Czcionka:
Kontrast:
Po prostu… Laski z Baranówki
data dodania: 18.07.2023
Po prostu… Laski z Baranówki

Niewielka wieś pod Fromborkiem, ale słyszało o niej już wielu z Warmii i Mazur. Wszystko to za sprawą aktywnych Pań i Panów z Koła Gospodyń Wiejskich „Laski z Baranówki”.

 

Liczy się wielkie serducho! Tak jest i było już na początku działalności Koła Gospodyń Wiejskich z Baranówki, kiedy to we wrześniu 2022 roku kilka kobiet zorganizowało bazarek podczas akcji charytatywnej we Fromborku „Razem dla Poli”, by uzbierać fundusze na rehabilitację 10-letnej dziewczynki po operacji guza mózgu. Panie zebrały ponad 4 tysiące złotych! Miesiąc później wzięły udział w akcji szycia poduszek dla kobiet po mastektomii, podczas której został pobity Rekord Polski.

- Te dwie inicjatywy spowodowały, że 3 listopada 2022 roku zostało oficjalnie zarejestrowane Koło Gospodyń Wiejskich „Laski z Baranówki” - mówi przewodnicząca Joanna Kowalska. - Koło liczy obecnie 19 członków, wśród nich są także mężczyźni. 

„Laski z Baranówki” głównie zajmują się rękodziełem. Biorą udział w bazarkach bożonarodzeniowych i wielkanocnych.

- Najważniejsze są cykliczne bazarki we Fromborku promujące miasto i Kopernika. W naszej ofercie są magnesy, siatki, workoplecaki, opaski - wylicza Joanna Kowalska. - Mamy na swoim koncie kilka wygranych konkursów, dzięki którym stworzyłyśmy w Baranówce ogród ziołowy dla mieszkańców, doświetliłyśmy plac zabaw oraz powstały ozdobne kierunkowskazy.

 

Wioska tematyczna

Koło Gospodyń Wiejskich „Laski z Baranówki” obecnie tworzy wioskę tematyczną Baranówka. Wraz z mieszkańcami już stworzyły ozdobne barany: białe symbolizują kobiety, a czarne mężczyzn.

- Przed nimi warsztaty artystyczne rzeźbiarskie i malarskie pod nazwą „Baranówka Piękna Jest” oraz recyklingu drewna „Na Gwoździu” – mówi przewodnicząca KGW. - Piszemy projekty, pozyskujemy darczyńców, aby godnie reprezentować naszą gminę - Frombork.

To jeszcze nie wszystko. Koło otrzymało również e-bony od Fundacji Biedronki.

- W ramach bonów realizowałyśmy w Baranówce projekt dla seniorów. W trakcie spotkań zrobiłyśmy poczęstunek dzięki e-bonom, także uroczysty obiad i prezentację naszego koła. Zaprosiłyśmy również policjanta, który przeprowadził pogadankę dla seniorów o zagrożeniach, bo jest ich bardzo dużo. Ostatnie trzecie spotkanie odbędzie się 23 lipca. Zaczynamy też realizować inne projekty. Wygrałyśmy konkurs z Fundacji Żółty Szalik, dzięki czemu zrealizowały projekt pn. „Zdrowo, kolorowo, zielono”. Stworzyłyśmy ogród kontemplacji, a w nim są krzewy, kwiaty, zioła, rośliny miododajne, domki dla owadów, poidełka, miejsce do posiedzenia, mini szklarnia i kompostownik – opowiada pani Joanna.

23 lipca KGW pierwszy raz będzie organizatorem Dni Baranówki, podczas którego atrakcji dla mieszkańców nie braknie. Fotobudka, pokazy strażackie, turniej piłki siatkowej i konkurs rzut… "gumakiem" do wiadra przyciągnęły także okolicznych mieszkańców.

 

Podzielnia na przystanku

Na ich koncie nie brakuje sukcesów. W plebiscycie Mistrzowie Agro w kategorii najlepsze koło gospodyń wiejskich w powiecie braniewskim „Laski z Baranówki” zdobyły pierwsze miejsce, drugie w województwie warmińsko-mazurskim. Natomiast 8 lipca, podczas XX Dni Fromborka, otrzymały wyróżnienie za aktywizację społeczną na terenach wiejskich i wspaniałą pasję promującą gminę Frombork. Obecnie koło gospodyń wiejskich stara się o pozwolenie na użytkowanie starego murowanego przestanku, który chcą przekształcić na punkt społeczny pod nazwą Podzielnia, w którym będzie można zostawić, jak i pobrać różne jeszcze przydatne rzeczy. Oczywiście bezpłatnie.

- Przyszłość maluje się pomyślnie – mówi Joanna Kowalska. - Czekamy na wyniki różnych konkursów. Naszym marzeniem jest stworzenie Twórczego kącika rękodzieła i robienie „szyciowych” warsztatów, w tym celu pragniemy pozyskać fundusze na doposażenie naszego kącika krawieckiego i zakupić hafciarkę, ploter itp. Aktywizujemy społeczność, która czynnie pomaga nam w realizacji celów statutowych. Pomagamy, uczymy, bawimy, ale nie rozpieszczamy. Chcemy być… i będziemy - dodaje przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Laski z Baranówki”.
Sylwia Warzechowska

fot. KGW „Laski z Baranówki”

Organizacja korzysta ze wsparcia Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu