Czcionka:
Kontrast:
Odpowiadamy za dobrostan pszczół
data dodania: 08.05.2023
Odpowiadamy za dobrostan pszczół

W ramach projektu „Razem możemy więcej” realizowanego przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu otrzymał grant na inicjatywę pn. „Dzień Pszczoły”. O projekcie i działaniach związku opowiedziała Joanna Zuehlke.

 

- Kiedy w Elblągu powstał Regionalny Związek Pszczelarzy i jakie były jego początki?

- Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu za dwa lata będzie obchodzić 50-lecie swojego istnienia. Jego działanie i historia wpisują się w tradycje zrzeszania się pszczelarzy, które sięgają początków niepodległej Polski, a nawet wcześniej – czasów rozbiorów. Całą historię można przeczytać na stronie: https://www.rzp.elblag.pl/historia/.

Związek zrzesza pszczelarzy i sympatyków pszczelarstwa z terenu byłego województwa elbląskiego. Celem i zadaniem RZP jest wszechstronna działalność w zakresie pszczelarstwa, czuwanie nad prawidłowym jego rozwojem, reprezentowanie interesów pszczelarzy oraz szeroko rozumiana popularyzacja pszczelarstwa. W naszym związku działa 430 pszczelarzy.

 

- Jak obecnie działa związek, proszę opowiedzieć o najciekawszych inicjatywach.

- Związek na co dzień organizuje i koordynuje różnorodne formy wsparcia środowiska pszczelarskiego, pozyskuje granty i dofinansowania wspierające pszczelarzy, rozwój pszczół, a także podnoszące poziom wiedzy ekologicznej wśród mieszkańców naszego województwa. RZP upowszechnia wiedzę na temat zapylaczy i bioróżnorodności poprzez różnorodne działania. Organizujemy uroczystości, imprezy, akcje np. w 2022 r. świętowaliśmy ogólnopolskie obchody 100-lecia Polskiego Związku Pszczelarskiego i odsłonięcie pomnika ks. Jana Dzierżona – wraz z przeprowadzeniem kampanii edukacyjnej poświeconej temu znakomitemu biologowi, nazywanemu „Kopernikiem pszczelarstwa”. Od 20 lat angażujemy się w Targi Pszczelarskie i Regionalnej Żywności w Karczowiskach Górnych. To największe w Polsce północnej targi sprzętu pszczelarskiego, tradycyjnej żywności, impreza popularyzująca pszczelarstwo, skupiająca tysiące odwiedzających. Organizujemy konkursy, np. w 2022 r. we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu zorganizowaliśmy Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Z każdej strony pszczoły wymagają naszej ochrony”, który przerósł nasze oczekiwania i  spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczniów z całej Polski, przesyłających setki prac. 

Odpowiadamy za dobrostan pszczół oraz jakość produktów pszczelich, więc cały czas, jako pszczelarze, szkolimy się i podnosimy swoje kwalifikacje.

W naszej działalności nie zapominamy o dzieciach i młodzieży. Wychodzimy z założenia, że należy w najmłodsze pokolenie inwestować, ponieważ to młodzi będą w przyszłości pszczelarzami i od nich będzie zależeć stan środowiska naturalnego. Regionalny Związek Pszczelarzy prowadzi Skansen Pszczelarski w Karczowiskach Górnych, na który składa się pracownia edukacyjna, zabytkowe ule i sprzęt pszczelarski. Prowadzimy tam zajęcia pszczelarskie dla dzieci i młodzieży.

Rozwijamy działalność Centrum Pszczelarskiego „Bez barier” – pierwszej w Polsce pasieki edukacyjnej ukierunkowanej na osoby z niepełnosprawnościami. Jesteśmy w tej dziedzinie pionierami ponieważ osoby z dysfunkcjami, zwłaszcza ruchowymi są wykluczone z zajmowania się ta szlachetną dziedziną, jakim jest pszczelarstwo. U nas jest to możliwe.

 

- Proszę opowiedzieć o inicjatywie, na którą przyznano Państwu grant w ramach Funduszu Grantowego Stowarzyszenia ESWIP.

Światowy Dzień Pszczół organizowany jest w coraz większej ilości miejscowości. W naszym mieście i okolicach brakuje imprez o tematyce ekologicznej, umożliwiających w luźnej, piknikowej atmosferze rozmawiać o sprawach ważnych. Chcemy się dzielić z innymi naszą pasją, jaką są pszczoły miodne i uwrażliwiać innych na ich potrzeby. Stąd pomysł na organizację imprezy Piknik Rodzinny – Dzień Pszczoły.

Ulubiony dżem, poranna kawa, zupa pomidorowa, czy bawełniana koszulka – to tylko niektóre produkty, którymi możemy się cieszyć, dzięki pracy pszczół. Te pożyteczne owady zapylają ponad 300 000 gatunków roślin (ponad 87%) na świecie! Niestety na skutek degradacji środowiska naturalnego pszczoły zaczynają ginąć.

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, który ma przypominać o ich ogromnym znaczeniu w życiu człowieka i uwrażliwiać na problemy zapylaczy. W obchody włączamy się również my, zapraszając 20 maja (sobota) br. do Karczowisk Górnych k/Elbląga na Piknik Rodzinny – Dzień Pszczoły.

Program imprezy adresowany jest do dużych i małych odbiorców. Na dzieci czekać będą animacje „Pszczela łąka”, gry, konkursy i zabawy. Chętni będą mogli włączyć się do akcji wspólnego sadzenia roślin miododajnych, wziąć udział w warsztatach budowania domków dla zapylaczy, posłuchać wykładu o prozdrowotnych właściwościach miodu i smakować jego różne rodzaje, wziąć udział w pokazie pracy pszczelarza. O wrażenia artystyczne zadbają młodzi twórcy z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu. Jak na piknik przystało, przez cały czas trwania imprezy rozpalone będzie ognisko, na którym chętni będą mogli piec kiełbaski lub inne specjały.

Organizatorami imprezy jest Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu, Centrum Pszczelarskie „Nektar”, Skansen Pszczelarski w Karczowiskach Górnych, Sołectwo Karczowiska Górne.

Program Pikniku Rodzinnego – Dzień Pszczoły

Na scenie:

11:00 Występy wykonawców z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu

13:00 Wykład o prozdrowotnych właściwościach miodu i degustacja miodów

14:00 Występy wykonawców z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu

14:30 Być pszczelarzem - pokaz pracy pszczelarza, ciekawostki o pszczołach

Atrakcje:

Dla dobra pszczół – wspólne sadzenie roślin miododajnych

Warsztaty budowania domków dla zapylaczy (trwać będą do wyczerpania materiałów)

Pszczela łąka – animacje dla dzieci

Ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek

Miejsce: Centrum Pszczelarskie Nektar, Karczowiska Górne 37, k/Elbląga.

 

-  Jakie macie plany na przyszłość?

- Nie ustajemy z popularyzacją pszczelarstwa, jako dziedziny, która uczy pokory i szacunku do przyrody. Chcemy zachęcać miłośników pszczół do włączania się do naszego związku, oferując profesjonalne szkolenia, pomoc w prowadzeniu pasieki, systemy wsparcia.  Stwarzamy możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń z innymi, nawiązywania relacji, które skutkują później przyjaźniami.

Ważna jest dla nas szeroko rozumiana edukacja przyrodnicza, szczególnie w zakresie wiedzy o pszczołach miodnych. Dlatego rozwijamy działania popularyzatorskie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Już teraz zapraszamy na nasze zajęcia realizowane w ramach projektu „Pszczela edukacja”, gdzie zaplanowaliśmy liczne, bezpłatne zajęcia pszczelarskie i warsztaty dla grup, a także dzieci i dorosłych. W lipcu nasz Skansen wzbogaci się o ścieżkę edukacyjną, na którą będą składać się gry interaktywne, łamigłówki i tablice edukacyjne. Niezaprzeczalną atrakcją ścieżki będzie realistyczna, wielkoformatowa, mierząca ponad 2 m pszczoła. Dzięki modelowi będziemy mogli zobaczyć szczegóły anatomiczne, których obserwując pszczoły w naturalnych warunkach nie jesteśmy w stanie dostrzec.

W tym roku skupiamy się także na Centrum Pszczelarstwa „Bez barier”. To wyjątkowe miejsce, które będziemy promować i upowszechniać. Naszym zamiarem jest likwidacja barier
umożliwiająca ludziom, dotychczas wykluczonym, pracę z pszczołami oraz dalsze rozwijanie zainteresowań poprzez pomoc w tworzeniu małych amatorskich pasiek. Nie ma nigdzie tego typu centrów edukacyjnych. Prowadzone szkolenia umożliwią zainteresowanym osobom zdobycie wiedzy i umiejętności do samodzielnej obsługi dedykowanych dla siebie uli oraz docelowo umożliwią uzyskanie kwalifikacji do prowadzenia własnej pasieki. Centrum „Bez barier” będzie miejscem wdrażania nowych rozwiązań dedykowanych dla osób niepełnosprawnych (sprzętu, uli, miodarek, systemów pracy).

 

Karolina Król

fot. Skansen Pszczelarski w Karczowiskach/facebook.com