- Przywracamy do życia i promujemy tradycje i przepisy, które od dawna przekazywane i praktykowane są w naszych rodzinach – mówi Ewa Horoszko, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Monasterzysku. Jak na KGW przystało, mają się czym pochwalić.
- Nasza grupa zawiązała się z inicjatywy kobiet, które po pracy zawodowej nie chciały zamykać się w domach. Chciały spotykać się, wymieniać umiejętnościami i doświadczeniem, ale także uczyć się czegoś nowego - wspomina Ewa Horoszko, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Monasterzysku.
Tak było w 2014 roku.
- Gdy weszła w życie ustawa o KGW postanowiłyśmy się sformalizować. Dało nam to większe możliwości do działania - mówi przewodnicząca. - Spotykamy się w piątki w świetlicy wiejskiej. Najważniejszy dla nas jest wspólnie spędzony czas, możliwość wzajemnej nauki oraz to, co chcemy wspólnie robić!
Na początku działalności KGW w Nowym Monasterzysku była cała masa atrakcji skierowanych do dzieci. Odbyły się m.in. zajęcia w zimowe ferie, roztańczone andrzejki czy tematyczne warsztaty.
- Dzieci wyrosły, więc teraz skupiamy się na kobietach - mówią zgodnie panie z Koła. – Zajmujemy się pielęgnowaniem tradycji regionu oraz wspieraniem rozwoju społeczności i gospodarności.
Aktywnie nie tylko w kuchni
W prosty sposób cel przekłada się na podtrzymanie tradycji kulturalnych i kulinarnych.
- W naszym regionie mieszka ludność napływowa - przyznaje Ewa Horoszko. – A my przywracamy do życia i promujemy tradycje i przepisy, które od dawna przekazywane i praktykowane są w naszych rodzinach.
Na płaszczyźnie kulinarnej mają się czym pochwalić. Panie z Nowego Monasterzyska zajęły III miejsce w konkursie Bitwa Regionów 2022 za "babę ziemniaczaną z sosem grzybowym", II miejsce w powiecie w Bitwie Regionów 2023 za „farszynkę powiślańską z czerwonym napitkiem", a także II miejsce podczas Europejskiej Konferencji Kobiet Wiejskich za "Bożonarodzeniowy tort babci Artura".
- Cały czas korzystamy z możliwości szkoleń organizowanych przez różne instytucje: Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą, Stowarzyszenie EWSIP, Stowarzyszenie Teraz MY, LGD Łączy nas Kanał Elbląski czy LGD Wysoczyzna Elbląska - wylicza Ewa Horoszko. – Ponadto jesteśmy członkiem grupy Sieć KGW Warmia-Mazury. Organizujemy i uczestniczymy w szkoleniach na temat zdrowej żywności i żywienia, o naturalnych kosmetykach, nalewkach zdrowotnych, a także w warsztatach kosmetycznych czy samoobrony.
Dbając o dziedzictwo
Panie piszą projekty i zdobywają granty. Prowadzą także szkolenia, dzielą się doświadczeniem i przyjmują wizyty studyjne z całej Polski. Jak wszystkie zgodnie podkreślają, cały czas się uczą.
- Naszą działalność bardzo wspiera burmistrz Młynar pani Renata Bednarczyk i nie chodzi tu o pomoc finansową, ale dobre słowo, ponieważ widzi, jak bardzo promujemy nasz region i kulturę - mówi Ewa Horoszko. - Wieś Nowe Monasterzysko oraz inne wsie naszej gminy leżą w obszarze Dziedzictwa Kulturowego Warmii Mazur i Powiśla. Chcemy poznać i wdrożyć, w ramach naszego Koła dobra kulturalne naszego regionu oraz kultywować tradycje nie tylko kulinarne.
Choć Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Monasterzysku nie jest bardzo liczne, w jego skład wchodzą osoby, które kochają to, co robią i są dumne z tego co zostało osiągnięte.
- Nasze motto brzmi: róbmy swoje! Słowa te wdrażamy w każdą dziedzinę naszego życia - mówi przewodnicząca Koła. - Chętnie podzielimy się doświadczeniami i wiedzą. Zapraszamy na spotkania i warsztaty, zarówno do naszej wsi, jak również pojedziemy tam, gdzie nas potrzebują.
Sylwia Warzechowska, Katarzyna Ciszewska
fot. archiwum KGW Nowe Monasterzysko