Dobre praktyki, warsztaty i inspirujące rozmowy o rozwiązaniach gospodarki obiegu zamkniętego. Wszystko to podczas wizyty w Bretanii, na zaproszenie Stowarzyszenia RichESS z Francji.
Przedstawicielki Elbląskiego Centrum Integracji Społecznej, prowadzonego przez Stowarzyszenia ESWIP, wraz z instruktorkami we Francji spędziły 5 dni, podczas których odwiedziły m.in. studio wydruków cyfrowych.
- Nie zabrakło także całodniowych zajęć praktycznych w sklepie społecznym Second Nature w miejscowości Binic - mówi Olga Porożyńska ze sklepu społecznego pod Cisem. – Uczestniczki CIS mogłyśmy zapoznać się ze schematem gospodarki obiegu zamkniętego, począwszy od przyjęcia towaru do jego ekspozycji, poprzez renowację. Dla porównania pokazano nam jeszcze inny mniejszy sklep społeczny, gdzie odbywa się produkcja przedmiotów użytkowych z recyklingowego plastiku. Dodatkowym atutem była możliwość wykonania grzebienia według własnych upodobań.
Podczas wizyty studyjnej panie odwiedziły także magazyny z odzieżą używaną, w tym jeden ze sklepem.
- Przekazano nam wyczerpującą wiedzę na temat ścieżki, jaką przebywa odzież używana – mówią uczestniczki CIS. - Proces logistyczny jest tam na najwyższym poziomie. Na koniec, cała ta wizyta uzmysłowiła nam, jak bardzo potrzebne są takie organizacje. Jednak to kropla w morzu potrzeb, gdyż ludzie kupowali, kupują i będą kupowali mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, kierując się potrzebą chwili, a receptą na tego typu bolączki całego świata jest racjonalny przekaz i edukacja – dodają.
- Celem naszych wizyt studyjnych jest poznanie dobrych praktyk partnerskich organizacji – podkreśla Elżbieta Basiukiewicz ze Stowarzyszenia ESWIP. – Nie wszystkie rozwiązania można przełożyć jeden do jednego na polskie realia, ale korzystamy z podpowiedzi i wykorzystujemy inspiracje podczas pracy z uczestnikami projektu Elbląskie Centrum Integracji Społecznej. Wartością dodaną są wszelkie działania w myśl gospodarki o obiegu zamkniętym, bo w duchu zero waste funkcjonuje elbląski Dom pod Cisem i nasz sklep społeczny.
Obie wizyty w Szwecji i we Francji były możliwe dzięki otrzymanej przez ESWIP Akredytacji w Akcji 1 w ramach programu ERASMUS+ dla kadry edukacji dorosłych. Wsparcie finansowe ze środków UE daje nam możliwość poznawania dobrych praktyk zagranicznych (w formie kursów, szkoleń czy tzw. job shadowing), aby później przekazywać je naszym odbiorcom w Polsce.
Sylwia Warzechowska
Fot. archiwum ESWIP