Czcionka:
Kontrast:
Marzenia nigdy nie idą na emeryturę
data dodania: 17.10.2023
Marzenia nigdy nie idą na emeryturę

15 lat temu w Ełku powstał Uniwersytet III Wieku. O początkach uniwersytetu, ełckich seniorach i planach na przyszłość opowiedziała prezeska Elżbieta Koc.

 

- Uniwersytet III Wieku w Ełku obchodzi w tym roku swój jubileusz. Jak zmieniało się stowarzyszenie na przestrzeni tych lat?

- Każdy jubileusz to okazja do wspomnień i podsumowań. Z dumą uświadamiamy sobie, że to już 15 rok akademicki. 15 lat to dużo i mało. Sama jestem zdziwiona i zaskoczona, ile zrobiliśmy. Nasz Uniwersytet został powołany 22 lutego 2007 roku pod patronatem Mazurskiego Towarzystwa Naukowego i trwał do czasu uzyskania rejestracji sądowej.

Pierwsze zajęcia odbyły się w kierunku historii regionu, turystyki i języków obcych. Uczestniczyło w nich 40 słuchaczy.

W październiku  2008 roku odbyło się zebranie założycielskie i podjęto uchwałę o założeniu stowarzyszenia Ełcki Uniwersytet Trzeciego Wieku z siedzibą w Centrum Studiów Bałtyckich, obecnie filia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Z pomieszczeń nasz Uniwersytet korzysta nieodpłatnie, dzięki uprzejmości Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który objął patronatem wszystkie UTW Warmii i Mazur, ustanawiając jednocześnie swojego pełnomocnika ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Okres 15-letniej działalności to czas refleksji, podsumowań i podziękowań za wzorcową  organizację zajęć, za edukację, za stworzenie atmosfery przyjaźni i życzliwości. Za stworzenie bogatej oferty programowej dla seniorów z naszego miasta i okolic. Od początku swojego istnienia EUTW był miejscem, gdzie osoby starsze mogły rozwijać swoje zainteresowania, pogłębiać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności. Dzięki profesjonalnemu podejściu wykładowców oraz bogatej ofercie programowej EUTW stał się nie tylko miejscem nauki, ale również integracji oraz tworzenia wartościowych relacji. W ciągu tych 15 lat oferta programowa była poszerzana i obejmowała coraz więcej godzin wykładów, seminariów i zajęć dodatkowych, z dwóch godzin zajęć tygodniowo do 14 godzin tygodniowo. Z 40 słuchaczy na początku drogi do 250 w chwili obecnej. Przez te 15 lat przewinęło się 744 słuchaczy.

Studenci naszego UTW biorą udział w licznych wydarzeniach kulturalnych i sportowych, osiągając liczne sukcesy. EUTW był inicjatorem i organizatorem rozmaitych wydarzeń, jak choćby Wojewódzka Senioriada, w której uczestniczyło 250 studentów UTW z całego województwa, pod patronatem Marszałka Województwa Gustawa Marka Brzezina czy też Wojewódzkiej Konferencji UTW Warmii i Mazur. Survival 60+ gdzie studenci w zaprzyjaźnionej Jednostce Strzeleckiej pod fachowym okiem dowódcy Cezarego Kasprzaka, uczyli się sztuki przetrwania w warunkach ekstremalnych, Piknik Nordic Walking, Regaty Żeglarskie, turnusy rehabilitacyjne, wycieczki krajowe i zagraniczne. Sytuacja epidemiczna związana z covidem spowolniła nasze życie i pokrzyżowała plany naszego Uniwersytetu, ale my się nie poddaliśmy. Profesor Władysław Bartoszewski kiedyś powiedział: „Życie nie musi być łatwe, gorzej jeśli jest nudne”. Z pomocą przyszedł nam internet, dzięki któremu mogliśmy prowadzić zajęcia on-line, nie tracąc kontaktu ze słuchaczami.

Obrazując pracę naszego Uniwersytetu w podsumowaniu: zorganizowanych zostało 185 wykładów, wykłady wygłaszali pracownicy nauki, lekarze i psychologowie, ludzie kultury, prezydent Miasta Ełk oraz wybitni specjaliści z różnych dziedzin. Odbyło się 20 wycieczek krajowych i 15 zagranicznych. Zorganizowanych zostało 32 imprezy integracyjne.

 

- Co z dorobku 15-lecia szczególnie utkwiło Pani w pamięci?

- Na pewno była to organizacja Senioriady, która miała zasięg wojewódzki. Było to bardzo duże wyzwanie organizacyjne i logistyczne. Senioriada miała charakter sportowo-rekreacyjny w oparciu o zasady fair-play. Jej celem była popularyzacja aktywnego wypoczynku osób starszych oraz poprawa ich kondycji, ale również wymiana doświadczeń, rekreacja, integracja, nawiązanie współpracy w zakresie aktywizacji na różnych polach. Dla nas jako organizatorów ważna była również promocja Ełku i Mazur. 260 studentów z 25 UTW Warmii i Mazur przez 3 dni zmagało się w różnych konkurencjach sportowych. Imprezę zaszczycili swoją obecnością znakomici goście samorządowi, Wiceprezydent Ełku Artur Urbański, parlamentarzyści, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego. Nie zabrakło przy tym bardzo dobrej zabawy integracyjnej przy ognisku. Podsumowaniem tego wydarzenia była uroczysta kolacja. Wszyscy uczestnicy otrzymali kotyliony w postaci białej lilii, symbolu miasta Ełku. Uroczysty charakter tego wieczoru podkreślił taniec narodowy z Pana Tadeusza. Barwny korowód zatańczył poloneza Wojciecha Kilara. Niektórzy bardzo się wzruszyli, bowiem poloneza tańczyli na swojej studniówce, czyli… około  czterdziestu lat temu.

 

- Czy ełccy seniorzy są aktywni, chętnie uczestniczą w zajęciach?

- Ełccy seniorzy są bardzo aktywni. To jest taki czas, kiedy mogą się realizować, realizować swoje marzenia, swoje pasje, na które nie było warunków, gdy byli czynni zawodowo. Energia, z którą realizują swoje plany, radość, którą czerpią ze wspólnych spotkań oraz chęć nieustannego kształcenia i doskonalenia  inspirują i wprawiają w podziw.

Świadomość upływającego czasu wyzwala w nich jeszcze chęć dokonywania rzeczy niezwykłych. To ich czas na odkrywanie siebie, swoich talentów, realizowanie pasji i marzeń, robienia tego co się lubi. Czas spędzony na zajęciach był i jest inspirującą pracą, pogłębianiem wiedzy, ale także przynosi wiele radości. Staje się okazją do zawarcia nowych ciekawych znajomości i szczerych przyjaźni. Tu jest czas na samorealizację, czas na spełnienie marzeń i pragnień. Przecież marzenia nigdy nie idą na emeryturę.

 

- Z jakimi trudnościami mierzą się w dzisiejszych czasach osoby starsze?

- Brak dostępności do opieki medycznej. Niestety, im człowiek starszy, tym więcej ma problemów zdrowotnych. Jednak zdrowie nie jest jedynym z nich, ponieważ seniorzy często są osobami samotnymi, które nie mają wielu znajomości i potrzebują towarzystwa. Spadek sprawności fizycznej i umysłowej. Zmiana sytuacji finansowej jest poważnym źródłem stresu.

 

- Jakie plany Uniwersytet ma na nadchodzący rok?

- Uniwersytet daje słuchaczom poczucie, że nie są samotni, mają dokąd wyjść z domu, porozmawiać, rozwijać swoje pasje. Wielu słuchaczy podkreśla, że UTW jest ich drugim domem - to dla nas wartość najwyższa. W nachodzącym roku akademickim będziemy się starali, podobnie jak wiele innych uniwersytetów, realizować funkcje edukacyjne, a także podejmować działania prozdrowotne, pomagające w utrzymaniu sprawności fizycznej, dobrostanu psychicznego oraz pomagające w samorealizacji słuchaczy. Na pewno nie zabraknie spotkań integracyjnych, wycieczek krajowych i zagranicznych oraz turnusu rehabilitacyjnego.

 

Karolina Król

fot. archiw. Ełcki Uniwersytet Trzeciego Wieku