Czcionka:
Kontrast:
PSONI obchodziło jubileusz 60-lecia
data dodania: 01.12.2023

- To, jak wyglądała Polska i rzeczywistość osób z niepełnosprawnościami 60 lat temu, a jak wygląda teraz, to jest ogromna rewolucja – mówiła Dominika Lewicka-Klucznik, Sekretarz Zarządu i Rzecznik Prasowy PSONI Koło w Elblągu podczas jubileuszu 60-lecia PSONI jako ogólnopolskiego ruchu rodziców.

 

„Nowe spojrzenie na osoby z niepełnosprawnościami – od opieki do niezależności” to tytuł konferencji, którą zorganizowało PSONI Koło w Elblągu z okazji 60-lecia ogólnopolskiego ruchu. – Mamy bardzo dużo przed sobą do zrobienia i temu też służą takie spotkania, jakie jest dzisiaj. Rozmawiamy o planach, o tym, jak przyszłość naszych uczestników będzie wyglądała za 5, 10 czy 20 lat.

W Programie konferencji znalazło się wiele ciekawych prelekcji. Dr Monika Zima-Parjaszewska opowiedziała o konwencji i zmianie postrzegania osób z niepełnosprawnością. Michalina Dulny i Beata Peplińska-Strehlau pochyliły się nad self-adwokatami w PSONI w Elblągu, z kolei dr hab. Agnieszka Żyta z UWM opowiedziała o osobach z niepełnosprawnością jako współbadaczy. W drugiej części spotkania zebrani wysłuchali kolejnych równie interesujących prelekcji. Małgorzata Kwiecień-Gęca opowiedziała o istocie wczesnego wspomagania dzieci o specjalnych potrzebach rozwojowych i wsparcia ich rodzin. „Szkoła w Kręgach – model edukacji opartej na relacjach” przedstawiła zespół PSONI Koło w Elblągu. O zatrudnieniu wspomaganym a jakości życia osób z niepełnosprawnościami opowiedziała dr Monika Zakrzewska, z kolei Agata Ciosmak z PSONI Koło w Gdańsku pochyliła się nad mieszkalnictwem – wybieram gdzie i z kim chcę mieszkać. Podczas spotkania nie zabrakło również jubileuszowego filmu PSONI pt. „Włączeni w życie”.

 

O działalności PSONI Koło w Elblągu opowiedziała nam Dominika Lewicka-Klucznik, Sekretarz Zarządu i Rzecznik Prasowy PSONI Koło w Elblągu.