Obiekt po byłym przedszkolu w Tolkmicku znów zacznie tętnić życiem. Przy ulicy Portowej 4 powstaje Centrum Międzypokoleniowe i swoim działaniem ma objąć przede wszystkim seniorów, dla których Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury nie ma w swojej ofercie żadnych zajęć ani inicjatyw.
Prace nad utworzeniem Centrum Międzypokoleniowego jeszcze trwają. Idea przedsięwzięcia zakłada stworzenie miejsca nie tylko seniorom, lecz również umożliwia przeprowadzenie zajęć dla osób z różnych grup wiekowych.
Dla seniorów i nie tylko
– Centrum Międzypokoleniowe budowane jest z myślą o seniorach, międzypokoleniowych spotkaniach, czy zajęciach dla osób z różnych grup wiekowych – tłumaczy Joanna Charyton, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tolkmicku.
Mimo tego, że MGOK organizuje wiele inicjatyw, nie ma w nich uwzględnionych seniorów i ich potrzeb, m.in. z powodu niewystarczającej ilości miejsca w budynku. Z pomocą przyjdzie tu nowa instytucja, która uzupełni program realizowany w tolkmickim ośrodku kultury. Na warsztat w pierwszej kolejności pójdą zajęcia dla seniorów, jednak większość pomysłów oraz tematów zajęć będzie powstawać na bieżąco, by poznać potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Centrum Międzypokoleniowe nie wyklucza jednak współpracy z MGOK oraz innymi instytucjami, by wspólnymi siłami działać na rzecz lokalnej społeczności.
– Dodatkowo, kierując się zamysłem Magdaleny Dalman, Burmistrza Tolkmicka, planowane jest utworzenie "Inkubatora Organizacji Pozarządowych" poprzez zainteresowanie mieszkańców działalnością pozarządową oraz ofertą pierwszego wsparcia i pomocy na start, do chwili uzyskania samodzielności – dodaje Joanna Charyton.
Pomóż i otrzymaj pomoc
Centrum ma łączyć pokolenia, choćby dzięki działaniu wolontariatu. Jednym z pomysłów, jakie zasugerowała Pani Burmistrz, jest współpraca między matkami a seniorami – senior zaopiekuje się dzieckiem, podczas gdy mama będzie na przykład załatwiała poszczególne sprawy. W ramach podziękowania może ona wykupić seniorowi leki z tańszej i lepiej zaopatrzonej apteki, do której emeryci nie uczęszczają, bo wiązałoby się to z uciążliwym dojazdem. Mowa tutaj o wykonaniu usługi za usługę, co może trwale zbudować zżytą społeczność. Warto jednak podkreślić, iż jest to tylko jeden z pomysłów, ponieważ miasto przed podjęciem jakichkolwiek działań odnośnie proponowanej oferty zajęć i warsztatów chce poznać potrzeby i oczekiwania mieszkańców.
(Nie)cierpliwe oczekiwanie
Niestety obecny projekt zakłada tylko remont budynku i pozostawienie go w stanie surowym, a otwarcie obiektu będzie możliwe dopiero po pozyskaniu środków finansowych na jego wyposażenie
– Obiekt po byłym przedszkolu w Tolkmicku przy ul. Portowej 4 jest w trakcie przebudowy. Zakończenie prac budowlanych wynikające z umowy wskazuje na termin w pierwszej połowie czerwca. Już dziś wiadomo, że wystąpiła potrzeba prac dodatkowych, więc wszystko pewnie się przesunie w czasie. Ponadto muszą nastąpić odbiory budowlane, sanepidu itp. Wobec powyższego trudno na dzień dzisiejszy określić datę oddania obiektu do użytku – wyjaśnia Joanna Charyton.
Centrum Międzypokoleniowe ma być jedną z przyczyn, przez które mieszkańcy nie wyjadą do większych miast, a zostaną, by tu żyć, pracować i przede wszystkim docenić urok małego miasteczka, gdzie mogą liczyć na pomoc i wzajemne wsparcie.
– Czy Tolkmicko odżyje dzięki utworzeniu Centrum i nabierze energii do dalszego działania? To zależy od możliwości organizacyjnych, zasobów osobowych i materialnych Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tolkmicku, który w założeniach ma być realizatorem przyszłego zadania. Bardzo dużo zależy również od przychylności i zrozumienia władz Gminy Tolkmicko, ale w szczególności od mieszkańców Tolkmicka i ich zaangażowania w tworzenie aktywności społecznej i budowaniu potencjału społecznych usług i wsparcia – podsumowuje kierownik MGOPS w Tolkmicku.
Aleksandra Mianowska
fot. archiwum Urzędu Miasta i Gminy Tolkmicko