12 czerwca w siedzibie Stowarzyszeni ESWIP odbyło się spotkanie, podczas którego konsultowane były usługi społeczne, które mogłyby być realizowane w ramach deinstytucjonalizacji tych usług przez podmioty ekonomii społecznej i finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach FEWiM na lata 2021-2027.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele podmiotów ekonomii społecznej, które współpracują z lokalną społecznością i znają potrzeby osób, których dotyczy wsparcie. Spotkanie miało charakter hybrydowy – odbywało się stacjonarnie, ale można było włączyć się do spotkania on-line, aby nie ograniczać dostępności spotkania z zainteresowaną społecznością lokalną. Uczestnicy spotkania otrzymali podsumowującego maila z informacjami niezbędnymi do zgłoszenia swoich propozycji realizacji usług społecznych. Maila otrzymały również osoby, które z różnych przyczyn nie mogły wziąć udziału w konsultacjach społecznych. Treść maila przedstawia się następująco:
„W dniu 12 czerwca odbyło się spotkanie elbląskich organizacji zainteresowanych realizacją usług społecznych na rzecz mieszkańców Elbląga (osoby starsze, niepełnosprawne, niesamodzielne) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027. Przyczynkiem do spotkania było pismo Pana Prezydenta zachęcające do zgłoszenia projektów przez organizacje w terminie do 16 czerwca. Poniżej przedstawiam Państwu najważniejsze informacje w tym temacie:
- tabela projektów musi być wysłana do 16 czerwca na adres: zit.elblag@umelblag.pl
- wypełniając tabelę, należy wskazać jakie wskaźniki realizuje Państwa propozycja (załącznik tabela wskaźników produktu). Można dopisać w tabeli dodatkowe wskaźniki, adekwatne do charakteru projektu. Planując datę realizację projektu proszę wskazywać datę nie wcześniej niż 2024 (konkurs najwcześniej jest planowany na IV kwartał br.)
- pomysły na projekty powinny być zgodne z Elbląskim Programem Rozwoju Usług Społecznych (w załączeniu, str. 17-21 Pakiet Pomocne Wsparcie), aczkolwiek nie jest to katalog zamknięty. Proszę także posiłkować się załącznikiem - zakres wsparcia usługi społeczne. Ponadto proszę wziąć pod uwagę, że mieszkaniec powinien otrzymać min. 3 formy usług społecznych np. wsparcie psychologiczne, prawne i udział w zajęciach pozwalających na efektywne spędzanie czasu wolnego (oczywiście to tylko przykłady, które służą zobrazowaniu tego wymogu).
Zachęcamy do zgłoszenia swoich propozycji. Jest ponad 60 mln na usługi społeczne tylko dla obszaru ZIT Elbląg i warto by organizacje stały się istotnym ich realizatorem.
Jednocześnie informujemy, że w dniu 30 czerwca o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie dla organizacji, które zgłosiły swoje propozycje, by porozmawiać o szczegółach realizacji tego typu projektów, współpracy partnerskiej itd.
W razie pytań zapraszam do kontaktu: m.bielawski@eswip.pl.”
Ponadto ekspert prowadzący konsultacje społeczne – Maciej Bielawski, udzielał informacji i wsparcia osobom, które nie mogły uczestniczyć w konsultacjach społecznych telefonicznie. Wsparcie zostało udzielone w celu zachęcenia podmiotów ekonomii społecznych, w tym mieszkańców Elbląga do działania na rzecz społeczności lokalnej.