Czcionka:
Kontrast:
Nie tylko mural i planszówki
data dodania: 26.04.2023
Nie tylko mural i planszówki

Jak zrobić coś dobrego? Najlepiej wspólnie! A do tego razem zadecydować, jak będziecie działać. Tylko w takim przypadku pomysł wręcz skazany jest na sukces. Tak właśnie było z inicjatywami, które otrzymały dofinansowanie w ramach projektu „Wspólnie możemy więcej”.

To, co było najważniejsze i najwyżej punktowane przy ocenianiu wniosków to proces partycypacyjny grupy. Pomysł był zaledwie połową sukcesu, liczyło się przede wszystkim to, jak pomysł będzie realizowany. I tak dla przykładu, grupa społeczników ze Szkoły Podstawowej nr 4 chciała upiększyć podwórko szkolne, gdzie jeszcze do niedawna stał niezbyt ładny mur. Po burzy mózgów wśród społeczności szkolnej powstała ankieta online, za pomocą której każdy mógł zagłosować na to, co jego zdaniem powinno znaleźć się na muralu.

- To przykład skutecznego działania rodziców, uczniów dzieci i sympatyków szkoły – podkreśla Mateusz Jachimowicz, animator w projekcie „Wspólnie możemy więcej”. – Koszt wykonania muralu znacznie przewyższa przekazany grant w wysokości 3 tysięcy złotych. Jednak dzięki wspólnym działaniom, a przede wszystkim dzięki determinacji społeczności szkoły udało im się zrealizować zaplanowany cel.

Z ciekawą inicjatywą wyszła grupa rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Elblągu. Chcąc odciągnąć dzieci od laptopów i telefonów komórkowych, zorganizowali popołudnia z planszówkami. Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny i może wziąć w nich udział każdy, kto chce spędzić wolny czas w ciekawy sposób.

- W organizację zaangażowani są rodzice i nauczyciele, czyli wolontariusze, którzy objaśniają zasady gry, a także opiekują się osobami, które po raz pierwszy przyszły na planszówkowe spotkania. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, przychodzi na nie od dwudziestu do sześćdziesięciu osób – mówi pani Jola, jedna z wolontariuszek.

- Udzielone granty były zaledwie narzędziem w procesie partycypacji – podkreśla Mateusz Jachimowicz. – Społeczności szkolne, elbląskie Amazonki oraz grupy inicjatywne pokazały, że wspólne decydowanie i działanie może przynieść dużo satysfakcji, a przede wszystkim gromadzić wokół pomysłu kolejne osoby, które chcą włączać się w jego realizację. Wszystkie inicjatywy rozwiązują zaistniały problem społeczny lub potrzebę.
Dzięki grantom m.in. biblioteka szkolna wzbogaci się o wybrane tytuły, odbędzie się kurs pierwszej pomocy przedmedycznej oraz powstanie ogród przy jednej ze szkół.

 

Sylwia Warzechowska

fot. archiwum Stowarzyszenia ESWIP