Czcionka:
Kontrast:
Seniorze, możesz na nas liczyć
data dodania: 29.04.2023
Seniorze, możesz na nas liczyć

Z Iwoną Orężak, prezeską Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu rozmawiamy o seniorach, sytuacji elbląskiego uniwersytetu i planach na przyszłość.

 

- Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu działa na elbląskim rynku już prawie 25 lat. Jak w tym czasie się zmieniał?

- Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu działa już od 24 lat, jak się zmieniał przez te lata? Na pewno ewaluował. Wypracowywał własne ścieżki doskonalenia się jako placówka oferująca osobom głównie starszym, ale też niepełnosprawnym ofertę, która pozwoliłaby na realizację ich uśpionych marzeń, zainteresowań, planów, np. turystycznych. Dzięki poszukiwaniu nowych ciekawszych rozwiązań wzmacniał się też instytucjonalnie, stawiał i nadal stawia przede wszystkim na kreatywny, empatyczny „tak zwany” personel obsługujący wszystkie działania – starałam się, by osoby, które będą budować bezpieczną przestrzeń dla rozwoju  naszych podopiecznych, były szczególnie wrażliwe na ich potrzeby, ich stan duchowy, psychiczny, by bez względu na wybraną formę osobistego rozwoju każdy nasz słuchacz czuł się wśród nas po prostu jak w przyjaznej, dużej rodzinie.

Myślę, że ten cel został osiągnięty, bo na co dzień pracuję ze wspaniałymi kobietami, z którymi się świetnie rozumiemy i uzupełniamy, a to jest bardzo ważne. Bardzo wspierający jest  Samorząd Słuchaczy – ich pomoc jest bezcenna – mają bezpośredni kontakt ze swoimi rówieśnikami, przekazują nam ich sugestie i wskazówki, są też wolontariuszami w wielu działaniach, w których mogą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

UTWION kiedyś to mała grupka osób, które chciały się dalej rozwijać, poszerzać swoją wiedzę i jedna sekcja rehabilitacyjna. Dzisiaj jest znacznie więcej osób zainteresowanych naszą ofertą, a sekcji zainteresowań kilkanaście. Znajdzie tu swoje miejsce pasjonat krajoznawczych wycieczek, zapaleniec komputerowy, hobbysta - tenisista, miłośnik literatury pięknej czy poszukujący swojej weny twórczej amator – smakosz sztuki malarskiej lub rękodzielniczej. Staramy się też, by tematyka wykładów była urozmaicona, a wykładowcy profesjonalnie wykonywali swoje rzemiosło.

 

- Jacy są seniorzy w dzisiejszych czasach? Czy są otwarci, chętni na nowe wyzwania?

- Senior 2023 roku to w mojej ocenie „kolorowy” senior. To osoba bardziej kreatywna niż 20 lat temu, z dużą świadomością, że jeśli nie chce pozostać w tyle, musi dostosować się do zmieniającego wciąż otaczającego go świata. Senior XXI wieku jest otwarty na te wyzwania, chociaż często zagubiony i zakłopotany – naszym zadaniem jest go ośmielić, wskazać właściwą, bezpieczną dla niego drogę (w tej chwili realizujemy bezpłatne porady psychologiczne i prawne).

 

- Pani doświadczenie na stanowisku dyrektorki jest ogromne. Co sprawia Pani największą radość, a z czym trudno jest sobie poradzić?

- To prawda, że trochę doświadczenia w pracy z osobami w różnym wieku nabyłam i nadal nabywam, bo inaczej się nie da robiąc to, co robię. Człowiek się spełnia, jeśli znajduje przestrzeń, która stwarza mu możliwości rozwoju zarówno dla siebie jak i innych. Kiedy udaje się pozyskać środki na ciekawe działania, z których skorzystają słuchacze, to jest ogromna satysfakcja i radość z ich radości, że mogą w czymś innym, nowym uczestniczyć. To tylko tyle, albo aż tyle.

Spotkania, wyjazdy, to także możliwości poznania nowych osób. Rodzą się przyjaźnie, zawiązują się bliższe relacje. To wszystko daje radość i motywację do dalszych działań.

Cieszę się, kiedy podchodzą do mnie ludzie i dziękują np. za fantastycznego wykładowcę, oryginalne zajęcia czy za to chociażby, że jesteśmy, że mogą do nas przyjść i po prostu porozmawiać.

Czy są problemy? Tylko ten ich nie ma, co nic nie robi, ale nie chcę o tym dzisiaj mówić. Psychologowie twierdzą, że im więcej w nas pozytywnych myśli, tym słoneczniejsza jest otaczająca nas aura.

 

- Jaka przyszłość czeka elbląski UTWION?

- Jaka przyszłość dla elbląskiego UTWION? Po prostu dobra i mimo różnych przeciwności losu - tylko dobra.

Lockdown, covid swoje zrobiły, przerzedziły nam trochę szeregi słuchaczy. Część niestety dalej się izoluje. Stąd w naszej ofercie od zeszłego roku pojawiły się bezpłatne porady psychologiczne. Wiele osób skorzystało już ze spotkań ze specjalistą.

Optymistyczne jest to, że zapisują się nowe osoby i praktycznie nie ma miesiąca, by ktoś do nas nowy nie dotarł, z czego się bardzo cieszymy i serdecznie zapraszamy, bo właśnie u nas znajdziesz coś ciekawego, może intrygującego, zaskakującego, co sprawi, że twój czas zasłużonej emerytury nie będzie bezbarwny i bez przyjaciół. Z całą pewnością Drogi Seniorze możesz na nas liczyć.

 

Karolina Król

fot. Rafał Narnicki