Czcionka:
Kontrast:
O szkolnych budżetach
data dodania: 05.05.2023
O szkolnych budżetach

W ubiegłym roku stowarzyszenie zrealizowało kilka projektów kierowanych do młodych ludzi w Iławie. Wzmacniały one ich aktywność obywatelską i kompetencje społeczne współpracy oraz wzrost poczucia wpływu młodzieży na najbliższe środowisko, problemy społeczne otoczenia, w tym występujące wśród rówieśników.

Celem projektu pt.: „Szkolny budżet obywatelski w Iławie” było zwiększenie kompetencji uczniów z terenu miasta Iława w zakresie samodzielnego przygotowania i realizacji oddolnych inicjatyw społecznych. W ramach projektu zorganizowaliśmy lekcje o działaniach na rzecz społeczności lokalnej, przedsiębiorczości, realizowanych na rzecz uczniów w wieku 7-19 lat, z 5 szkół podstawowych i 3 ponadpodstawowych z Iławy. Wiedza zdobyta w trakcie lekcji umożliwiła przeprowadzenie konkursu dotacyjnego z udziałem nieformalnych grup dzieci i młodzieży, którego zadaniem było wsparcie rozwoju partycypacji społecznej i kreowanie oddolnych inicjatyw na rzecz społeczności szkolnej. W ramach tego konkursu dofinansowaliśmy 8 inicjatyw uczniowskich finansowanych ze środków Samorządu Województwa Warmińsko Mazurskiego oraz Gminy Miejskiej Iława.

W ramach działań spotkaliśmy się z dyrektorami, opiekunami i przewodniczącymi samorządów z każdej ze szkół w celu omówienia i opracowania harmonogramu działań w każdej z nich.

Kolejnym etapem było przeprowadzenie zajęć w szkołach. Łącznie w lekcjach udział wzięło ponad 600 uczniów. Były to grupy łączone, czyli kilka klas jednocześnie, w tym także przedstawiciele samorządów uczniowskich z danej szkoły. Opracowano zasady, regulamin, formularz inicjatywy i kartę do głosowania, tak aby były jasne i dostosowane dla wszystkich uczniów.

W październiku i listopadzie przeprowadziliśmy wśród uczniów elektroniczną, anonimową ankietę na temat ich potrzeb w szkole – czego potrzebują, aby czuć się w niej dobrze. Otrzymaliśmy łącznie ponad 200 odpowiedzi. Następnie w listopadzie i grudniu zaprosiliśmy uczniów do składania wniosków na inicjatywy społeczne. Zebraliśmy 10 wniosków, które zostały sprawdzone pod kątem formalnym i merytorycznym przy udziale kadry pracowników szkół, przedstawicieli samorządów uczniowskich i animatora społecznego z Forum Animatorów Społecznych. Po sprawdzeniu wszystkich wniosków i dopuszczeniu ich do głosowania, uczniowie samodzielnie przeprowadzili kampanię promocyjną na temat ich pomysłów i zebrano głosy na każdy z nich. Efektem głosowania było zwycięstwo jednego z pomysłów w danej szkole, ponadto otrzymaliśmy 5 inicjatyw do zrealizowania.

Inicjatywy, które zostały zrealizowane, to:

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Kopernika w Iławie, zakup: maszyny do popcornu, maszyny do waty cukrowej, tosterów opiekaczy, gofrownicy w celu przygotowywania różnych przekąsek podczas organizowanych imprez i wydarzeń szkolnych. Za sprzęt odpowiadać będzie utworzona w tej szkole Spółdzielnia Uczniowska "Zgredek".
  • Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej w Iławie, zakup: wersalki i puf do kącika relaksu, który został utworzony dla uczniów.
  • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Iławie, zakup: stołu do tenisa stołowego oraz dodatkowej siatki, w celu urozmaicenia uczniom przerw i organizacji turniejów tenisowych pomiędzy klasami i pomiędzy uczniami i nauczycielami.
  • Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Polskich Podróżników w Iławie, zakup: mebli rattanowych i tablicy ścieralnej, również utworzenie kącika relaksu dla uczniów i możliwości pisania po ścianie.
  • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Iławie, zakup poidełka z ciepłą i zimną wodą do korzystania przez uczniów.

Szkoły ponadpodstawowe:

  • Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie, zakup stojaków na rowery.
  • Zespół Szkół im. Konstytucji 3 Maja, zakup puf do organizowanego kącika relaksu dla uczniów.
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego, zakup stojaków na rowery.

Na każdą z inicjatyw mogliśmy przeznaczyć 1500 zł ze środków publicznych, jednak w trakcie realizacji zajęć udało się pozyskać dodatkowe środki finansowe od przyszkolnych Rad Rodziców, co umożliwiło realizację inicjatyw o wyższej wartości. Łącznie wszystkie uczniowskie inicjatywy kosztowały ponad 15 000 zł. W ten sposób udało się stworzyć szeroką koalicję wspierającą działania młodych ludzi w Iławie a składającą się z: NGO, JST, szkoły, Rady Rodziców.

Równocześnie w podobnych terminach realizowaliśmy drugi projekt pn.: „Młodzi młodym w Iławie”, wzmacniający kompetencje obywatelskie samej Młodzieżowej Rady Miasta Iławy.

Przeprowadziliśmy spotkania z reprezentantami Młodzieżowej Rady Miasta Iławy (MRM), z uczniami, przedstawicielami samorządów uczniowskich z iławskich szkół. W ramach zadania przeprowadziliśmy seminarium dla młodych osób z tematyki kompetencji społecznych.

W trakcie spotkań badaliśmy zasoby i potrzeby młodych ludzi, próbując stworzyć strategię działań iławskiej młodzieży.

Podczas rozmów wypłynęła potrzeba organizacji miejskiego wydarzenia dla iławskiej młodzieży. Udało się stworzyć grupę partnerską z przedstawicielami MRM, ZHP, stowarzyszenia młodzieżowego Iławska Grupa Ratownictwa, wydziałem Urzędu Miasta w Iławie – Ośrodek Psychoedukacji. Zorganizowaliśmy wydarzenie, pn.: "Młodzi Młodym w Iławie" – prezentacja DJ’ów. Wydarzenie odbyło się 23 września 2022 r. na lodowisku oraz na terenie skateparku. Wzięło w nim udział ok. 300 młodych osób, uczniów z iławskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Wydarzenie składało się z warsztatów deskorolkowych na pobliskim skateparku, równocześnie trwały warsztaty taneczne HIP HOP. Zwieńczeniem była prezentacja DJ’ ów, która polegała na przeprowadzeniu prezentacji muzycznej lokalnych młodych DJ’ów z Iławy.

Wydarzenia te odbiły się szerokim echem wśród iławskich młodych ludzi, a komentarze na temat imprezy były bardzo pozytywne. W związku z tym młodzież zwróciła się do nas z prośbą, żeby ponownie zorganizować podobną inicjatywę. Tym samym zorganizowaliśmy II prezentację iławskich DJ’ów i odbyła się ona 22 października 2022 r.

Jest to potwierdzenie, że realizacja naszego zadania w ogromnym stopniu przyczyniła się osiągnięcia planowanego celu, wzmocniliśmy młodych ludzi, pomogliśmy im znaleźć i stworzyć koalicję na ich rzecz oraz wsparliśmy ich w organizacji wydarzeń. Takiej inicjatywy, dedykowanej tylko młodym ludziom, w mieście jeszcze nie było, a co najważniejsze – zorganizowała je sama młodzież.

Założeniem projektowym było wsłuchanie się w potrzeby młodych i podążanie za tym w doborze tematyki i sposobie realizacji polityki społecznej, co zostało przeprowadzone z bardzo dobrym skutkiem.

 

Wojciech Jankowski, Aleksandra Mianowska

fot. Wojciech Jankowski