Czcionka:
Kontrast:
To jest czas dla seniorów
data dodania: 15.12.2023
To jest czas dla seniorów

Starsze, schorowane osoby często nie są już w stanie same umyć sobie okien, a nawet odkurzyć czy posprzątać łazienki. Naprzeciw ich potrzebom wyszło Stowarzyszenie ESWIP, które w ramach projektu „Czas dla seniorów” nie tylko pomaga w sprzątaniu mieszkań, ale również w drobnych remontach.

 

W ramach projektu Czas dla seniorów dofinansowanego ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021-2025, Edycja 2023 pracownicy Stowarzyszenia ESWIP świadczą mobilne usługi porządkowe, naprawcze i remontowe.

Projekt skierowany jest do osób starszych powyżej 65 roku życia, mieszkających samotnie lub z drugim seniorem. Jak mówi Joanna Majewska, koordynator usług społecznych, poza świadczoną pomocą, seniorzy często czują potrzebę porozmawiania z drugim człowiekiem, co często jest wartością dodaną do wykonywanej usługi. – Historie, które słyszymy, bywają wzruszające i za każdym razem czujemy ogromną wdzięczność za to, co robimy, ale chyba też za to, że po prostu jesteśmy – opowiada Joanna Majewska. - Ci ludzie naprawdę nie mają do kogo zwrócić się o pomoc.

– Była taka historia, kiedy w imieniu starszej pani dzwoniła jej córka – wspomina koordynatorka. – Pani w podeszłym wieku chyba już nie była w stanie sama zadzwonić. W tym mieszkaniu był ogromny problem ze zlewem, który zwyczajnie się nie trzymał – chwiał się, bujał i obie panie przyznały, że nie mogły znaleźć kogoś, kto by to naprawił. Nasza ekipa pojechała do tej pani, oszacowali, co jest potrzebne, żeby zlew naprawić, poinstruowali, co trzeba dokupić, ponieważ my, w ramach tej akcji usterki naprawiamy za darmo, ale zakup materiałów jest po stronie odbiorców. I już tego samego dnia po południu córka zadzwoniła, że kupiły potrzebne rzeczy. Następnego dnia chłopaki pojechali i naprawili usterkę.

I na tym historia by się zakończyła, gdyby nie fakt, że po pewnym czasie do osób, które zajęły się zlewem, nie przyszło wyjątkowe podziękowanie. - Muszę przyznać, że bardzo się wzruszyliśmy – mówi Joanna Majewska. – Dostaliśmy list od tej pani, w którym bardzo dziękowała nam za wykonaną usługę. „Gratuluję stowarzyszeniu, które ma takich fachowców. To przykład dla innych firm, jak należy traktować klientów, a głównie osoby starsze” – pisała pani.

- Często słyszymy, że fajna ekipa, fajni ludzie, że są chętni do pomocy i mają ogromną wiedzę – dodaje nasza rozmówczyni. - Te podziękowania mamy przyczepione na tablicy, codziennie na nie patrzymy. To dowód na to, że nasza praca, zaangażowanie i podejście do ludzi sprawia, że są oni szczęśliwi, a dzięki temu my też, więc to jest namacalny dowód na to, że to, co robimy, jest bardzo potrzebne.

 

K

fot. archiw. Stowarzyszenia ESWIP