Czcionka:
Kontrast:
Działają na rzecz mieszkańców
data dodania: 11.10.2023
Działają na rzecz mieszkańców

Spółdzielnia Socjalna Po Sąsiedzku z Bisztynka otrzymała certyfikat znaku promocyjnego ekonomii społecznej „Zakup Prospołeczny”. Czym się zajmują i jakie mają plany na przyszłość? O tym opowiedziała nam Dorota Grendzińska, Prezes Spółdzielni.

 

-  Co jest głównym nurtem działalności Spółdzielni Po Sąsiedzku?

- Zgodnie ze statutem naszej Spółdzielni celem jest przywrócenie na rynek pracy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Podejmowanie działań mających na celu odbudowanie i utrzymanie u osób zatrudnionych umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej. Prowadzenie działalności gospodarczej, społecznej, kulturalno - oświatowej na rzecz swoich członków i środowiska lokalnego, a także działalność społecznie użyteczna a sferze działań publicznych.

 

-  Skąd pomysł na taką nazwę?

- Spółdzielnia Socjalna Po Sąsiedzku jest Spółdzielnią Socjalną osób prawnych. To znaczy, że członkami i udziałowcami są instytucje: Gmina Bisztynek i Stowarzyszenie Nasz Kalejdoskop. Prezes Stowarzyszenia Pani Ewelina Ledwińska jest pomysłodawczynią nazwy naszej Spółdzielni. Przed założeniem Spółdzielni prowadziłyśmy wspólne działania animacyjne pod nazwą Po Sąsiedzku dla dzieci i młodzieży w ramach Młodzieżowego Klubu Integracji Społecznej w Bisztynku. Zajęcia te cieszyły się ogromną popularnością i skierowane były głównie do odwiedzających MKIS młodych osób mieszkających w pobliżu. Bisztynek jest małą społecznością. Wszyscy się znamy, lubimy, pomagamy sobie. Relacje między mieszkańcami są sąsiedzkie. A skoro pomysł na Spółdzielnię zakładał działania na rzecz mieszkańców i wspólnie z mieszkańcami Bisztynka dlatego nazwa ta idealnie wpasowała się w naszą wizję.

 

- Co jest Waszą specjalnością?

- Pierwszą i główną działalnością Spółdzielni Socjalnej Po Sąsiedzku jest gastronomia. Na mocy umów podpisanych z Gminą Bisztynek przygotowujemy posiłki dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym w placówkach oświatowych na terenie Gminy Bisztynek, dla podopiecznych MOPS w Bisztynku. Specjalizujemy się w przygotowaniu kateringów dla firm i indywidualnych odbiorców. Naszą dumą jest Pyszne Bistro, w którym serwujemy tradycyjne potrawy, przygotowane ze zdrowych produktów, wg starych przepisów bez użycia gotowych i chemicznych mieszanek przypraw. Ceny w Pysznym Bistro są przystępne dla każdego mieszkańca. Przygotowaną mamy ofertę na obiady abonamentowe, które także dowozimy do stałych klientów. Serdecznie zapraszamy turystów i gości odwiedzających nasze miasteczko.

 

- Czym możecie się pochwalić?

- Działalność nasza doceniana jest w środowisku gastronomicznym i w środowisku Przedsiębiorstw Społecznych. W tym roku otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie w środowisku gastronomicznym. Z rąk mentorów kulinarnych dostaliśmy nagrodę i statuetkę Złotego Widelca, która świadczy o kunszcie gastronomicznym i doświadczeniu pracujących w naszej Spółdzielni. Zostaliśmy wyróżnieni przez Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej certyfikatem Znaku Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2022 w kategorii Debiut Roku, i w 2023r w kategorii Najlepszy Pracodawca.W 2023 roku otrzymaliśmy z rąk Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego certyfikat Znaku Jakości Zakup Prospołeczny.

Na przestrzeni 2 lat działalności Spółdzielni otrzymaliśmy wsparcie z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej WAMACOOP w Olsztynie na rozpoczęcie działalności i zatrudnienie 6 pracowników, a także dotację pomostową na pokrycie bieżących zobowiązań. Z Powiatowego Urzędu Pracy pozyskaliśmy dotację na utworzenie kolejnych 2 miejsc pracy, a na zatrudnienie pracowników, którzy byli długotrwale bezrobotni Spółdzielnia nasza otrzymuje wsparcie refundację bieżących składek ZUS. Przyznano nam także dotację z KPO na ponad 180000zł na modernizację urządzeń (jesteśmy w trakcie podpisywania umowy). Wszystkie dotacje i wsparcia pomocowe pozwalają Spółdzielni Socjalnej Po Sąsiedzku na rozwój i dają bezpieczeństwo we wszystkich bieżących działaniach.

Najważniejsze dla nas są małe osiągnięcia z zakresu działalności społecznej na rzecz mieszkańców naszej gminy. Z naszej inicjatywy także w tym roku wraz z MOPS Bisztynek zorganizujemy Wigilię dla Samotnych; utworzyliśmym wyposażyliśmy i na bieżąco uzupełniamy lodówkę w Jadłodzielni w Sątopach Samulewie; aktywnie włączyliśmy się w zbiórki na rzecz pomocy ogarniętej wojną Ukrainie; wspieramy działalność edukacyjną i kulturalną najmłodszych mieszkańców; animujemy emerytów; szkolimy się pod okiem profesjonalistów - to tylko nieliczne z działań, w które włączają się nasi pracownicy.

 

- Jakie wyzwania stoją przed Wami?

- W obecnym mało przewidywalnym czasie wyzwaniem jest zabezpieczenie bieżącej działalności Spółdzielni. Niestety działamy w branży, w której każda podwyżka odbija się na naszej działalności, a planowane kolejne stawiają pod znakiem zapytania zasadność zatrudniania takiej ilości pracowników. Rozmawiamy z lokalnymi przedsiębiorstwami, z Urzędami chcąc wbić się na rynek z dodatkowymi usługami. Przedsiębiorstwo Społeczne daje duże możliwości potencjalnym usługodawcom jeśli chodzi o konkurencyjność i zapewnienie ciągłości współpracy. Mamy nadzieję, że pewne działania planowane na terenie naszej Gminy zostaną powierzone właśnie naszej Spółdzielni. Sami także wyszukujemy projektów, podpatrujemy inne Spółdzielnie i szukamy kolejnych ścieżek, w których będziemy mogli się specjalizować i rozwijać z myślą o osobach zatrudnionych w Spółdzielni, by zachować miejsca pracy i zapewnić nowe miejsca dla osób poszukujących.

 

Karolina Król

fot. archiw. Spółdzielnia Socjalna Po Sąsiedzku z Bisztynka