Czcionka:
Kontrast:
Nawet drobne gesty mają znaczenie
data dodania: 20.05.2020
Nawet drobne gesty mają znaczenie

W czasie pandemii przybywa oddolnych inicjatyw. Potrzebujących pomocy nie ubywa, a wręcz z każdym dniem jest coraz więcej. Wsparcie oferuje wiele stowarzyszeń i fundacji.

Wśród organizacji, które może pochwalić się niebanalnymi pomysłami  jest m.in. Fundacja Pomoc w Komunikowaniu się.
- Nasza pomoc odbywa się na wiele sposobów, ale jednym z kanałów komunikacji z osobami potrzebującymi wsparcia były media społecznościowe, gdzie skupiliśmy się na pomocy psychologicznej – podkreśla Małgorzata Konczanin z Fundacji Pomoc w Komunikowaniu się. – Chcieliśmy, by w czasie kryzysu wszystkie osoby oczekujące na pomoc miały okazję do szybkiego kontaktu. Chociaż wolimy nie używać tak mocnego słowa, jakim jest kryzys. Wolimy podkreślać, że to czas zmiany. To pomaga, by podtrzymać na duchu i wskazywać racjonalne rozwiązania. Czyli takie, które są dziś nam potrzebne. To także słowa otuchy, które trafiają również do dzieci i niosą radość. Muszę tutaj podkreślić, że pomaga cały sztab ludzi, wśród nich jest wielu wolontariuszy.

To dzięki wsparciu wielu osób Fundacja zorganizowała wiele ciekawych akcji. Wśród nich było i szycie maseczek, ale też zachęta, by dzieci zgłaszały własne pomysły na to, jak podnieść innych na duchu. Małgorzata Konczanin i Elwira Konczanin-Dołkowska, twórczynie Fundacji „Pomoc w komunikowaniu się, współpracują m.in. ze Szkołą Podstawową nr 25 w Olsztynie. To więc właśnie nauczycielki z SP nr 25 -  Katarzyna Kowalewska i Anna Tomaszewicz uszyły maskotki – Przytulaki, które spełniają jednocześnie rolę zabawki sensorycznej. W okresie przedświątecznym m.in. Agnieszka Koterska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Olsztynie razem z córką Marianną zainicjowały pomysł na stworzenie stroików, które potem trafiły w Wielkanoc na stoły seniorów.

Zając Ci pomoże

- Te wszystkie pomysły rodziły się spontanicznie – przyznaje Małgorzata Konczanin. – Kiedy pojawiła się jedna akcja, zaraz realizowaliśmy kolejny, np. „Zając Ci pomoże”. W przypadku ostatniego były to zabawki-maskotki do przytulania.
Jak podkreśla Małgorzata Konczanin dziś potrzebne są komunikaty z pozytywnym przesłaniem.
- Nagrałyśmy też bajki, które tak naprawdę są filmami instruktażowymi. Tam jest dużo dydaktyki, m.in. nauka właściwego oddechu – dodaje przedstawicielka Fundacji. – Miały też pokazać dzieciom, jak radzić sobie z lękiem. Wydaje się nam, że chronimy dzieci przed wszechobecną paniką. Nie, one też odczuwają niepokój. Kiedy wypowiadamy słowo „pomoc” mało kto zwraca uwagę, że zawiera się w nim również „moc”. Widzę sens naszego działania, kiedy są dowody, że nasze wsparcie przynosi efekt.
Akcje wsparcia trafiły m.in. do dzieci – uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 25, ale też do seniorów.
- Cieszy fakt, że ludzie potrafili się podzielić , poświęcili swój czas. To zaangażowanie trudno opisać słowami – uważa. – Dziś inne wartości są na pierwszym miejscu, zmieniły się nasze priorytety. Potrwaliśmy się zjednoczyć, odrodził się duch solidarności. I to jest piękne.

Harcerze – to nasza służba

Do akcji pomocowych w Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP zaangażowali się harcerze w całym województwie. Wiele akcji odbywa się również w Olsztynie i okolicy. To już ich kolejny miesiąc pomagania. Harcerze są w stałym kontakcie z placówkami opieki społecznej na terenie województwa. Dzięki tej współpracy harcerki i harcerze niosą pomoc tam, gdzie zajdzie taka potrzeba. Pomiędzy pracą zdalną, lekcjami, zbiórkami oraz służbą - szyją maseczki.
- Działaniami w regionie koordynujemy z Olsztyna – mówi Dorota Limontas, rzeczniczka prasowa Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP. - Kadra Hufca Warmińskiego ZHP kolejny tydzień rozwozi posiłki akcji Banku Żywności. Od połowy marca działa też numer alarmowy, na który mogą zgłaszać się seniorzy oraz osoby niepełnosprawne i potrzebujące.
I dodaje:
- Harcerze włączyli się również w pomoc schronisku dla zwierząt, gdzie jeszcze do niedawna mieliśmy swoich wolontariuszy, ale harcerze organizowali m.in. zbiórki karmy – dodaje Dorota Limontas. – Dodatkowo organizujemy też korepetycje, tzw. harckorki, dzięki czemu nasi wolontariusze pomagają w lekcjach. Wiemy, że teraz rodzice mają mnóstwo zajęć, więc pomoc w lekcjach jest niezwykle cenna. Harcerz jest nauczony pomagania, więc obecna sytuacja nie jest wyjątkiem. To nasza misja. Obecnie nie możemy organizować zbiórek, ale nasza kadra kontaktuje się z naszymi harcerzami on-line. To nasze kolejne przedsięwzięcie – „Razem, ale zdalnie”.

Szyli maseczki

Pełnoletni wolontariusze Hufca ZHP Rodło Olsztyn, jak i Hufca ZHP Warmińskiego pomagają również m.in. seniorom.
- Harcerze pomagają seniorom w zakupach, ale także w drobnych codziennych pracach, ale także w porozumieniu z MOPS-ami i wojskiem rozwoziliśmy paczki żywnościowe – dodaje rzeczniczka Hufca.
Młodsi razem z rodzicami szyli maseczki. Harcerki z Hufca ZHP Rodło uszyły maseczki, które trafiły do Fundacji Onkologicznej AntyRak. Kadra Hufca ZHP Warmińskiego przekazała też maseczki Miejskiemu Szpitalowi Zespolonemu, Wojewódzkiemu Specjalistycznemu Szpitalowi Dziecięcemu. Trafiły też do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego oraz Centrum Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II. W akcje harcerze włączają również m.in. firmy, ale też Uniwersytety Trzeciego Wieku, przedszkola, szkoły i wiele innych.
- Jak ludzie reagują na naszą pomoc? Dociera do nas wiele pozytywnych komentarzy – podkreśla Dorota Limontas. – To naprawdę same ciepłe słowa, które słyszymy nie tylko od seniorów, ale od innych osób, którym pomagamy. Każdego dnia pełnimy służbę. Pozwala oderwać się od negatywnych wiadomości, które słyszymy każdego dnia i są czyjś pozytywnym. Pokazują, że nawet drobne gesty mają znaczenie.

Katarzyna Janków-Mazurkiewicz