Czcionka:
Kontrast:
Nie przestają pomagać uchodźcom z Ukrainy
data dodania: 19.06.2023
Nie przestają pomagać uchodźcom z Ukrainy

Podsumowanie dotychczasowej pomocy udzielonej walczącej Ukrainie oraz uchodźcom, zamieszkującym na terenie naszego województwa, jak również nakreślenie kierunków dalszego wsparcia było tematem spotkania marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina i pełnomocnika marszałka ds. integracji uchodźców wojennych z Ukrainy Ireny Petryny z przedstawicielami organizacji, stowarzyszeń i środowisk duchownych z województwa warmińsko-mazurskiego, które angażują się w pomoc uchodźcom.

Wśród zaproszonych gości na spotkanie do urzędu marszałkowskiego przybyli  m.in. Arkadiusz Trochanowski Biskup Eparchii Olszyńsko-Gdańskiej, Krzysztof Kuriata Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Miron Sycz Wicemarszałek Województwa. 

– Powinniśmy się wzajemnie uzupełniać, korelować działania, aby wsparcie naszych przyjaciół z Ukrainy było jeszcze bardziej efektywne i sprzyjało asymilacji i codziennemu funkcjonowaniu uchodźców w regionie Warmii i Mazur – powiedział podczas spotkania Gustaw Marek Brzezin.

Marszałek podziękował administracji rządowej, organizacjom pozarządowym i środowiskom duchownym za współpracę w niesieniu pomocy dotkniętemu wojną narodowi ukraińskiemu.

Biskup Arkadiusz Trochanowski zwrócił uwagę, że ta pomoc musi być generowana w odpowiedni sposób – Trzeba pomagać systemowo. Wiedzieć gdzie i na co wydajemy pieniądze. Nie możemy uczyć rozdawnictwa – tłumaczył biskup.

Uczestniczący w dyskusji przedstawiciele uchodźców podziękowali za dotychczasowe formy otrzymanego wsparcia i jednocześnie zwrócili uwagę na trudności w codziennym funkcjonowaniu, jakie najczęściej napotykają. Spore problemy, zwłaszcza pracującym matkom, sprawia ograniczona liczba miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci, a także wakacyjna opieka nad dziećmi oraz dostępność do służby zdrowia. W czasie dyskusji zastanawiano się także, jak  zaktywizować przebywających u nas uchodźców, którzy choć mogą, nie chcą podejmować pracy.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego od pierwszych chwil inwazji Rosji na Ukrainę zaangażował się w pomoc partnerskiemu obwodowi rówieńskiemu. Strona ukraińska na bieżąco informowała o swoich potrzebach. Najważniejszą z form prowadzonych działań było przekazywanie pomocy materialnej. W pierwszej fazie przekazywane dary pochodziły ze zbiórki zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski oraz z darów udostępnionych przez organizacje pozarządowe, osoby prywatne i firmy. W sumie przekazano dwie karetki oraz 23 tony artykułów pierwszej potrzeby i ponad 5 ton żywności.

Następnie sejmik województwa warmińsko-mazurskiego na mocy stosownych uchwał w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej społeczności regionalnej obwodu rówieńskiego przekazał w 2022 roku środki o łącznej wysokości 520,5 tys. zł. Do obwodu rówieńskiego trafiło m.in. 26 ton żywności 28 agregatów prądotwórczych, 578 koców oraz 242 śpiwory.

W bieżącym roku samorząd województwa kontynuuje pomoc dla partnerów w obwodu rówieńskiego. Wiosną Urząd Marszałkowski w Olsztynie przekazał 30 zestawów komputerowych, które służą dzieciom i młodzieży w całodobowym ośrodku pobytu.

Na nadchodzące tygodnie planowane są kolejne działania pomocowe. M.in. zakup drona, który będzie używany przez tamtejszych strażaków do patrolowania granicy białorusko-ukraińskiej, organizacja letniego wypoczynku na Warmii i Mazurach dla dzieci z obwodu rówieńskiego oraz realizacja projektu dofinansowanego przez Inicjatywę Środkowoeuropejską, w ramach którego Departament Współpracy Międzynarodowej wspólnie z wojewódzkim oddziałem OSP zorganizują szkolenie dla strażaków ochotników w Obwodu Rówieńskiego.

Do pobrania:
Pomoc samorządu województwa warmińsko-mazurskiego dla obwodu rówieńskiego

źródło i fot.: www.warmia.mazury.pl