Czcionka:
Kontrast:
Rozmawiali o niepełnosprawności
data dodania: 24.05.2023
Rozmawiali o niepełnosprawności

Za nami pierwsze dni Elbląskiego Tygodnia z Niepełnosprawnościami „Elbląg Nadaje TON”. Wczoraj (23.05), w ramach tego wydarzenia odbyła się konferencja pn. „Funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością – rodzina, szkoła, praca, środowisko”.

 

- 2 lata temu, kiedy pracowaliśmy nad programem działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, często mówiliśmy o tym, że jest nas wiele. Wiele osób i instytucji, które działają na rzecz tej grupy osób, natomiast nie zawsze wszyscy wszystko o sobie wiedzą – mówiła Monika Kurpanik, pełnomocnik prezydenta Elbląga ds. osób z niepełnosprawnościami. - Okazało się, że wymiana informacji nie jest taka, jaka powinna być. Wówczas pojawiła się konkluzja, że powinniśmy spotykać się częściej, wymieniać się informacjami, pokazywać tą ścieżkę od urodzenia osoby z niepełnosprawnością, aż po jej dorosłość. Chcieliśmy też zaprosić na tę konferencję nie tylko instytucje, które stricte działają na rzecz tej grupy osób, ale również placówki opieki zdrowotnej czy placówki oświatowe, żeby im pokazać, jak wygląda ta droga, kto głównie zajmuje się tymi obszarami i gdzie powinniśmy skierować swoje kroki, jeżeli mamy kontakt z osobą, która tego wsparcia potrzebuje.

I tak też się stało. Podczas konferencji bowiem zebrani przeszli przez te wszystkie obszary, zaczynając od wczesnego wspomagania rozwoju, poprzez edukację, aktywizację zawodową, a  kończąc na wsparciu rodziców i opiekunów.

CO jeszcze będzie działo się w Elblągu w ramach „Elbląg Nadaje TON”? Szczegóły na plakacie poniżej.

1245_1

fot. Anna Dembińska