Czcionka:
Kontrast:
Nadal chcemy wspierać mieszkańców
data dodania: 05.09.2023
Nadal chcemy wspierać mieszkańców

Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki funkcjonuje od 2015 roku. O działaniach i planach na przyszłość opowiedziała Ilona Grabowska, Kierownik Biura Stowarzyszenia.

 

- Proszę opowiedzieć o początkach stowarzyszenia.

- Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki powstało 3 sierpnia 2015 r. i jest kontynuacją podejścia LEADER i dotychczasowych działań Związku Stowarzyszeń "Kraina Drwęcy i Pasłęki" będącego wówczas LGD, który realizował Lokalną Strategię Rozwoju "Krainy Drwęcy i Pasłęki" na lata 2007-2013.

Organizacja powstała jako oddolna inicjatywa mieszkańców chcących aktywnie działać na rzecz lokalnej społeczności, dbając o rozwój własnego regionu poprzez promowanie i wykorzystanie lokalnych zasobów. Głównym celem organizacji jest szeroko rozumiany rozwój obszarów wiejskich poprzez budowanie partnerstwa trójsektorowego pomiędzy sektorem społecznym, publicznym i gospodarczym. Członkami stowarzyszenia są przedstawiciele tych trzech sektorów. Jest to rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego na obszarach wiejskich, w których członkami są także osoby fizyczne reprezentujące mieszkańców obszaru działania. W skład sektora publicznego wchodzi 8 gmin: Dąbrówno, Grunwald, Jonkowo, Łukta, Miłakowo, Morąg, Ostróda i Świątki. Obserwujemy zwiększenie zainteresowania naszą działalnością. Mamy coraz większe grono osób i organizacji stale współpracujących. Obecnie LGD skupia 51 członków i nie jest to zbiór zamknięty. Wzrasta liczba składanych wniosków w ogłaszanych konkursach. Program Leader wdrażany jest od 2006 roku. Pozwolił on na zbudowanie lokalnego partnerstwa wokół spraw ważnych dla lokalnych społeczności, wykraczając poza granice danej gminy czy powiatu.

 

- Czym zajmuje się Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki?

- Organizacja jako Lokalna Grupa Działania realizuje podejście LEADER, które umożliwia aktywizację mieszkańców w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich realizowanego z funduszy unijnych. Ogłaszamy nabory wniosków na realizację działań w zakresie podejmowania lub rozwoju działalności gospodarczej, utworzenia ogólnodostępnej infrastruktury lub zachowania dziedzictwa lokalnego. Za naszym pośrednictwem mieszkańcy, JST, parafie lub NGO z 8 gmin mogą ubiegać się o wsparcie finansowe ze środków unijnych objętych PROW na lata 2014-2020. Dzięki naszej działalności przyczyniamy się do zmniejszenia bezrobocia na obszarze działania. Aktywizujemy mieszkańców, pomagamy tworzyć projekty unijne, wspieramy w czasie ich realizacji, a także dbamy o promocję i rozwój obszarów wiejskich.

 

- O którym z działań LGD warto opowiedzieć? Które było dla Pani najważniejsze?

- Na terenie naszej LGD na miano sztandarowego projektu zasługuje utworzenie szlaków rowerowych. Od 2015 roku powstało 28 szlaków rowerowych w 8 gminach o łącznej długości 745,70 km. Wszystkie szlaki tworzą sieć, dzięki której można zrobić dłuższe wycieczki rowerowe przemieszczając się do sąsiednich gmin należących do obszaru LGD. W ramach różnych dofinansowań unijnych staramy się co jakiś czas przeprowadzić konserwacje istniejących szlaków rowerowych, tworzymy materiały promocyjne w szczególności mapy prezentujące wytyczone trasy rowerowe w poszczególnych gminach i na całym obszarze LSR. Stowarzyszenie Kartografów Polskich podczas 44 Ogólnopolskiej Konferencji Kartograficznej w Toruniu wyróżniło mapę szlaków rowerowych Krainy Drwęcy i Pasłęki, która zajęła III miejsce w kategorii "Mapa Turystyczna". W związku z tym publikacja otrzymała tytuł mapy roku. Ponadto powstały filmy promujące szlaki rowerowe z tłumaczeniem na język angielski i polski język migowy. Spot reklamujący trasy rowerowe można zobaczyć na stronie internetowej www.leader.frrrl.org.pl w zakładce turystyka, wybierając szlaki rowerowe. Niebawem w każdej gminie powstaną zaktualizowane tablice informacyjne na temat tras rowerowych wraz z pobliskimi atrakcjami.

Innym ważnym działaniem był projekt pn. „Ekologicznie odpowiedzialni” dofinansowany ze środków rządowych pochodzących z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na realizację projektu “Ekologicznie odpowiedzialni”.

W realizacji tego przedsięwzięcia zaangażowanych zostało 20 dzieci w wieku 10-15 lat z obszaru działania organizacji. Uczestnicy pochodzili z gmin: Łukta, Jonkowo, Morąg i Ostróda. Dwuletni projekt miał na celu zaangażować dzieci na rzecz ochrony przyrody poprzez wolontariat.

Dzięki możliwości realizacji projektu uczestnicy zaangażowali się w działania praktyczne ratujące otaczające nas środowisko wodne, jakże istotne na Warmii i Mazurach. W ramach akcji „Ratuj z Nami podwodny świat Warmii i Mazur” z udziałem płetwonurków oczyszczono fragmenty dna ośmiu jezior wraz z ich nabrzeżami w gminach będących członkami LGD.

Przeprowadzono osiem rajdów rowerowych pn. „Nakręć się na eko”, których celem było propagowanie wiedzy w zakresie ochrony środowiska, promocji zdrowego stylu życia, poznanie atrakcji i walorów przyrodniczych danej gminy. W powyższych działaniach aktywnie uczestniczyli mieszkańcy wsi.

Z udziałem uczestników stworzono dwie kampanie społeczne uświadamiające wpływ człowieka na przyrodę. Kampanie poruszają tematykę wypalania traw oraz zaśmiecania jezior. Został utworzony plakat z hasłem przewodnim wymyślonym przez dzieci „Nie zaśmiecaj wody! Miej litość dla przyrody!”. Powstałe kampanie można zobaczyć na stronie www.leader.frrl.org.pl w zakładce media o nas.

We współpracy z uczestnikami powstał także album „W krainie Drwęcy i Pasłęki” prezentujący walory przyrodnicze gmin: Dąbrówno, Grunwald, Jonkowo, Łukta, Miłakowo, Morąg, Ostróda i Świątki.

W ramach projektu przeprowadzono zajęcia z ornitologiem, podczas których dzieci samodzielnie zbudowały budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Odwiedzili Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie oraz popłynęli jachtami w dwudniowy rejs po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

 

- Proszę opowiedzieć o sukcesach, które udało się Wam osiągnąć.

- W wyniku przeprowadzonych konkursów w perspektywie finansowej 2014-2020 została rozdysponowana kwota 11 174 000,00 zł. W ramach tych środków finansowych:

- powstało 47 przedsiębiorstw,

- 10 przedsiębiorstw rozwinęło swoją dotychczasową działalność gospodarczą,

- powstało 65 miejsc pracy w tym 37 miejsc przeznaczonych dla osób z grup defowaryzowanych, mających problem z zatrudnieniem na rynku pracy,

- powstały 32 nowe i ogólnodostępne obiekty infrastrukturalne, natomiast 25 obiektów zostało zmodernizowanych, min.: place zabaw, świetlice wiejskie, boiska sportowe, drogi gminne,

- 3 zabytkowe obiekty zostały poddane rewaloryzacji.

Możliwość realizacji powyższych działań za naszym pośrednictwem jest naszym największym sukcesem.

 

- Jakie macie plany na przyszłość?

- Ubiegamy się o nowe fundusze unijne, aby móc nadal ogłaszać konkursy dla mieszkańców i w tym celu złożyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego nową lokalną strategię rozwoju Krainy Drwęcy i Pasłęki na lata 2023-2029. Jeżeli pozyskamy fundusze, to od roku 2024 w nowej perspektywie finansowej będziemy mogli wspierać również rolników w zakresie rozwoju pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych m.in. poprzez działalność agroturystyczną i zagrody edukacyjne. Ponadto nadal będziemy ubiegać się o pozyskanie funduszy z różnych źródeł zewnętrznych na realizację nowych inicjatyw aktywizujących mieszkańców obszaru działania.

 

Karolina Król

fot. Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki