Czcionka:
Kontrast:
Promuje Elbląg, jego historię i walory turystyczne
data dodania: 23.08.2023
Promuje Elbląg, jego historię i walory turystyczne

Odkrywa przed mieszkańcami Elbląga uroki miasta i regionu, edukuje w temacie historii i turystyki, zachęca do aktywnego spędzania czasu, a także udziela turystom wszelkich informacji. PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej promuje Elbląg, Wysoczyznę Elbląską i Żuławy, popularyzuje wiedzę o najbardziej atrakcyjnych miejscach w naszym otoczeniu i namawia do korzystania z licznych walorów naszej okolicy. O najbliższych imprezach towarzystwa, w tym ostatnim spacerze z cyklu „Sobota z przewodnikiem PTTK”, rozmawiamy z Prezesem Zarządu Leszkiem Marcinkowskim.

- Dobiega końca XIII edycja akcji „Sobota z przewodnikiem PTTK” – popularnego cyklu spacerów z historią miasta w tle. Czy w tegorocznych spotkaniach frekwencja dopisała? Jakie tematy okazały się dla elblążan najciekawsze?

- „Sobota z przewodnikiem PTTK” to już 13 lat spacerów dedykowanych mieszkańcom Elbląga, turystom i wszystkim ciekawym historii naszego miasta. Zainteresowanie tematami spacerów możemy określić na podobnym poziomie, jak w latach poprzednich. Liczba uczestników oscyluje pomiędzy 30, a 70 osób. Tematy cieszące się największą popularnością to: „Elbląg początek”, „Tajemnice Elbląga”, „Mikołaj Kopernik w Elblągu” oraz rejs Elbląg - Buczyniec „Śladami Georga Jacoba Steenke”.

 

- Przed nami ostatnia wycieczka w tym sezonie. Tematem spaceru będzie „Nowe Miasto Elbląg”. Co zobaczą i czego dowiedzą się uczestnicy? Czy najnowsza historia miasta skrywa przed mieszkańcami jakieś tajemnice?

- Tak, jak zapowiada Pan Daniel Lewandowski (przewodnik w naszych spacerach), elbląskie powojenne Nowe Miasto, jak dotąd doczekało się zaledwie kilku publikacji. Nie jest też przedmiotem większego zainteresowania, ani nie ma szczególnego miejsca w świadomości współczesnego elblążanina. Przeciwnie do Starego Miasta, które doczekało się wielu obszernych opracowań (w tym imponujących albumów porównujących stan sprzed wojny do stanu po odbudowie),  które jest nieprzerwanie przedmiotem ogromnego zainteresowania i szerokiej debaty publicznej oraz na temat, którego każdy w Elblągu ma coś do powiedzenia.

Ten ogromny dysonans w wiedzy i zainteresowaniu postaramy się choć trochę zmniejszyć podczas ostatniego już w tym roku spaceru miejskiego z cyklu „Sobota z Przewodnikiem PTTK”.

Prowadzący spotkanie Daniel Lewandowski opowie o powojennej koncepcji urbanistycznej Nowego Miasta, nazwanego wówczas Śródmieściem, o walorach architektonicznych tej dzielnicy, wydarzeniach, jakie się tu rozegrały w czasach powojennych oraz zachęci do refleksji na temat tego, co dzieje się z tym miejscem od ponad dekady.

Spacer przez elbląskie Nowe Miasto rozpocznie się w sobotę, 26 sierpnia o godz. 10:00. Wyruszamy spod nieczynnego hotelu Arbiter, od strony ul. Giermków.

- We wrześniu miłośników ruchu i turystyki czeka jeszcze kilka atrakcji. Między innymi wycieczki piesze, kajakowe czy rowerowe, a także 60. Rajd Jesienny po Wysoczyźnie Elbląskiej. Jaki jest program imprezy? Kto może wziąć w niej udział?

- 60. Rajd Jesienny po Wysoczyźnie Elbląskiej, to jedna z naszych pięciu sztandarowych imprez cyklicznych organizowanych przez PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej (Złaz Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego Fiszewo, Zlot Pamięci Narodowej Nadbrzeże, Wiosenny Rajd EL WI RA oraz Złaz Mikołajkowy).


Program Rajdu jesiennego przewiduje (jak co roku): popularyzację walorów turystyczno-krajoznawczych Wysoczyzny Elbląskiej, popularyzację turystyki kwalifikowanej,  realizację programu edukacji krajoznawczej i przyrodniczej adresowanej do dzieci szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zdobywanie odznak regionalnych, krajoznawczych i turystyki kwalifikowanej.


Tegoroczny Rajd odbędzie się 23 września i będzie poprowadzony na dwóch 7 kilometrowych trasach po okolicach Kadyn. Zakończenie odbędzie się na terenie Świetlicy Wiejskiej w Kadynach.

W naszej imprezie nie ma żadnych ograniczeń co do udziału. Mogą w niej wziąć udział dosłownie wszyscy, pod warunkiem, że nadeślą na adres naszego Oddziału zgłoszenie uczestnictwa (szczegóły i karta dostępna na stronie www.pttk.elblag.com.pl).

 

- PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej po raz kolejny sprawuje piecze nad Informacją Turystyczną w naszym mieście. Czy to był dobry rok dla Elbląga? Ilu turystów do tej pory odwiedziło nasze miasto? Jakie atrakcje w regionie cieszą się największą popularnością?

- PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej już po raz trzeci, dzięki wygranemu konkursowi, prowadzi punkty Informacji Turystycznej w Elblągu (stały – w Ratuszu Staromiejskim, sezonowy – w Bramie Targowej). Rok 2023 zapowiada się (jak dotychczas) wyjątkowo optymistycznie. W porównaniu do roku 2022 (49342 osób odwiedzających IT), osiągnęliśmy na ten moment prawie 59 % ilości turystów (porównywalnie do lipca 2022 r.), odwiedzających nasze punkty. Mówimy o liczbie 29 358 osób (w tym 2663 turystów zagranicznych).

W Elblągu miejsca najczęściej odwiedzane to Brama Targowa, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Katedra pw. św. Mikołaja oraz Centrum Sztuki Galeria El. Elbląg, to też miejsce, gdzie większość turystów zaczyna swoją przygodę z rejsami po Kanale Elbląskim.

Ponadto miejscowości takie jak: Frombork, Kadyny i Malbork – są najczęściej wymieniane w zapytaniach od przyjezdnych. Nieodłączną popularnością cieszy się także temat przekopu Mierzei Wiślanej, rejsy po Zalewie Wiślanym oraz same Żuławy Wiślane.

Wierna grupa, która co roku odwiedza nasz region to także rowerzyści. Najchętniej zwiedzają na dwóch kółkach zaczynający się w Elblągu szlak Green Velo, ale również inne szlaki rowerowe.

 

k

fot. archiwum PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej