Czcionka:
Kontrast:
Trzeba wierzyć w to, co się robi
data dodania: 20.12.2023
Trzeba wierzyć w to, co się robi

O sukcesie mówimy wtedy, kiedy widzimy, że dzięki naszym staraniom nasi uczestnicy odzyskują poczucie własnej wartości, usamodzielniają się, rozwiązują swoje problemy, podejmują zatrudnienie – podkreślają społecznicy. Tytuł Organizacji Godnej Naśladowania otrzymał Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie.

 

- To nagroda za 30 lat działalności Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Dodaje nam energii, by w kolejnych latach dalej poszukiwać i znajdować jak najwięcej rozwiązań, które wesprą osoby niepełnosprawne. Wciąż zbyt wielu z nich nie wychodzi z domów i nie uczestniczy w życiu swojej społeczności. Potrzebują wsparcia, aktywności, czasem asystentury - podkreśla Andrzej Karski, prezes Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Sejmik walczy o prawa osób z niepełnosprawnościami, koordynuje działania w tym zakresie, tworzy warunki dla pełnego i aktywnego udziału osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym i zawodowym oraz wspiera działania na rzecz realizacji zasady równości szans.

- Naszym celem jest, by jak najwięcej osób niepełnosprawnych żyło w społecznościach, a nie znajdowało się poza nim - dodaje Andrzej Karski.

 

23 organizacje

Andrzej Jurkian w Warmińsko-Mazurskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych jest od początku działalności, współzałożyciel, potem wiceprezes, obecnie skarbnik, koordynator projektów. Znany w środowisku zaangażowany społecznik działający na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

- To, że zmienia się podejście do osób niepełnosprawnych, jest dziś zasługą wszystkich organizacji, które angażują się w ich wsparcie. Obecnie nasz Sejmik zrzesza 23 organizacje. Po to powstaliśmy, bo razem mamy większą siłę oddziaływania, bo możemy o ważnych dla nas sprawach mówić jednym głosem - podkreśla Andrzej Jurkian, skarbnik Sejmiku.

Nie bez powodu więc pierwszym hasłem, które możemy zobaczyć na stronie Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, jest to autorstwa Henry’ego Forda - „Połączenie sił to początek. Pozostanie razem to postęp. Wspólna praca to sukces”.

Od lat społecznicy z Sejmiku angażują się w działania, które zmieniają rzeczywistość osób z niepełnosprawnościami. Wskazują obszary wymagające poprawy, tworzą atmosferę współpracy.

- W moim biurze, nad naszymi biurkami, wisi motto Steve’a Jobs’a: „Jedynym sposobem na prawdziwą satysfakcję z pracy jest robienie tego, w czego wielkość się wierzy. A jedynym sposobem na robienie rzeczy wielkich jest miłość do tego, co się robi” - cytuje Małgorzata Romaniuk, kierownik projektów i sekretarz Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. - W taki sposób podchodzimy do naszej pracy. O sukcesie mówimy wtedy, kiedy widzimy, że dzięki naszym staraniom nasi uczestnicy odzyskują poczucie własnej wartości, usamodzielniają się, rozwiązują swoje problemy, podejmują z zatrudnienie.

 

Centrum Informacyjno-Poradnicze

Od 30 lat działają na rzecz osób niepełnosprawnych. Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych zajmuje się aktywizacją społeczną i zawodową, prowadzi kampanie społeczne, badania i wiele innych przedsięwzięć, które wynikają z obszarów działalności. A wśród nich jest m.in. usuwanie barier architektonicznych, w komunikowaniu się, psychologicznych i biurokratycznych, rozpoznawanie i sygnalizowanie potrzeb osób niepełnosprawnych, integrowanie i wspieranie lokalnych środowisk osób niepełnosprawnych, prowadzenie działalności informacyjnej, poradniczej, edukacyjnej i rehabilitacyjnej, zwiększanie świadomości społeczeństwa oraz podejmowanie działań zwiększających potencjał zawodowy oraz aktywność obywateli, instytucji, w szczególności stwarzających możliwości uzyskania pracy przez osoby niepełnosprawne na otwartym rynku pracy. To także propagowanie dobrych praktyk i wpływ na zmianę ustawodawstwa w zakresie osób z niepełnosprawnościami.

Prowadzone przez Sejmik Centrum Aktywności udziela szerokiego wsparcia osobom niepełnosprawnym. W jego ramach prowadzą aktywizację społeczno-zawodową, jest to m.in. poradnictwo całożyciowe, a wsparcie realizowane jest przez trenera aktywności, doradcę całożyciowego, psychologa i innych specjalistów, w zależności od indywidualnych potrzeb. Sejmik też od lat realizuje projekty w zakresie zatrudnienia wspomaganego. Jednym z działań są również Biura Karier, które prowadzone są w województwie warmińsko-mazurskim, ale także pomorskim. Sejmik prowadzi również Centrum Informacyjno-Poradnicze, gdzie udzielane są porady prawne, psychologiczne. Z porady można skorzystać na miejscu, ale również zdalnie.

 

Każda osoba jest inna

Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych realizuje projekt zatrudnienia wspomaganego od 2011 roku.

- Nasz sejmik wiele lat temu nawiązał kontakt z Królewskim Narodowym Instytutem Niewidomych w Szkocji. Z pomocą tej organizacji i innych ekspertów brytyjskich pracowaliśmy nad metodą zatrudnienia wspomaganego na rzecz osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki takiej współpracy udało nam się ściągnąć te metody do Polski. Wydaliśmy podręcznik „Zatrudnienie wspomagane - prawdziwa praca”, który został rozprowadzony po całym kraju. Te doświadczenia mogą być wykorzystywane w codziennej pracy organizacji zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami - dodaje Andrzej Jurkian. - Sejmik nawiązuje współpracę z wieloma organizacjami, także tymi niezajmującymi się projektami zawodowymi, ale mają osoby, które chciałyby taką metodą znaleźć pracę na otwartym rynku pracy. To jedne z wielu naszych działań. Jako jedna z pierwszych organizacji zaczęliśmy świadczyć usługi asystentury osobistej i opieki wytchnieniowej.

- Jest ogromna potrzeba rozszerzenia tych usług – zauważa Andrzej Karski, prezes Sejmiku. – Zaczynaliśmy od 17 środowisk, w tej chwili jest ich ponad 20. A chodzi o to, by dostęp do asystentury czy opieki wytchnieniowej był jeszcze większy.

Sejmik wciąż szuka innowacyjnych rozwiązań, które będą integrować lokalną społeczność. To Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w 2021 roku zorganizował w Urzędzie Wojewódzkim Galę „Pionierzy osadnictwa 1945”. Gala była rodzajem hołdu złożonego mieszkańcom regionu, którzy przybyli tu jako pierwsi osiedleńcy. Była też lekcją historii dla młodszego pokolenia. Pomysłodawcą tego wydarzenia był Tadeusz Milewski – wieloletni prezes Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. To właśnie z inicjatywy pana Tadeusza Milewskiego w 2015 roku, z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej, Sejmik Osób Niepełnosprawnych zorganizował w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej  w Olsztynie Galę „Olsztyniacy 1945”. Gala stanowiła uhonorowanie tych mieszkańców Olsztyna, którzy przybyli do Olsztyna jako pierwsi osadnicy, albo tutaj urodzili się w 1945 r. Przez wiele lat odbywał się też festyn „Przywróćmy blask Stadionowi Leśnemu”. Teraz jest to m.in. Festyn Integracyjny „Jesteśmy Razem”.

- W naszą działalność wpisana jest nieszablonowość, bo przecież każda osoba z niepełnosprawnością jest inna – podkreślają społecznicy z Sejmiku.

Małgorzata Romaniuk, kierownik projektów i sekretarz Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych po pytaniu o największy sukces Sejmiku odpowiada:

- Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych jako organizacja pozarządowa działa w województwie warmińsko-mazurskim od ponad 30 lat, ja pracuję w tej organizacji od ponad 22 lat. Mogę śmiało powiedzieć, że największym naszym sukcesem są zmiany, jakie obserwujemy w jakości życia, dostępności, edukacji, możliwościach rozwoju osobistego i wzroście zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. To dzieje się między innymi, a może przede wszystkim, dzięki takim organizacjom jak nasza w całej Polsce.

 

Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

fot. archiwum Sejmiku