Czcionka:
Kontrast:
Spółdzielnia socjalna może być lekarstwem na kryzys
data dodania: 31.05.2020
Spółdzielnia socjalna może być lekarstwem na kryzys

- Rolą samorządu jest wspieranie już istniejących inicjatyw oraz inspirowanie nowych. Staramy się przede wszystkim koordynować działania naszych instytucji i współpracowników. Kluczem jest bowiem jak najefektywniejsze wykorzystanie skromnych przecież zasobów — mówi Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego, z którym rozmawiamy o tym, jak jego miasto przygotowuje się na nadejście kryzysu gospodarczego.

-  Pomoc społeczna w Górowie Iławeckim to...
W Górowie Iławeckim obecnie działają trzy instytucje, które w ramach swojej działalności realizują szeroko pojęte usługi społeczne. Po pierwsze, funkcjonuje oczywiście Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który oprócz standardowych działań koordynuje między innymi, wdrożona pilotażowo w zeszłym roku, teleopiekę nad seniorami, trwającą od lat dystrybucję żywności z Olsztyńskiego Banku Żywności oraz prowadzi wypożyczalnię rehabilitacyjnego sprzętu medycznego.
Nasz MOPS realizuje też z sukcesem projekty włączenia społecznego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Obecnie ukończył realizacje dużego projektu „Przystań dla rodziny” skierowanego do rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Otrzymały one wsparcie psychologiczne, prowadzone były zajęcia z dziećmi i całymi rodzinami, organizowane były też festyny i zajęcia plenerowe. Charakter wsparcia był wyjątkowy, bo dotyczył całego środowiska, a nie odizolowanych przypadków. Myślę, że tego typu praca u podstaw ma największy sens. Cóż bowiem z tego, że obejmiemy zajęciami dziecko, gdy wraca do domu rodzinnego, który nadal funkcjonuje w mniejszym lub większym stopniu w sposób niedoskonały.

- A Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”?
- Kolejną organizacją jest właśnie Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”, które na terenie miasta prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w budynku „Centrum Barka” oraz Całodobowy Dom Pomocy Społecznej, którego siedziba mieści się co prawda w podgórowskich Worynach, ale prowadzony jest we współpracy z naszym miastem.
Stowarzyszenie realizuje zadania gminy w ramach opieki nad osobami niepełnosprawnymi, zapewniając im rodzinną i ciepłą atmosferę. Jednocześnie prowadzi zajęcia rehabilitacyjne i edukacyjne. Blisko 80 osób z miasta i gminy wiejskiej znajduje znakomita opiekę, a ich najbliżsi ogromne wsparcie i wytchnienie. Działalność opiekuńcza stowarzyszenia co ciekawe finansowana jest w całości ze środków zewnętrznych, więc korzyść dla gminy zlecającej swoje własne zadania jest tym większa.
Ponadto w Górowie Iławeckim działa Świetlica środowiskowa „Caritas”, która opiekuje się dziećmi z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Po zajęciach szkolnych nauczyciel pomaga w odrobieniu lekcji, prowadzi zajęcia dydaktyczne. Dzieci też otrzymują w świetlicy posiłki.
Staramy się, by usługi społeczne w naszym mieście trafiały do jak największej liczby osób. Jest to możliwe jedynie przez fakt, że wszystkie instytucje ściśle ze sobą współpracują, a zakres ich oddziaływania często przenika się nawzajem.

- Świetnym przykładem jest kompleksowe wsparcie dla górowskich seniorów...
- Dokładnie. Składa się na nie statutowe wsparcie MOPS, akacje typu „Paczka dla Seniora”, czy działający od kilku lat Uniwersytet Trzeciego Wieku, który funkcjonuje dzięki środkom finansowym przekazanym przez nasz samorząd oraz ścisłej współpracy Ośrodka Kultury i Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”. Wykłady, zajęcia oraz imprezy artystyczne organizowane są wspólnie przez obie organizacje.
Co ciekawe idea współpracy wszystkich instytucji samorządu oraz organizacji społecznych w ramach realizacji szeroko pojętych usług społecznych jest obecnie promowaną forma tego typu usług na poziomie rządowym. Ruszają nawet powoli pierwsze programy pilotażowe. My w Górowie Iławeckim pilotaż od dawna mamy za sobą. Ta współpraca świetnie zagrała nawet w sytuacji obecnego kryzysu związanego z pandemią Covid 19. Centrum Barka wraz Ośrodkiem Kultury uszyli blisko 4000 maseczek, które trafiły w pierwszym rzędzie do najstarszych mieszkańców miasta, a później do każdej skrzynki pocztowej. W tym samym czasie MOPS wraz z pracownikami świetlicy „Cartitas” otoczyli wsparciem związanym z dostarczaniem żywności i leków osoby starsze i niepełnosprawne.

- Jak przebiega współpraca miasta z tymi instytucjami?
Rolą samorządu jest wspieranie już istniejących inicjatyw oraz inspirowanie nowych. Staramy się przede wszystkim koordynować działania naszych instytucji i współpracowników. Kluczem jest bowiem jak najefektywniejsze wykorzystanie skromnych przecież zasobów.

- Epidemia spowodowała kryzys gospodarczy. Może to spowodować zwiększone bezrobocie i zubożenie mieszkańców. Czy Górowo jest na taki scenariusz przygotowane?
Oczywiście, że obawiam się nadciągającego kryzysu. Szczególnie niepokoi mnie sytuacja na rynku pracy. Kilka lat temu wiele bezrobotnych osób zgłaszało się do nas na tzw. „prace interwencyjne”, w ostatnich dwu latach to raczej my, tak jak pracodawcy w całej Polsce poszukiwaliśmy pracowników do prac przy sprzątaniu czy zieleni miejskiej. Przewiduję, ze ta sytuacja się obecnie zmieni. Znów trzeba będzie szukać sposobu zapewnienia pracy większej liczbie ludzi.

- Na ostatniej sesji Rady Miasta została podjęta decyzja, ze w Górowie powstanie spółdzielnia socjalna. Czy tym będzie zajmowała?
Spółdzielnia socjalna jest jedna ze sprawdzonych form wspierania lokalnego rynku pracy. Byliśmy wraz z radnymi na wizycie studyjnej w Spółdzielni Socjalnej HS Prekursor w Wydminach. Władze spółdzielni oraz wójt Rosław Król zaprezentowali zalety tej formy pracy społecznej na tyle przekonująco, ze uchwała o zawiązaniu górowskiej spółdzielni zapadła na sesji rady Miasta jednogłośnie. Teraz czeka nas wiele pracy związanej z formalnym powołaniem spółdzielni, uzyskaniem dofinansowania jej działania oraz zatrudnieniem pierwszych pracowników. Na początek będzie to nie więcej niż 5 osób, ale jestem przekonany, że ta liczba będzie rosła wraz z rozwojem spółdzielni.

- Dlaczego spółdzielnia socjalna powstanie we współpracy ze stowarzyszeniem "Jesteśmy Razem”.
- Tu odpowiedź jest w zasadzie zawarta w tym co powiedziałem wcześniej. Kluczem do sukcesu działań społecznych jest z jednej strony doświadczenie i potencjał wiedzy, które zarówno miasto, jak i stowarzyszenie posiadają. Z drugiej zaś istotna jest istniejąca i realna współpraca, która w przypadku Gminy Miejskiej Górowo Iławeckie oraz Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” w sposób sformalizowany trwa już ponad 10 lat i jak dotąd przynosi mieszkańcom same korzyści.
Tomasz Miroński

 

"Przystań dla Rodziny" Projekt realizowany w ramach Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji Miast Cittaslow

Fot. Archiwum Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej