Skupiają wokół siebie kobiety chorujące na raka piersi. Jak same o sobie piszą, są nieustraszonymi wojowniczkami w walce o życie i zdrowie. O wsparciu i planach na przyszłość opowiedziała Danuta Tchorowska, prezeska Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek.
Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek jest organizacją skupiającą kobiety chorujące na raka piersi. To grupa osób wspierających się wzajemnie w chorobie i codziennym życiu.
Misją stowarzyszenia jest pomoc i motywowanie kobiet objętych chorobą nowotworową do walki z jej skutkami, powrót do zdrowia oraz wzajemne wsparcie emocjonalne i praktyczne. Ważne jest działanie rehabilitacyjne na płaszczyźnie fizycznej i psychicznej. Wzajemna wymiana doświadczeń pozwala lepiej poznać siebie.
- Wiadomość o tym, że kobieta zachorowała na raka piersi, jest dla niej i jej bliskich szokiem – mówi Danuta Tchorowska. - I tu na pomoc przychodzą Amazonki - Ochotniczki, które ułatwiają podejmowanie osobistych decyzji. Pomagają w odnalezieniu motywacji i chęci powrotu do życia i zdrowia. Pomagają uzyskać możliwie jak najlepszą jakość życia. Głównym zadaniem ochotniczek są wizyty w szpitalu. Ochotniczki rozmawiają z pacjentkami, przekazują im materiały edukacyjne, niosą wiedzę, siłę i nadzieję.
- Działamy na rzecz profilaktyki, prowadząc w szkołach pogadanki o samobadaniu piersi, o zagrożeniu chorobą nowotworową – dodaje nasza rozmówczyni. - Uczestniczymy w happeningach oraz festynach promujących zdrowy styl życia, jak również w spartakiadach sportowych dla Amazonek, pokazujemy, że powrót do aktywnego życia społecznego jest możliwy.
Sztandarową inicjatywą elbląskich Amazonek jest coroczny Marsz Zdrowia „Kocham Cię Życie”. - W tym roku przemaszerowaliśmy ulicami Elbląga już po raz 21. Marsz cieszy się dużym zainteresowaniem społeczeństwa. Październik na całym świecie uznawany jest za miesiąc świadomości raka piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Przypomina nam o regularnym badaniu powodującym wykrycie zmian nowotworowych piersi we wczesnym etapie. Chcemy zwrócić szczególną uwagę na chorobę, z którą nam Amazonkom przyszło się zmierzyć. W marszu uczestniczy społeczność Elbląga, jak również uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych pod opieką nauczycieli. Organizujemy konkurs dla uczniów, który polega na wymyśleniu hasła promującego zdrowy styl życia. Wybór najlepszego hasła powierzamy społeczeństwu (hasła „zawieszone” są na stronach Gazety Internetowej „portEL”). Szkoły, które zajmą pierwsze trzy miejsca, otrzymują statuetki, a autorzy haseł - nagrody rzeczowe i dyplomy. Uroczyste podsumowanie konkursu z udziałem władz ma miejsce na Gali z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.
Na wszystkie działania Amazonki pozyskują środki z Urzędu Miejskiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starostwa Powiatowego, ECUS, ESWIP, projektów i grantów oraz innych darczyńców i sponsorów. - Dużym wsparciem dla naszej działalności jest oczywiście 1,5 % od ludzi dobrej woli – tłumaczy Danuta Tchorowska.
- Zgodnie z zapisem w naszym statucie, będziemy dalej propagować zdrowy styl życia, przekonywać, że warto i należy badać się.
W ciągu 26-letniej działalności Amazonkomudało się zrobić wiele dla siebie i dla profilaktyki. - Pamiętamy, że to, co osiągnęłyśmy, zawdzięczamy ogromnemu wsparciu środowiska medycznego, samorządu, różnych instytucji, mediów oraz ludzi dobrej woli – dodaje nasza rozmówczyni. - Nadal będziemy kontynuować naszą działalność, licząc na Waszą pomoc i wsparcie.
Karolina Król
fot. archiw. Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek