Łęcze zyskało nowe miejsce spotkań. Otwarte w lutym bieżącego roku Centrum Aktywności Lokalnej tętni życiem i wzmacnia poczucie wspólnoty, skupiając wokół siebie mieszkańców.
Uroczyste otwarcie CAL odbyło się 19 lutego 2023 roku i przyciągnęło wielu mieszkańców regionu. Na świetlicę – która stałaby się miejscem spotkań – czekano długo. Jednak po 12 latach i pokonaniu wielu przeszkód udało się doprowadzić do jej reaktywacji.
Lokalni bohaterowie
Dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych i środków własnych Urzędu Miasta i Gminy Tolkmicko przystosowano oraz powiększono budynek, przeprowadzono podstawowy remont placówki. Dzisiaj Centrum Aktywności Lokalnej w Łęczu jest już urządzone do tego stopnia, że pozwala na organizację w nim różnych zebrań i wydarzeń. Jednak o takim stanie nie można było mówić od samego początku istnienia świetlicy.
– Dużo materiałów potrzebnych do uruchomienia pracowni krawieckiej udało nam się kupić dzięki dotacji ze Stowarzyszenia ESWIP, a współpraca z Lions Club Elbląg pozwoliła na zakup stołów konferencyjnych. Warto jednak wspomnieć, że wiele przedmiotów oddają do nas sami mieszkańcy – wyjaśnia Elżbieta Chochoł-Downar, Opiekunka Świetlicy Wiejskiej w Łęczu.
Zadbane i niepotrzebne już w domu rzeczy można oddać do CAL, gdzie na pewno znajdą zastosowanie. Placówkę wspiera finansowo rada sołecka, sołtys i Koło Gospodyń Wiejskich – zawsze aktywnie pomagając w organizacji wydarzeń. Do akcji wyposażenia świetlicy włączyły się także okoliczne firmy, które podarowały instytucji produkowane przez siebie wyroby, np. meble.
– Tak się wszyscy uzupełniamy – dodaje Elżbieta Chochoł-Downar.
Bez ograniczeń wiekowych
Chociaż Centrum Aktywności Lokalnej jest na początku swojej działalności i obecnie prowadzi nieliczne warsztaty, np. szycia czy robienia pizzy, to tętni życiem każdego dnia. Stanowi miejsce spotkań lokalnej społeczności, która przychodzi, by porozmawiać, nawiązać kontakt. Stałymi bywalcami są dzieci – starsze i młodsze. Świetlica jest idealnym miejscem do tego, by wyjść z domu i spotkać się z rówieśnikami. W ramach współpracy z lokalną szkołą podstawową do CAL przychodzą także wycieczki. Niedawno placówkę odwiedziły przedszkolaki, które brały czynny udział w warsztatach plastycznych i kulinarnych, pomagały paniom gospodyniom przygotować zdrowe i kolorowe naleśniki, następnie błyskawicznie zjadając wszystkie przysmaki. W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami latem złożony zostanie wniosek o dofinansowanie na zagospodarowanie przestrzeni przed świetlicą – budowy mini placu zabaw dla dzieci oraz małego ogródka, którymi opiekowałyby się panie z KGW.
Miejsce lokalnej integracji
Jak mówi sama opiekunka świetlicy, jest ona niezbędnym elementem miejscowości.
- Można tu spotkać wiele osób, dzięki czemu zmniejsza się dystans między mieszkańcami, a wiadomo też, że nie każdy każdego zna. Świadomość, iż mamy takie miejsce, jest budująca i motywuje nas do stałego ulepszania go, przyciągania jak najwięcej ludzi, by przyjść i po prostu porozmawiać, zintegrować się. Prawie każdy mieszkaniec Łęcza ma swoje wspomnienia związane z tym miejscem i wielki sentyment, bo zawsze działała tu świetlica i klub prasy – tłumaczy Elżbieta Chochoł-Downar.
Świetlica poza organizowanymi przez siebie inicjatywami aktywnie włącza się także w życie szkoły oraz miejscowej OSP, pomagając przy przygotowywaniu różnych lokalnych imprez. Poza tym panie z KGW promują miejscowość na wydarzeniach odbywających się w Elblągu, Tolkmicku i okolicach, co motywuje je do pracy zespołowej. Za to już 27 maja bieżącego roku planowana jest duża impreza z okazji Dnia Dziecka. CAL wspólnie ze szkołą oraz OSP przygotowują dla mniejszych i większych mieszkańców Łęcza zabawę z licznymi atrakcjami.
– Od stycznia 2023 r. zarządzanie i koszty utrzymania obiektu przejął Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tolkmicku, który wspiera nasze działania. Dawna świetlica, czyli obecnie Centrum Aktywności Lokalnej, wraca do życia i jest otwarta na potrzeby oraz pomysły mieszkańców. Oby jak najwięcej ludzi chciało z tego obiektu korzystać – podsumowuje opiekunka świetlicy.
Aleksandra Mianowska
fot. Sołectwo Łęcze