Czcionka:
Kontrast:
Fundacja Z Nami, nie dla nas
data dodania: 02.11.2023
Fundacja Z Nami, nie dla nas

Takie hasło wita nas na niedawno uruchomionej stronie internetowej Fundacji Z Nami. Z Nami, czyli z dziewięcioma kobietami, które łączy to, że są mamami dzieci z zespołem Downa, bądź już wiele lat pracują z dziećmi z niepełnosprawnościami.

 

Jak czytamy na stronie internetowej Fundacji: „Cały czas obserwujemy, czego brakuje w przestrzeni edukacji, rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Każdej z nas od dawna chodził po głowie pomysł założenia Fundacji. Ale chyba zabrakło nam odwagi, aby się tego podjąć. Od pomysłu do realizacji droga wcale nie była taka długa.  Bo marzenia są po to, by je spełniać!  Trzeba tylko bardzo mocno chcieć, wierzyć, że się uda, głośno o nich mówić i… działać!” I to jest kwintesencja i sens istnienia Fundacji Z Nami.
Fundacja działa niecały rok, ale już może pochwalić się ciekawymi inicjatywami, o których opowiada Ulana Stacewicz. Jednym z pierwszych działań było zorganizowanie grup wsparcia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, w tym grupy dla rodziców dzieci głuchych i grupy dla rodziców dzieci z pozostałymi niepełnosprawnościami. Spotkania posłużyły też do zbierania informacji na temat potrzeb rodziców. Na pewno istotną potrzebą jest zapewnienie opieki nad dziećmi na czas spotkań, którą Fundacja organizuje.

 

AktywAKCJA

- W czerwcu zorganizowałyśmy spotkanie autorskie z Olgą Komorowską i Agatą Komorowską, autorkami książki „Pozwól mu się zgubić” – mówi Ulana Stacewicz. - To było bardzo inspirujące spotkanie, które zaowocuje pewnie niejednym jeszcze projektem. Wakacje rozpoczęłyśmy spływem kajakowym rzeką Łyną i piknikiem w miejscowości Kurki. Na przełomie lipca i sierpnia zrealizowałyśmy nasz pierwszy projekt „Wakacje Z Nami” w ramach Wakacyjnej AktywAKCJI, sfinansowanej przez Fundację PFR.

Wakacyjne warsztaty przeznaczone były dla dzieci z Gronit i Naterek. Głównym celem było zaktywizowanie dzieci w tych miejscowościach.

- Dzieci brały udział w warsztatach bębniarskich, kulinarnych, zajęciach sportowych i teatru Kamishibai. Dodatkowo lepiły z gliny, robiły breloczki z makramy, uczyły się podstaw, wykorzystując piękny lesisty teren, budowały szałasy i po raz pierwszy wspinały się po drzewach. Efektem tych działań jest propozycja współpracy z Urzędem Gminy w Gietrzwałdzie. Przy ich wsparciu będziemy kontynuować cykliczne zajęcia oraz warsztaty dla dzieci, młodzieży i rodziców – dodaje Ulana Stacewicz.

Na zakończenie wakacji, we współpracy ze Stowarzyszeniem Olimpiady Specjalne Polska Warmińsko-Mazurskie, podopieczni Fundacji wzięli udział w biegu na 100 m w czasie Lekkoatletycznego Memoriału Zbigniewa Ludwichowskiego. We wrześniu ruszył projekt „Z Nami bezpieczniej” w Gminie Olsztynek, finansowany przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Południowa Warmia”. W jego ramach będą realizowane warsztaty samoobrony dla 15-18-letnich dziewczyn, będzie również służył upowszechnianiu wiedzy na temat przemocy ze względu na płeć. Ale to nie koniec na ten rok...

 

Z Nami po moc

Obecnie rusza również projekt „Z Nami po moc”

- To inicjatywa skierowana do rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, zagrożonych niepełnosprawnością i tych, których niepokoi rozwój ich dzieci – mówi Katarzyna Wirchanowicz. - Poprzez organizację klubu rodzica, warsztatów i konsultacji ze specjalistami projekt ten ma dostarczyć cennego wsparcia rodzicom w trudnym zadaniu opieki nad dziećmi. Działania w ramach projektu to nie tylko wsparcie emocjonalne i praktyczne, ale również platforma do budowania silnej społeczności rodziców dzieci z niepełnosprawnością lub zagrożonych niepełnosprawnością.

Warsztaty ze specjalistami dostarczają konkretnej wiedzy na temat opieki, terapii i rozwoju dziecka, pomagając rodzicom lepiej zrozumieć potrzeby swoich pociech. Klub rodzica stanowi przestrzeń, gdzie mogą dzielić się swoimi radościami i wyzwaniami z jakimi borykają się na co dzień, tworząc wsparcie oparte na wzajemnym zrozumieniu. Konsultacje ze specjalistami pozwalają na indywidualne podejście do problemów i dostosowaniu strategii opieki do konkretnych potrzeb dziecka.

- Dzięki projektowi "Z NAMI po moc" rodzice zyskują nie tylko narzędzia do skutecznej opieki nad swoimi dziećmi, ale także pewność, że nie są sami w tej drodze – podkreśla pani Karolina. - To inicjatywa, która ma dać siłę i pozwolić rodzicom wzmocnić się w roli opiekunów, szczególnie dzieci z niepełnosprawnościami. Działania prowadzone będą do końca 2023 roku i mają objąć wsparciem około 50 rodzin. Projekt został dofinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego.

Jak zgodnie twierdzą założycielki fundacji, dla nich to sformalizowanie i nadanie większej mocy sprawczej czemuś, co już wcześniej się działo. Spotkania rodziców, wymiana doświadczeń, możliwość realizowania pomysłów, mniejsze poczucie bezradności, jakie towarzyszy często mamie dziecka z niepełnosprawnością, to dużo pozytywnej energii płynącej z kontaktu i współdziałania z cudownymi osobami. Dzięki Fundacji w wielu miejscach panie są traktowane poważniej, nasz głos jest lepiej słyszany, a to daje poczucie sprawstwa i jeszcze więcej energii

- Mam poczucie, że Fundacja dodaje skrzydeł zarówno nam, jak i osobom, które obejmujemy wsparciem. Nasze wspólne pierwsze działania pokazują, że tak wiele można i tak wiele się da, jeśli spotka się na swojej drodze osoby z podobnymi marzeniami i zapałem do pomagania. Mnie osobiście istnienie Fundacji pozwala myśleć, że nie ma rzeczy niemożliwych, że ciężką pracą i zaangażowaniem można pomagać innymi i samej czuć się spełnioną - podkreśla Marzena Grygorowicz.

W planach na najbliższą przyszłość jest praca nad rozwojem Fundacji, wybór z całego bogactwa różnych pomysłów tych, na których realizacji chce się skupić. To podnoszenie kompetencji w pisaniu wniosków, fundraisingu i innych, np. związanych z obsługą mediów elektronicznych. Ważna jest też dalsza promocja działań Fundacji, żeby docierać z informacją do jak najszerszego grona odbiorców i przyszłych beneficjentów, a także nawiązywanie i rozwijanie kontaktów oraz pozyskiwanie partnerów do współpracy, które pomogą Fundacji rozszerzać działalność na rzecz potrzebujących.

W realizacji planów pomaga Fundacji projekt „Inkubatory NGO Warmii i Mazur”, do którego niedawno przystąpiła. Udział w nim to głównie praca z animatorką Inkubatora NGO w Olsztynie, a także doradztwo, w ramach którego wspieramy Fundację w planach jej rozwoju. Więcej informacji znajdziesz na: https://fundacjaznami.pl/

 

Izabela Jurzyńska

fot. archiwum Fundacji Z Nami