Czcionka:
Kontrast:
Teatr i Film… po iławsku
data dodania: 27.10.2023
Teatr i Film… po iławsku

Zaczęło się od pasji do aktorstwa, potem była Iławska Grupa Aktorska, a od 2020 działa Stowarzyszenie Teatr i Film. Rozwój grupy odbywa się pod okiem animatora w projekcie „Inkubatory NGO Warmii i Mazur”.

 

Grupa istnieje od 4 lat. Wszystko zaczęło się od spektaklu "Urodziny u Rodziny". I chyba nie mogło być lepszego początku, bowiem są… jak rodzina.

- Celem naszego stowarzyszenia jest przede wszystkim kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, promocja i organizacja wolontariatu, działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami, przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym – mówią zgodnie członkowie-założyciele. - Stowarzyszenie zostało założone przy współpracy z doradcą Inkubatora. Jako grupa pracowaliśmy nad dokumentacją i poznaliśmy tajniki działalności III sektora.  17 grudnia 2020 roku, zostaliśmy wpisani do rejestru stowarzyszeń Krajowego Rejestru Sądowego. Stowarzyszenie liczy 7 członków, wszyscy to członkowie założyciele.

Wśród wystawianych spektakli warto wymienić „Zarazę”, nawiązującą niejako do niedawnych czasów pandemii, a także „Na Żywo" oraz "Będzie cudownie" spektakl nawiązujący do refleksji czy doceniamy swoich życiowych partnerów, czy może u sąsiadów jest lepiej? 

- Jesteśmy w trakcie grania spektaklu " Willsonowie", gdzie zabieramy w piękną podróż do lat dwudziestych XX wieku. Poza tym mamy też wiele innych działalności na koncie jak choćby "Noc Muzeów 2022", gdzie przedstawiono autorską wersję historii iławskiego kina. Gry uliczne w Suszu, w których wraz mieszkańcami rozwiązywaliśmy różne zagadki rozmieszczone w mieście. Nie zabrakło również autorskiej baśni świątecznej" Kaprysy Królowej" przedstawionej w Kurzętniku oraz w Iławie – wylicza Ewa Śmigielska, prezes Stowarzyszenia Teatr i Film.

 

Niełatwe początki

- Grupa sama pisze scenariusze, reżyseruje przedstawienia, przygotowuje kostiumy i scenografie. Spektakle są wystawiane w Iławie i okolicy, gdzie cieszą się dużą popularnością i entuzjastycznym odbiorem – mówi Wojciech Jankowski, animator w projekcie „Inkubatory NGO Warmii i Mazur”.

Jednak nie zawsze wszystko się udawało

- 29 stycznia 2021 roku, korzystając ze wsparcia doradcy, napisaliśmy i złożyliśmy pierwszy wniosek o dotację do Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w ramach otwartego konkursu, w obszarze kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Niestety nie otrzymaliśmy dofinansowania – przyznaje Danuta Rytel.

- Warto dodać, że w 2021 roku Stowarzyszenie zaistniało w mediach społecznościowych, występując na deskach teatrów, tworząc niesamowite spektakle. Ze względu jednak na rygorystyczne obostrzenia związane z kolejną falą pandemii działalność Stowarzyszenia była ograniczona – mówi Wojciech Jankowski.

 

Premiera już w grudniu

Działalność Stowarzyszenia opiera się głównie na współpracy z teatrami, domami kultury a przede wszystkim z widzami, a więc obejmuje przede wszystkim liczne środowiska, w 2021 roku dynamiczna sytuacja epidemiczna w kraju skutecznie wstrzymywała działalność stowarzyszenia i utrudniała jakiekolwiek planowanie aktywności stowarzyszenia. Główną przeszkodą był zakaz zgromadzeń. W 2022 roku, kiedy obostrzenia pandemiczne zostały luzowane, stowarzyszenie również wykazywało większa aktywność w zakresie swej działalności.

- W roku 2023, również dzięki wsparciu naszego opiekuna, otrzymaliśmy propozycję prowadzenia warsztatów teatralnych z iławską młodzieżą, przyjęliśmy propozycję i od kwietnia do końca roku prowadzimy zajęcia z kilkunastoosobową grupą młodych ludzi. Warsztaty mają zakończyć się autorskim spektaklem, tworzonym wspólnie z młodzieżą i dla młodzieży. Tematem mają być aktualne rozterki i problemy młodych. Premierę planujemy na grudzień 2023 – dodaje Ewa Śmigielska.

 

Do tej pory aktorzy przygotowali i przedstawili 7 spektakli:

  1. „Zaraza”, który obejrzało ok. 300 osób.
  2. „Urodziny u rodziny, obejrzało 300 osób.
  3. „Będzie Cudownie”, obejrzało ok. 600 osób.
  4. „Na Żywo”, obejrzało ok. 300 osób.
  5. Willsonowie, obejrzało 400 osób.
  6. Gry miejskie w Iławie i Kurzętniku, w których uczestniczyło ok. 300 osób.
  7. Animacje podczas Jarmarków w Iławie, w których uczestniczyło ok. 200 osób.
  8. Występ podczas nocy muzeów w Iławie, w których uczestniczyło ok. 200 osób.
  9. Przedstawienie świąteczne w Kurzętniku, w których uczestniczyło ok. 250 osób.
  10. Spektakl urodziny u rodziny 300 osób

Aktorzy brali udział w dwóch filmach amatorskich i są laureatami talent roku 2022 oraz nagrody Burmistrza Iława 2022.

 

Partnerami działań Stowarzyszenia Teatr i Film są: Urząd Miasta w Iławie, Iławskie Centrum Kultury, Suski Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Psychoedukacji Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie w Iławie.

 

Sylwia Warzechowska

fot. archiw. Stowarzyszenia Teatr i Film