu ostródzkiego nie próżnują, szukają pomysłów na ciekawe spędzanie czasu i atrakcyjne pamiątki. Nie oglądają się na innych i sięgają po możliwości, jakie daje Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu prowadzony przez Stowarzyszenie ESWIP. Społecznicy, wspólnie z lokalną społecznością, będąc podmiotami, w których partycypacyjne podejście jest podstawą, angażują mieszkańców wszędzie tam, gdzie temat dotyka ich bezpośrednio. Dzięki środkom na testowanie produktów z pewnością ich decyzje będą trafione.

Sylwia Warzechowska

Fot. archiwum Koło Gospodyń Wiejskich w Elgnowie