Czcionka:
Kontrast:
Amitié… czyli przyjaźń
data dodania: 10.08.2023
Amitié… czyli przyjaźń

Olsztyńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Bretanii i Francji „Amitié” powstało w 1996 roku z inicjatywy osób zafascynowanych Francją i Bretanią. Od tego czasu stanowi trwałą przestrzeń do dialogu i partnerstwa Francji oraz Polski, a także Bretanii i regionu Warmii i Mazur. Umacniając i rozwijając warmińsko-bretońską przyjaźń realizuje projekty popularyzujące regionalne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze.

 

Główną ideę Stowarzyszenia „Amitié” stanowi tworzenie, rozwijanie i popularyzowanie przyjaźni i współpracy pomiędzy mieszkańcami województwa warmińsko-mazurskiego a mieszkańcami departamentu Côtes d’Armor i całej Bretanii, a także pomiędzy Polską a Francją. Stowarzyszenie jest płaszczyzną spotkań kultur i cywilizacji obu narodów, rozwijając ich współpracę, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. Najważniejszą wartość organizacji stanowi przyjaźń, od której francuskiego brzmienia Stowarzyszenie wzięło swoją nazwę.

Stowarzyszenie „Amitié”  liczby obecnie 25 aktywnych członków, a jego przewodniczącą od 4 lat jest Monika Być. Organizacja działa prężnie, o czym świadczą podejmowane przez nią inicjatywy. Stowarzyszenie regularnie co 2 lata organizuje wymianę rodzin – spotkanie mieszkańców Warmii i Mazur i departamentu Côtes d'Armor, członków „Amitié” i polsko-francuskiego stowarzyszenia w Saint-Brieuc. To działanie z 20-letnią tradycją, służące wzajemnemu poznaniu się mieszkańców oraz poznaniu dziedzictwa kulturowego obydwu regionów. Ostatnia wymiana (wyjazd do Francji) odbyła się w lipcu 2022 roku.

 

Muzyczny Hyde Park(owa)

W 2021 roku Stowarzyszenie włączyło się w organizację Święta Muzyki „Muzyczny Hyde Park(owa)”, organizowanego we współpracy z Centrum Polsko-Francuskim Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie oraz Centrum Inicjatyw i Edukacji Kulturalnej w Olsztynie. Wydarzenie odbyło się na terenie zielonym przy CEIK-u. Oprócz artystów zawodowych (koncert muzyki poważnej „Muertes y resurrectiones” duetu Magdalena Białecka – Agnieszka Dziewulska-Pawłowska; spektakl muzyczny „Małe przyjemności” w wykonaniu Marty Andrzejczyk, Ewy Pawlak i Piotra Banaszka) zaprezentowali się także artyści-amatorzy, zorganizowano warsztaty taneczne dla dzieci oraz zbiorowe wykonanie francuskiego przeboju „Aux champs Elyssées”.

Tego samego roku, w lipcu, na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku odbył się „Rodzinny piknik #BleuBlancRouge” – wydarzenie zorganizowane z okazji narodowego święta Francji, z dofinansowaniem Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z Centrum Polsko-Francuskim Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Podczas imprezy odbyły się warsztaty artystyczne dla dzieci (rzeźby gipsowe i malowanie na szkle), kącik hafciarski, zajęcia sportowe, gry i zabawy dla młodszych i starszych, konkurs wiedzy o współpracy regionalnej Côtes d’Armor-Warmia i Mazury, wystawa fotograficzna w technologii rzeczywistości rozszerzonej „France e-Motion” (udostępniona przez Ambasadę Francji w Polsce), wystawa plastyczna Julii Szewczyk pt. „Barwy przyjaźni”, francuski poczęstunek oraz występy muzyczne: warsztaty taneczne animowane przez Macala Trio i koncert „Niedziela w Paryżu” w wykonaniu duetu Lucy & Tom. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności – tego dnia Skansen w Olsztynku odwiedziło ponad 1000 osób.

 

Nie trzeba mówić po francusku

 

- Aktualnie realizujemy projekt „Polsko-francuskie #tetAtet" dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego - mówi przewodnicząca Monika Być. - To cykl spotkań kulturalnych na temat współczesnej Francji. Rozmawialiśmy już o patriotyzmie i szkolnictwie francuskim, na temat relacji francusko-afrykańskich (prelekcja była połączona z projekcją filmu „Ochotnik” w kinie Awangarda – był to jedyny pokaz filmu w polskim kinie, film nie jest przewidziany do dystrybucji kinowej, więc to niemałe osiągnięcie), o literaturze – francuskich noblistach i najbardziej poczytnych autorach. Przed nami spotkanie o francuskim duchu rewolucyjnym i o tym, co Francuzów dziś napędza do protestów i strajków. Spotkania odbywają się w Centrum Polsko-Francuskim, z udziałem gości i prelegentów polskich oraz francuskich.

Tradycyjnie, jak co roku, stowarzyszenia będzie chciało upamiętnić narodowe święto Francji, 14 lipca, organizując plenerowe spotkanie polsko-francuskie (najprawdopodobniej połączone z grą w bule, bardzo popularną we Francji).

- A w nieco dalszym terminie planujemy montaż projektu Erasmus+ dotyczącego dziedzictwa kulturowego naszego i francuskiego regionu – myślimy tu o tradycyjnych czepcach warmińskich i bretońskich. Zapraszamy do działania z nami – nie trzeba mówić po francusku - dodaje Monika Być.

Informacji o Stowarzyszeniu można szukać na stronie internetowej www.amitie.olsztyn.pl.

 

Izabela Jurzyńska

fot. archiwum stowarzyszenia