107 Elbląska Żeńska Drużyna Harcerska „Hesperia” działa nieprzerwanie od 2008 roku. Zrzesza dziewczynki w wieku od 10 do 13 lat. O tym, jakich wartości uczy młode elblążanki harcerstwo, jak wyglądają ich zbiórki i dlaczego warto dołączyć w szeregi Związku Harcerstwa Polskiego rozmawiamy z phm. Magdaleną Wiatr - drużynową 107 EŻDH Hesperia.
Robert Baden-Powell, twórca i założyciel skautingu, planował skierować swój ruch głównie do chłopców, o czym świadczyć może chociażby tytuł jego słynnego podręcznika „Scouting for boys”. Im bardziej idea skautowa rozprzestrzeniała się po świecie, tym częściej powoływano do życia także drużyny żeńskie, takie jak 107 Elbląska Żeńska Drużyna Harcerska „Hesperia”. Harcerstwo w dzisiejszych czasach jest koedukacyjne i nikt nie wyobraża sobie już hufców bez kobiet.
- W szeregi ZHP może dołączyć każda chętna osoba w wieku od 6 lat (zapraszamy do odwiedzenia strony hufca, w zakładce „jednostki” można znaleźć wszystkie działające drużyny). W szeregi Hesperii może dołączyć zaś każda chętna dziewczyna w wieku 10-13 lat (4-6 klasa szkoły podstawowej) – zachęca phm. Magdalena Wiatr - drużynowa 107 EŻDH Hesperia.
W tak młodym wieku ważne jest, by w dorastających kobietach zaszczepiać podstawowe wartości społeczne, takie jak tolerancja, akceptacja i szacunek do siebie, a także do rówieśników. Jakich wartości uczy młode elblążanki harcerstwo?
- Dla dziewczyn spotkania w lesie są odskocznią od codziennego życia, chętnie przychodzą na zbiórki i spędzają mile czas na świeżym powietrzu. Harcerstwo tworzy i rozwija przyjaźnie na całe życie, uczy pokory i szacunku do siebie i innych. Wielu harcerzy nazywa harcerstwo swoim drugim domem, miejscem, gdzie czują się bezpiecznie. Dziewczyny na zbiórkach również poprzez dobrą zabawę uczą się samodzielności i pewności siebie – mówi Magdalena Wiatr.
Niewątpliwym atutem zbiórek harcerskich jest aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Każde spotkanie uczy młodych ludzi szacunku do natury, przestrzegania przepisów prawa czy budowania prawidłowych relacji międzyludzkich.
- Najczęściej harcerze kojarzeni są z lasem i aktywnością na świeżym powietrzu. I słusznie, ponieważ bardzo dużo zbiórek spędzamy w taki sposób. Harcerze zdobywają nie tylko wiedzę harcerską, ale również biorą udział w wędrówkach, grach terenowych czy zajęciach survivalowych.
Na tym jednak możliwości się nie kończą. Drużynowi przygotowują dla swoich harcerzy również, np. wyjścia do kina, zajęcia sportowe, czy artystyczne – teatralne, plastyczne, muzyczne. Wszystko zależy od oczekiwań harcerzy i pomysłów ich zastępowych czy drużynowych – opowiada drużynowa.
Harcerstwo to także bezinteresowna pomoc innym. Harcerze włączają się w zbiórki charytatywne, sprzątają groby żołnierzy, grają razem z Wielką Orkiestry Świątecznej Pomocy, wspomagają działania Caritasu czy Polskiego Czerwonego Krzyża, a także jako członkowie organizacji humanitarnej organizują pomoc najbardziej potrzebującym.
- Według prawa harcerskiego „Harcerz w każdym widzi bliźniego”. Harcerze, gdy widzą potrzebę – działają, pełnią służbę. Bezinteresowna pomoc to wielka wartość, która jest nieodłącznym elementem harcerskiego wychowania. Już od najmłodszych lat uczymy naszych podopiecznych, że pomagając, ofiarujemy swój czas, a w zamian otrzymujemy znacznie więcej – poczucie dobrze wykonanej służby - dodaje Magdalena.
Instruktorzy w ciągu całorocznej pracy ze swoimi podopiecznymi uczą ich poczucia obowiązku i służby, braterskiego stosunku do innych, a także patriotyzmu, wynikającego z szacunku do kraju i jego historii.
- Często można nas zobaczyć na miejskich obchodach świąt narodowych takich jak: Święto Odzyskania Niepodległości, czy rocznice Wybuchu II Wojny Światowej. Za nasz ogromny sukces uważamy postawienie zniczodzielni na jednym z elbląskich cmentarzy w ramach ekoinicjatywy.
Zniczodzielnia to miejsce, w którym można zostawić swój używany, lecz niezniszczony znicz albo wziąć inny, bez potrzeby kupowania nowego. Z punktu zniczowego, stworzonego dzięki programowi grantowemu „Eko-Inicjatywa” realizowanego przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, można skorzystać na Cmentarzu Komunalnym Dębica. Warto to zrobić jeszcze przed 1 listopada, by włączyć się w harcerską troskę o środowisko i pomoc innym.
k
fot. archiw. 107 Elbląska Żeńska Drużyna Harcerska „Hesperia”