W Kuźni Społecznej w Olsztynie odbyła się uroczysta Gala Wolontariatu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. To coroczne święto wolontariuszy organizowane przy okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.
- Dobrze, że w naszym województwie jest tyle osób, instytucji, ludzi dobrej woli, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka – mówił Marcin Kuchciński, marszałek województwa.
Podczas regionalnych obchodów zaprezentowano sylwetki oraz wyjątkowe akcje związane z wolontariatem.
Poznaliśmy również zwycięzców konkursu „Barwy Wolontariatu”, który promuje miejsca wzorowo współpracujące z wolontariuszami. Jest on realizowany w Polsce od roku 2001 przez stowarzyszenia Centrum Wolontariatu.
To okazja do zaprezentowania wyjątkowych wolontariuszy i ciekawych akcji wolontariackich, pozwala promować miejsca wzorowo współpracujące z wolontariuszami. Udział w konkursach (etap regionalny i ogólnopolski) to wkład w promocję kultury pomagania w Polsce.
Uhonorowano również laureatów konkursu na ,,Motto wolontariusza Warmii i Mazur” - na niebanalne, interesujące motto, myśl przewodnią, dobrą wskazówkę, hasło, przesłanie dla wolontariusza.
Organizatorami wydarzenia byli samorząd województwa we współpracy z organizacjami pozarządowymi, głównie z Regionalnym Centrum Wolontariatu.
W trakcie spotkania wyłoniono zwycięzców konkursu „Barwy Wolontariatu”
WYRÓŻNIENIA 2023:
Konkurs „Barwy Wolontariatu”:
I miejsce: Dominik Jeffrey Rimaszauskas
Student na 5 roku Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej. Jest instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego o stopniu podharcmistrza. Aktualnie podjął się służby na funkcji zastępcy komendanta Hufca ZHP Morąg ds. kształcenia i pracy z kadrą. Jedną z ostatnich jego inicjatyw była organizacja kursu dla młodych harcerskich liderów.
Od 7 lat pełni funkcję drużynowego 8 Morąskiej Drużyny Harcerzy Starszych „FDDH”. Na cotygodniowych zbiórkach wspiera rozwój dzieci i młodzieży poprzez stawianie im wyzwań, zachęcanie do zdobywania nowej wiedzy i większej samodzielności.
Dominik zorganizował akcję profilaktyczną przeciw e- papierosom, następnie przeprowadzał zajęcia z uczniami szkoły podstawowej w Morągu.
Jako student włącza się w organizację wydarzeń oraz wspieranie studentów zagranicznych na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie.
Dominik aktywnie włącza się w działania swojego środowiska lokalnego i promuje postawy patriotyczne. Należy do rzadkiego typu ludzi, którzy angażują rówieśników w pomoc innym w sposób naturalny, nie prosząc, a promując działanie.
II miejsce: siostra Halina Grygo
Pracuje w Szkole Podstawowej nr 1 w Nidzicy jako dyplomowany nauczyciel religii. Krzewi ideę wolontariatu wśród swoich uczniów , potrafi zauważyć i uaktywnić potencjał młodych ludzi, pokazać im tajniki pracy wolontarystycznej i wspierać ich w działaniu. Jej uczniowie to laureaci różnorodnych konkursów powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich, międzynarodowych dot. działalności społecznej.
Systematycznie spotyka się z seniorkami, spędzając wspólnie czas. Szczególną troską otacza dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, odwiedza, rozmawia, pomaga w odrabianiu lekcji oraz nadrabianiu zaległości w nauce. Zdobywała fundusze na zakup wyprawek szkolnych i książek dla nich.
Siostra Halina przygotowała z wolontariuszami programy artystyczno- religijne dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z Nidzickiego Ośrodka, prezentując je podczas wspólnej zabawy i rozmów z podopiecznymi ośrodka.
Siostra wolontariuszka przygotowuje i przeprowadza zbiórki finansowe i rzeczowe na pomoc najbardziej potrzebującym oraz zwierzętom.
Objęła „adopcją na odległość” dziewczynkę z Kenii, którą corocznie wspiera finansowo dzięki funduszom zebranym podczas akcji społecznych zainicjowanych przez nią samą.
Współpracuje z Fundacją Redemtoris Missio, podejmując działania charytatywne na rzecz najbiedniejszych mieszkańców świata.
Dzięki swojej działalności, zastosowaniu innowacyjnych, efektywnych rozwiązań w wolontariacie zaskarbiła sobie uznanie środowiska szkolnego i lokalnej społeczności. Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania oraz pracę wolontariacką s. Halina Grygo otrzymała „Medal Komisji Edukacji Narodowej”.
III miejsce: Julia Cimofiej
Elbląski Bank Żywności, hospicjum, schronisko dla zwierząt... nie ma miejsca, w którym wolontariuszka Julia Cimofiej nie zagościła swoją obecnością! To uczennica czwartej klasy szkoły średniej. Swoje serce od lat poświęca społeczności. Pomimo napiętego grafiku pomaga i kocha to, co robi. Czynnie wspiera takie akcje jak Żonkilowe Pola Nadziei, zajęcia dla przedszkolaków i osób z niepełnosprawnościami.
Sprząta zapomniane groby, organizuje kiermasze i wykazuje się niezwykłym talentem przywódczym. W ubiegłym roku postanowiła poszerzyć swoje horyzonty i przygotować własną akcję, pn. PRZYnitka, polegającej na wykorzystywaniu starych materiałów poprodukcyjnych z zakładów krawieckich do szycia własnoręcznych misiów, której fundusze zostały zebrane podczas szkolnego kiermaszu i przekazane na fundację wspierającą młodzież dotknięta ubóstwem edukacyjnym na całym świecie. Za ukończenie tego innowacyjnego projektu, w którym Julia wykazała się umiejętnościami zarządzania oraz współpracy otrzymała certyfikat Project Managment Principles.
Jak sama mówi:,, W obecnych czasach pomoc jest bardzo ważna. Wokół nas dzieje się wiele okropnych rzeczy... Jeśli mamy taką możliwość, pomagajmy’’!
Laureatka: Nina Wolska
Laureatka:Magdalena Wiatr
Laureaci:Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej nr 15 w Elblągu
Laureatka:Justyna Przepióra
Laureatka: Urszula Mincewicz
Laureatka: Iryna Sakalova
Laureaci : "Wolontariusze z Osiemnastki"
Konkurs ,,Motto wolontariusza Warmii i Mazur”:
I miejsce: Szkolne Koło Wolontariatu przy I LO w Elblągu
MOTTO: "Na Warmii i Mazurach mamy takie zdanie- człowiek staje się piękny poprzez pomaganie"
II miejsce: Katarzyna Zapolska
MOTTO: "Kiedy pomagam, cieszy się cały świat! Wolontariat? Lubię to!".
źródło i fot.: www.warmia.mazur.pl