Czcionka:
Kontrast:
Cele najlepiej realizować krok po kroku
data dodania: 30.08.2023
Cele najlepiej realizować krok po kroku

Po dawnym Zespole Szkół Rolniczych w Gródkach, w powiecie działdowskim, pozostały tylko budynki i szklarnie. Jednak wszystko wskazuje na to, że już wkrótce to miejsce znowu będzie tętniło życiem, a wszystko to za sprawą Spółdzielni Socjalnej „Każdy jest ważny”.

- Główną branżą, w której działa spółdzielnia jest gastronomia, a dokładniej dożywianie dzieci w szkołach – mówi prezes Roman Dawidowski. – W jednym z budynków aktualnie doposażamy kuchnię. Wszystko po to, aby żywić tanio, dobrze i zdrowo.
Aby mieć pewność, że będzie zdrowo, spółdzielnia już użytkuje szklarnie, które pozostały po dawnej szkole rolniczej.
- Mamy do dyspozycji około 1000 metrów kwadratowych, gdzie uczymy się uprawiać warzywa. Całe szczęście, że szklarnie nie były zbytnio zniszczone – podkreśla prezes „Każdy jest ważny”.
Spółdzielnia aktualnie zatrudnia 10 osób, które uczą się sadzić i pielęgnować rośliny.
- Prowadzimy uprawy ekologiczne, dbamy o to, by rośliny były odpowiednio nawożone, podlewane i pielone – mówi jedna z pracownic spółdzielni.

Ze szklarni
wprost do kuchni

Spółdzielnia socjalna osób prawnych „Każdy jest ważny” została powołana przez: Fundację DAR Społeczny, Starostwo Powiatowe w Działdowie, Urząd Miasta i Gminy Lidzbark , Urząd Gminy Działdowo, Miasto Działdowo, Gminę Rybno oraz Gminę Płośnica.
- Aby dobrze działać w duchu ekonomii społecznej trzeba słuchać sygnałów. Słuchamy, co jest potrzebne. Zależało mi, aby spółdzielnię współtworzyły samorządy, aby poznawały potrzeby, uczestniczyły w zmianach i zatrudnianiu osób z różnych powodów oddalonych od rynku pracy - podkreśla prezes.
Bez wątpienia potrzebny jest pomysł na rozwój wsi Gródki, a dokładniej na zagospodarowanie budynków po byłej szkole, aby nie popadły w ruinę.
- Oprócz kuchni, będzie tu także stołówka, na remont, której pozyskaliśmy środki unijne. Ale to jeszcze nie wszystkie nasze plany. Jako Działdowska Agencja Rozwoju S.A., przyszłość tego miejsca wiążemy także z przystosowaniem obiektu do kształcenia pielęgniarek. Nawiązaliśmy współpracę z uczelnią z Bydgoszczy, obecnie remontowany jest budynek, aby dostosować pomieszczenia do potrzeb szkoleń praktycznych, także ratowników medycznych – mówi Roman Dawidowski.
W niedalekiej przyszłości wszystkie działania powinny ułożyć się w spójną całość. Szklarnia będzie dawała zdrowe warzywa, które następnie będą przetwarzane w kuchni. Wiodącym działaniem będą posiłki gotowane dla dzieci szkolnych, ale na miejscu powstanie także stołówka, z której będą mogli korzystać studenci i wszyscy chętni. A jak już będą studenci to będą potrzebowali gdzieś mieszkać, dlatego w planach jest również odremontowanie dawnego internatu. Pomysł na cały obiekt już jest, teraz stopniowo trzeba go realizować dając przy okazji zatrudnienie pracownikom spółdzielni.

Pierwszy w Działdowie


„Każdy jest ważny” nie boi się wyzwań. Podglądając praktyki zaprzyjaźnionych organizacji społecznych, spółdzielnia otworzyła pierwszy w Działdowie Sklep Społeczny „Cichy Zakątek”.
- Ideą takiego miejsca jest pozyskiwanie przedmiotów, które po odświeżeniu i drobnej naprawie mogą być dalej sprzedawane. Pozyskane w ten sposób środki przeznaczone zostaną na rozwój naszej spółdzielni – wyjaśnia Roman Dawidowski. – Dlatego zachęcamy mieszkańców do oddawania rzeczy nadających się do dalszego użytku. Sklep społeczny mieści się na naszym działdowskim targowisku.
Już teraz można tam znaleźć książki, obrazy, artykuły wystroju wnętrz, a także… poduszki i praktyczne torby.
- Nasze panie za pomocą profesjonalnej hafciarki wyszywają maszynowo ozdobne napisy na poduszkach, szyją torby. Nabierają praktycznych umiejętności. Warto podkreślić fakt, że panie pracują w szklarni, szyją, a wkrótce będą także pracowały w kuchni. Jestem przekonany, że za kilka lat Gródki będą tętniły życiem, uczelnia wypełni się studentami, szklarnie będą prężnie działały, a wieść o smacznych posiłkach z naszej kuchni rozniesie się daleko – dodaje prezes Spółdzielni Socjalnej „Każdy jest ważny”.
Sylwia Warzechowska

Fot. Kuba Qbi Strumiński

Organizacja korzysta ze wsparcia Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu