W Lidzbarku Warmińskim odbyło się szkolenie dla kadry kierowniczej Centrów Usług Społecznych, Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie województwa warmińsko-mazurskiego.
Pierwszym punktem spotkania z kadrą kierowniczą była prezentacja projektu koordynacyjnego ROPS „Spójna Polityka Społeczna Warmii i Mazur” w obszarze włączenia społecznego w ramach Programu FERS 2021-2027 oraz zespołu osób go realizujących.
Projekt realizowany jest od 1 października 2023 r. do 31 grudnia 2028 r., a jego głównym celem jest uspójnienie polityki włączenia społecznego realizowanej w regionie Warmii i Mazur, jak również wypracowanie mechanizmu jej sprawniejszej koordynacji i lepszego przepływu informacji pomiędzy poziomem krajowym i regionalnym oraz różnymi podmiotami wewnątrz województwa do 2028 roku.
Głównymi odbiorcami projektu są:
- samorządy terytorialne i ich jednostki organizacyjne, jako podmioty odpowiedzialne za organizację i dostarczanie usług aktywizacyjnych i usług społecznych na poziomie lokalnym oraz podmioty organizujące system wsparcia rodziny, pieczy zastępczej i adopcji oraz otoczenie,
-ośrodki wsparcia ekonomii społecznej, jako podmioty odpowiedzialne za wspieranie rozwoju ekonomii społecznej.
-inne podmioty, współpracujące z ROPS, w tym szczególnie:
−PES i podmioty prywatne, które również realizują działania na rzecz społeczności lokalnych,
−organizacje pozarządowe,
−przedsiębiorcy,
−podmioty sektora publicznego i realizujące szeroko rozumiane usługi społeczne, np.: służby zatrudnienia, jednostki systemu edukacji, kultury, zdrowia, szkoły wyższe, jednostki wymiaru sprawiedliwości itd.
W ramach projektu prowadzone będą m.in.:
- działania w zakresie diagnozowania i monitorowania sytuacji w obszarze włączenia społecznego w regionie,
- planowania interwencji,
- organizowania i wspierania podmiotów zajmujących się pomocą i integracją społeczną, instytucji wspierania rodziny, pieczy zastępczej i adopcji,
- wsparcia samorządów w rozwoju usług świadczonych w społeczności lokalnej oraz we wdrożeniu nowych sposobów działań i wypracowanie rozwiązań oraz modeli służących zarządzaniu zmianą,
- wspierania gmin w tworzeniu CUS,
- organizowanie szkoleń dla pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej, podmiotów świadczących usługi społeczne, a także podmiotów organizujących system wspierania rodziny, pieczy zastępczej i adopcji oraz jego otoczenia,
- działania koordynacyjne na poziomie regionalnym dotyczące ekonomii społecznej.
Powyższe działania zostały podzielone na cztery główne zadania, które są realizowane przez poszczególne zespoły pracownicze:
- Zespół ds. badań,
- Zespół ds. usług społecznych – doradcy ds. usług społecznych (w czterech subregionach),
- Zespół ds. szkoleń,
- Zespół ds. ekonomii społecznej.
Po zakończeniu prezentacji uczestnicy szkolenia zostali podzieleni na trzy grupy i w formie warsztatów kontynuowali dalszą część dwudniowego spotkania, którego głównym tematem był dialog motywującym.
Organizatorem wydarzenia był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
DO POBRANIA:
- „Spójna Polityka Społeczna Warmii i Mazur”