Czcionka:
Kontrast:
Wawrzynek wilczełyko - nie taki straszny, jak go nazywają!
data dodania: 24.04.2023
Wawrzynek wilczełyko - nie taki straszny, jak go nazywają!

W ramach projektu „Razem możemy więcej” realizowanego przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych Fundacja Nexus z Olsztyna otrzymała grant na inicjatywę pn. „Wawrzynek wilczełyko – nie taki straszny, jak go nazywają!”. O projekcie i działaniach fundacji opowiedział Wojtek Biedrzyński.

 

- Jaki był powód powstania Fundacji Nexus?

- Fundacja Nexus została zarejestrowana w 2017 roku. Do jej utworzenia przymierzaliśmy się  od początku drugiej dekady XXI wieku. W końcu dojrzeliśmy i powstała fundacja. A stworzyliśmy ją z potrzeby uzyskania większego wpływu na poczynania formalnych struktur zarządzających ochroną przyrody w naszych lokalnych realiach. Jako organizacja pozarządowa możemy w bardziej skuteczny sposób interweniować i przedstawiać propozycje dotyczące gospodarowania zielenią w mieście. Naszym zdaniem, obowiązujący obecnie model, zarówno w dziedzinie ochrony przyrody, jak i kształtowania zieleni miejskiej, nie nadąża za niekorzystnymi zmianami w środowisku przyrodniczym. Służby i struktury zbyt wolno reagują na katastrofalny spadek bioróżnorodności.

Widzieliśmy potrzebę edukowania w nieformalny, poza systemowy sposób. I to działa! W trakcie naszych działań przekonujemy się, jak dużo pracy w dziedzinie edukacji ekologicznej przed nami. Niemniej, widzimy również, że wielu ludzi chcę się uczyć i zmieniać otoczenie na bardziej przyjazne przyrodzie.

 

- Jakie działania zostały przeprowadzone do tej pory?

- Było ich sporo. Przeprowadziliśmy m.in. interwencje w urzędach dotyczące zanieczyszczenia środowiska oraz łamania przepisów związanych z ochroną przyrody. Organizujemy wycieczki edukacyjne związane z gospodarowaniem odpadami oraz wodą, akcje sprzątania terenów w pobliżu rzek oraz w lasach, akcje usuwania roślin inwazyjnych oraz edukację na temat gospodarowania zasobami, ochrony przyrody i bioróżnorodności.

 

- Z którego działania jesteście najbardziej dumni?

- Najbardziej jesteśmy dumni z udziału w kampanii przeciwko budowie obwodnicy przez Las Miejski w Olsztynie.

 

- Proszę opowiedzieć o projekcie "Wawrzynek wilczełyko - nie taki straszny, jak go nazywają!"

- W ramach projektu zostanie przeprowadzona podczas spacerów integracyjnych inwentaryzacja rośliny – wawrzynka wilczełyko w dolinie rzeki Wadąg. Roślina ta jest objęta częściową ochroną gatunkową. Ma ona potencjał bycia gatunkiem parasolowym, co pozwala chronić inne organizmy znajdujące się w siedlisku zajmowanym przez tę roślinę. Zebrane informacje na temat stanowisk - dane geolokalizacyjne wraz z dokumentacją zdjęciową zostaną opracowane w formie dokumentu i przesłane do Wydziału Środowiska Urzędu Miasta i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Wód Polskich.

Projekt ten, na który otrzymaliśmy grant ze Stowarzyszenia ESWIP, zakłada kilka celów. Po pierwsze, edukację lokalnej społeczności w terenie - ludzie nauczą się rozpoznawać wawrzynek wilczełyko roślinę częściowo chronioną. Poza tym uczestniczący w spacerach obywatele przekonają się o bogactwie przyrodniczym doliny rzeki Wadąg i celowości ochrony posiadanego dziedzictwa oraz przekażą swoją wiedzę w najbliższym otoczeniu. Urzędy i organy odpowiedzialne za zarządzanie i ochronę przyrody otrzymają pakiet danych przyrodniczych, a w przestrzeni medialnej zaistnieje temat znaczenia ochrony określonego obszaru poprzez ochronę roślin, tzw. parasolowych. Do tego należy dodać fakt, że zyskamy kolejną cegiełkę do budowy jakiejś formy ochrony przyrody w Lesie Miejskim w Olsztynie (zespół przyrodniczo-krajobrazowy, użytek ekologiczny, etc.).

 

- Jakie macie plany na przyszłość?

- Chcemy działać tak, jak działaliśmy do tej pory oraz:

  • w najbliższym czasie skupić się na staraniach o wzmocnienie ochrony bioróżnorodności w Lesie Miejskim w Olsztynie i w dalszej perspektywie doprowadzić do ściślejszej ochrony pewnych jego obszarów,
  • edukować i inicjować działania na rzecz bioróżnorodności na terenach zieleni miasta Olsztyna,
  • inicjować i wzmacniać obywatelskie działania na rzecz zazielenienia miasta,
  • edukować w kwestii naszych indywidualnych decyzji, które mają wpływ na kondycję przyrody.

Inicjatywa jest finansowana z funduszu grantowego Stowarzyszenia ESWIP w ramach projektu „Kuźnia Ekspertów. Wsparcie III sektora Warmii i Mazur”. Projekt finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

 

Karolina Król

fot. archiwum fundacji