- Chcemy kontynuować nasze działania – mówi Jacek Gierwatowski ze Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci, który opowiedział nam o działalności organizacji i planach na przyszłość.
- Jakie były początki stowarzyszenia i dlaczego powstało?
- Początki Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci sięgają czerwca 2015 roku. Wtedy właśnie grupa znajomych postanowiła pojechać do Czernina, gdzie zginął ppor. Zdzisław Badocha, ps. "Żelazny". Wówczas podjęliśmy decyzję o stworzeniu własnej organizacji, ponieważ chcieliśmy realizować swoją wizję aktywności patriotycznej.
Naszą pierwszą dużą akcją był I Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w lutym 2016 roku, który przyciągnął kilkuset patriotów z Elbląga i okolic. Jestem współzałożycielem stowarzyszenia i jedynym członkiem od początku jego powstania.
- Ilu członków liczy stowarzyszenie?
- Stowarzyszenie liczy 10 osób oraz kilkunastu sympatyków współpracujących z nami przy różnych akcjach.
- Czym się zajmujecie?
- Zajmujemy się przywracaniem pamięci o ważnych wydarzeniach patriotycznych z historii Polski. Staramy się przypominać mało znane postaci związane z Elblągiem i okolicą. Realizujemy również cykliczne spotkania w naszej siedzibie przy ulicy Łączności 3.
Staramy się współpracować z wieloma fundacjami i stowarzyszeniami patriotycznymi, czego efektem było powstanie nowego tworu, czyli Środowiska Patriotycznego Polski Północnej, zrzeszającego ponad 20 organizacji z 3 województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, i kujawsko-pomorskiego.
Od początku istnienia stowarzyszenia przeprowadziliśmy około 150 akcji: wykłady, marsze, rajdy, akcje charytatywne, patriotyczne turnieje piłkarskie, koncerty, pokazy filmów dokumentalnych, ogniska integracyjno-survivalowe, konkursy wiedzy historycznej, itd.
- Jakie inicjatywy organizujecie?
- Mamy kilka cyklicznych inicjatyw, które realizujemy co roku. Są to:
Rajd pieszy pamięci sierż. Wiktora Stryjewskiego, ps. "Cacko"- w styczniu, w rocznicę śmierci sierżanta. Rajd odbywa się na trasie Elbląg-Tolkmicko, a kończy ogniskiem integracyjnym u pana Andrzeja Stryjewskiego, który jest synem sierżanta "Cacko".
Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych (przełom lutego i marca, odbyło się już 8 edycji marszu).
Sztafeta Pamięci Elbląg - Muzeum Stutthof (bieg sztafetowy, następnie sprzątanie terenu muzeum i zwiedzanie z przewodnikiem). Akcja odbywa się przed uroczystościami z okazji powstania (IX 1939) i wyzwolenia (V 1945) obozu. Do tej pory odbyło się 6 edycji.
Rajd rowerowy im. ppor. Zdzisława Badochy "Żelaznego", który odbywa się w czerwcu.
Uroczystości związane z rocznicą powstania Narodowych Sił Zbrojnych, które odbywają się we wrześniu. Do tej pory odbyło się 7 edycji. Jest to nasza największa inicjatywa, na którą składają się:
- patriotyczny turniej piłkarski pamięci Żołnierzy NSZ
- msza św. w intencji żołnierzy NSZ
- marsz pamięci
- konferencja z panelami tematycznymi
- film dokumentalny
- koncert patriotyczny.
Akcja "Pomóżmy elbląskim bezdomnym" - odbyły się 3 edycje trwające od grudnia do marca.
- Jakie plany macie na przyszłość?
- Chcemy dalej rozwijać naszą działalność, kontynuować wszystkie cykliczne akcje i współpracować z innymi organizacjami o podobnym profilu. W naszym lokalu chcemy stworzyć miejsce spotkań z interesującymi ludźmi, gdzie można będzie miło i pożytecznie spędzić wolny czas. W naszej salce konferencyjnej planujemy dalsze wykłady, pokazy filmów i mini koncerty patriotyczne. Najważniejszym zadaniem jest docieranie do jak największej liczby odbiorców, żeby przekaz trafiał do szerokiego grona odbiorców.
Karolina Król
fot. Rafał Narnicki