Czcionka:
Kontrast:
Festyn GOZ w Elblągu. Pamiętaj – nie marnuj!
data dodania: 19.05.2023
Festyn GOZ w Elblągu. Pamiętaj – nie marnuj!

Przed nami kolejny FESTYN GOZ pod hasłem „Nie marnuj, napraw, wymień”. Wydarzenie co roku promuje gospodarkę obiegu zamkniętego (GOZ) oraz uczy zasad segregowania odpadów i recyklingu. Główne atrakcje festynu, który odbędzie się już 27 maja br. na Placu Jagiellończyka przedstawiono dziś, podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim.

 

FESTYN GOZ nie marnuj, napraw, wymień - PROGRAM I ATRAKCJE

 

- Już po raz czternasty odbędzie się wydarzenie, wcześniej będące Dniami Recykligu, a obecnie nazwane Festynem GOZ. Mieszkańcy będą mogli się dowiedzieć więcej o selektywnej zbiórce odpadów, to temat, który trzeba powtarzać, przypominać  – podkreślił prezydent Wróblewski. – Zapraszamy mieszkańców na Plac Jagiellończyka, gdzie będzie możliwość przekazania przedmiotów i wymiany ich na rośliny. Przygotowane są też atrakcje dla dzieci – zapraszał prezydent.

- Segregacja odpadów, to dla ZUO obecnie najważniejszy nakaz. Chcemy ograniczać ilość odpadów zmieszanych, obecnie zwanych coraz częściej resztkowymi, a więc resztkami, których nie da się przetworzyć. W Elblągu selektywnie zbieranych jest około 20% odpadów, a są takie miejscowości, gdzie to jest 50 na 50%. Chcemy uświadomić mieszkańcom, że podczas Festynu nie będziemy przyjmować odpadów, ale w myśl gospodarki obiegu zamkniętego – surowce wtórne – podkreślił Andrzej Lemanowicz dyrektor elbląskiego ZUO. Dyrektor ZUO przekazał również, że jego zakład jest w trakcie budowy nowego kompostownika o pojemności 6 tys. ton, gdzie trafiać będą resztki organiczne. Z resztek, po przetworzeniu, ZUO chce produkować polepszacze glebowe.

 

FESTYN GOZ nie marnuj, napraw, wymień - REGULAMIN

 

źródło i fot.: www.elblag.eu