Czcionka:
Kontrast:
Drugie życie rzeczy
data dodania: 04.06.2020
Drugie życie rzeczy

Coś, co wychodzi z mody, a jest zadbane, wcale nie trzeba wyrzucać. Takim rzeczom można dać drugie życie w pracowniach „złotej rączki” oraz krawiecko-tapicerskiej Elbląskiego Centrum Integracji Społecznej, które mieszczą się w Domu pod Cisem.

Zanim jakiś przedmiot znajdzie się na wystawie Sklepu społecznego pod Cisem trafia do pracowni elbląskiego CIS. Nie inaczej było z szafką, którą Stanisław Sielezin, instruktor pracowni „złotej rączki”, przywiózł do Domu pod Cisem.
- Wystarczy spojrzeć na przedmiot, by odkryć w nim duszę – przekonuje Stanisław Sielezin. – Nie wszystkie rzeczy nadają się do odnowienia, ważne jest to, w jakim są stanie. Druga sprawa to pomysł, co z danym meblem można zrobić? Czasami jest to zmiana koloru, a czasami wymiana jakiegoś elementu. Nic nas tutaj nie ogranicza, ale cały czas pamiętamy, aby meble były funkcjonalne.

Szafka była pierwszym meblem, który trafił do pracowni. Widać, że przedmiot ten pamięta miniony ustrój.
- I w tym właśnie ukryte jest jej piękno. Mamy modę na meble retro, także z czasów PRL – mówi instruktor pracowni „złotej rączki”. – Szafkę dokładnie wyszlifowaliśmy, pomalowaliśmy i polakierowaliśmy. Wymieniliśmy także zawiasy w drzwiczkach. Trafiła się nam prawdziwa perełka.

Każdy mebel spędza w pracowni od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od potrzeb. Do sklepu społecznego już trafiły krzesła, taborety, szafeczki, fotel bujany i stół.
- Oczywiście w krzesełkach wymieniamy siedziska, dajemy nową gąbkę i nową tapicerkę – wylicza Elżbieta Basiukiewicz, instruktor pracowni krawiecko-tapicerskiej. – Często jest to praca dla dwóch osób, na przykład przy fotelach, gdzie mamy tapicerkę całościową. Gąbka i materiał zostają dokładnie wymierzone, docięte, a efekt widać gołym okiem.

- Dokładnie, a to, co najbardziej cieszy oko to efekt końcowy. Gdy mebel dostaje drugie życie i jest po prostu piękny – dodaje Stanisław Sielezin.
Sylwia Warzechowska

Sklep społeczny mieści się w Domu pod Cisem (w Elblagu, przy ul. Stawidłowej 3). Otwarty jest od wtorku do soboty w godz. 10 do 17 oraz w soboty w godz. 0d 10 do 14


Arkadiusz Jachimowicz
Prezes Stowarzyszenia ESWIP
Sklep społeczny to miejsce, gdzie następuje sprzedaż stacjonarna i wysyłkowa rzeczy użytkowych pozyskanych jako darowizny od osób fizycznych i prawnych, a także produktów wykonanych przez przedsiębiorstwa społeczne i rzemieślników (tzw. Strefa Targes.pl). Jednocześnie jest miejscem edukacji zawodowej i reintegracji społeczno-zawodowej dla uczestników Centrum Integracji Społecznej poprzez praktyczne zajęcia w zakresie obsługi sklepu: promocji, transportu produktów, magazynowania, renowacji, kontaktów z klientami oraz darczyńcami, sprzedaży stacjonarnej i wysyłkowej. Sklep społeczny jest pracownią Centrum Integracji Społecznej prowadzonego przez Stowarzyszenie ESWIP. Współpracuje z innymi pracowniami CIS, zwłaszcza krawiecko-tapicerską oraz tzw. „złotej rączki” w zakresie renowacji rzeczy przeznaczonych do sprzedaży. Dochód ze sprzedaży przeznacza na reintegrację społeczno-zawodową uczestników CIS.