- Rada pełni istotną rolę, ponieważ jest jedyną taką reprezentacją sektora pozarządowego w wymiarze województwa warmińsko-mazurskiego – podkreśla Bartłomiej Głuszak, prezes Federacji FOSa, przewodniczący Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
- Na czym skupia się Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego?
- Jej zadaniem jest rzecznictwo interesów organizacji pozarządowych. Praca Rady koncentruje się na kilku obszarach. Jest to przede wszystkim udział w różnych ciałach dialogu, komisjach oceny projektów, grupach roboczych powołanych do opracowania m.in. dokumentów strategicznych województwa, gdzie przedstawiamy perspektywę organizacji. Rada zabiera także głos w ważnych dla sektora sprawach, m.in. poprzez tworzenie ekspertyz i konsultowanie aktów prawa, w tym ustaw. Jesteśmy pewnego rodzaju pasem transmisyjnym, ponieważ staramy się zapewnić komunikację pomiędzy samorządem a organizacjami, pochylamy się nad kluczowymi procesami i sprawami dotyczącymi sektora.
- Trzeba też podkreślić, iż Rada skupia wiele osób i organizacji.
- Rada pełni istotną rolę, ponieważ jest jedyną taką reprezentacją sektora pozarządowego w wymiarze województwa warmińsko-mazurskiego. Wśród członków Rady są zarówno przedstawiciele organizacji z terenu powiatów, jak i reprezentanci organizacji o charakterze wojewódzkim (tzn. posiadający swoje oddziały/członków w co najmniej 11 powiatach) ds. I mimo że statut Rady wyznacza, iż powinni zasiadać w nim przedstawiciele organizacji z co najmniej jedenastu powiatów województwa warmińsko-mazurskiego, obecnie ta reprezentacja jest silniejsza, co też ma wpływ na zasięg jej oddziaływania.
- Dzięki temu rada jest partnerem oraz autorem trwałego dialogu pomiędzy organizacjami a samorządem i innymi partnerami.
- Tak, Rada ma za sobą długą historię współpracy oraz doświadczenie, które powoduje, że jej członkowie uczestniczą w wielu ważnych procesach. Mimo że jest ciałem nieformalnym, niezarejestrowanym, jest zapisana w wielu dokumentach, zwłaszcza tych dotyczących samorządu województwa. To Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego wskazuje pięciu z dziesięciu pozarządowych członków Rady Działalności Pożytku Publicznego, pozostałe osoby są wybierane w wyborach. Rada uczestniczy w wielu innych działaniach, ds. wyborach do Społecznej Rady Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego, gdzie jest podmiotem współpracującym i nadzorującym proces wyłaniania i zatwierdzania przedstawicieli wybieranych w demokratycznych wyborach. To tylko jeden z wielu przykładów. Doprowadziliśmy również do powstania przy wojewodzie specjalnego zespołu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Staramy się reagować na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość. W momencie wybuchu wojny na Ukrainie powstał specjalny zespół ds. przepływu informacji i współpracy z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim i z innymi partnerami, dla organizacji, które działają na rzecz uchodźców. Po okresie jego działania okazało się, że ze względu na różne czynniki, nie był na tyle skuteczny, na ile przewidywano, ale sprawdził się komponent przekazywania informacji.
- Jakie wyzwania stoją obecnie przed Radą?
- Jest ich wiele. Jednym z najważniejszych jest dbanie o udział organizacji w procesie wdrażania Funduszy Unijnych. Dzięki współpracy z samorządem województwa i inicjatywie Rady Działalności Pożytku Publicznego mamy 12 organizacji pozarządowych, które oddelegowały swoich przedstawicieli do prac w Komitecie Monitorującym Program Fundusze Unijne dla Warmii i Mazur na lata 2021 – 2027. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie, większość z nich to członkowie Rady bądź organizacje współpracujące. Wyzwaniem jest również zaangażowanie w Rady Działalności Pożytku Publicznego, zarówno wojewódzkie, jak i przede wszystkim powiatowe oraz gminne. Zarówno ich liczebność, jak i aktywność są niewystarczające. Chcemy wrócić do dialogu w tym zakresie. Dużo bowiem zależy od świadomości oraz woli działania i współdziałania wszystkich zainteresowanych stron.
- Jakie są plany Rady?
- Duże znaczenie w naszej działalności ma konkurs Godni Naśladowania, przedsięwzięcie realizowane we współpracy z samorządem województwa warmińsko-mazurskiego i innymi partnerami. Celem Konkursu jest upowszechnianie na poziomie regionalnym i lokalnym aktywności obywatelskiej i społecznej prowadzonej przez organizacje pozarządowe, działaczy społecznych. Ponadto konkurs promuje działania samorządów oraz przedsiębiorców, którzy podejmują i rozwijają współpracę z podmiotami obywatelskimi na rzecz dobra wspólnego. Nagradzając organizacje, społeczników, samorządy, przedsiębiorców, doceniamy ich wkład w kształtowanie świadomości i wiedzy na temat zaangażowania obywatelskiego, ale wzmacniamy również środowiska lokalne. Będziemy kontynuować tę inicjatywę. W planach mamy dalszy udział w ciałach dialogu, przygotowywanie ekspertyz, współtworzenie i konsultowanie prawa. Chcemy dalej działać na rzecz integracji sektora. Chcemy też na nowo podjąć dyskusję o tym, w jakim kierunku powinien iść wieloletni czy roczny program współpracy samorządu z sektorem pozarządowym. Kluczowe obszary to m.in. konieczność wzmocnienia klauzul społecznych w ogłoszeniach konkursowych czy wieloletni wymiar zadań, który mógłby być jednym z elementów stabilności organizacji pozarządowych.
Oczywiście na bieżąco reagować też chcemy na kluczowe procesy dotyczące organizacji pozarządowych.
Katarzyna Janków-Mazurkiewicz
fot. Michał Kupisz