Czcionka:
Kontrast:
Elbląska Kuźnia Darta Shanghai powstała z pasji
data dodania: 21.12.2023
Elbląska Kuźnia Darta Shanghai powstała z pasji

Dart najczęściej kojarzy się z rozrywką bywalców brytyjskich pubów. To jednak pełnoprawna dyscyplina sportowa, a zawodników darta znajdziemy również w Elblągu. Połączeni wspólną pasją stworzyli Elbląską Kuźnię Darta Shanghai. Stowarzyszenie niebawem będzie świętować swoje drugie urodziny.

 

- Precyzja, skupienie, ale też adrenalina i emocje. To wszystko znajdziemy w grze w darta. Nic dziwnego, że staje się ona coraz bardziej popularna. W Elblągu dart od dawna miał swoich zwolenników, jednak teraz ich przybywa. Ja sam przygodę z dartem rozpocząłem trzy lata temu. Była pandemia, lock down i sporo czasu spędzałem przed telewizorem. Zobaczyłem relacje z mistrzostw świata i pomyślałem, że to coś dla mnie. Wcześniej grałem w koszykówkę, biegałem, jeździłem na rowerze. Z przyczyn niezależnych ode mnie musiałem częściowo zrezygnować z tych aktywności. Spróbowałem swoich sił, pojawiłem się również na zawodach, okazało się, że nie jestem najgorszy, i tak się zaczęło kręcić - mówi Piotr Michałek z Elbląskiej Kuźni Darta Shanghai.

Blisko dwa lata temu pasjonaci postanowili połączyć swoje siły i tak powstała Elbląska Kuźnia Darta Shanghai. - Stowarzyszenie zostało zarejestrowane 14 lutego 2022 roku. Kontynuujemy historię darta w Elblągu. Jakieś dziesięć lat wcześniej w mieście działało Stowarzyszenie Darta Shanghai. Postanowiliśmy nawiązać do tej starej nazwy. Tak powstała najpierw Elbląska Liga Shanghai, a kilka miesięcy później już Elbląska Kuźnia Darta Shanghai - dodaje pan Piotr.

Zasady darta wydają się proste. Chodzi o trafianie lotką w odpowiedni punkt na tarczy. W tej grze liczy się jednak nie tylko precyzja, koncentracji oraz umiejętności strategicznego myślenia i regularne treningi tak jak w innych dyscyplinach sportowych.

- W darcie najważniejsza jest głowa. Umiejętność koncentracji, wyłączenia się z tego, co nas otacza, a skupienie się na tym, co się robi. To jest najważniejsze. Do tego dochodzi umiejętność rzutu i wyrobienie techniki. Trzeba sporo treningu, aby lotki leciały tam, gdzie chcemy, a nie gdzie je wiatr poniesie. Ja trenuję codziennie, w domu rzucając godzinę, 1,5 godz. Są też rozgrywki online, gdzie można grać w domu i przez kamerkę łączyć się z innymi zawodnikami. Jest dużo możliwości gier w darta. Rozgrywki organizowane w Kuźni to jedna z nich. Tutaj dodatkowym bonusem są spotkania z ludźmi. To gra, która sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości - podkreśla elblążanin.

Odmian i gier darta jest wiele, więc każdy może znaleźć tą, która odpowiada mu najbardziej. Gracze rzucają lotkami ostrymi do tarcz sizalowych (to odmiana klasyczna), ale też lotkami z miękkimi grotami do tarcz elektronicznych. Do najpopularniejszych gier należą: 501, cricket, around the clock, high score.

- W klubie najczęściej korzystamy z tarcz sizalowych, np. podczas rozgrywek Elbląskiej Ligi Darta. Nawiązaliśmy również kontakt z przedstawicielem darta amerykańskiego i od października mamy maszynę do darta elektronicznego. Rozpoczęliśmy treningi i teraz nasi zawodnicy grają również w ogólnopolskiej lidze drużynowej darta amerykańskiego - mówi przedstawiciel Kuźni.

Kilka miesięcy temu Kuźnia podjęła współpracę z Domem Rektora i rozpoczęła nowy rozdział swojej działalności. Teraz to tu odbywają się rozgrywki Elbląskiej Ligi Darta, a także organizowane są zawody ogólnopolskie. 9 grudnia stowarzyszenie po raz pierwszy zorganizowało Puchar Polski w steel darcie. Udział w rozgrywkach wzięło ponad 70 zawodników. Kolejna edycja Pucharu Polski odbędzie się już w lutym. - To będzie duża, bo trzydniowa impreza. Przed nami duże wyzwanie organizacyjne, ale cieszymy się, że Puchar Polski wrócił do Elbląga - dodaje pan Piotr.

- Nasi zawodnicy uczestniczą również w Pomorskiej Drużynowej Lidze Darta. W ubiegłym roku drużyna z Elbląga zajęła w niej drugie miejsce. Jeździmy na zawody. W listopadzie nasi zawodnicy brali udział w mistrzostwach Polski w darcie elektronicznym, odmianie amerykańskiej. Tam dwaj zawodnicy zostali mistrzami Polski w kategorii amator A w grze w cricketa i wicemistrzami Polski w grze 501 - podkreśla.

Rozgrywki Elbląskiej Ligi Darta odbywają się regularnie, raz w tygodniu. Zawodnicy spotykają się w Domu Rektora w każdego czwartku. Obecnie w lidze bierze udział około trzydziestu osób.

- Każdy może przyjść i wziąć udział w rozgrywkach ligi. Zawodnicy wpłacają 10 zł na wpisowe, to pieniądze któe przeznaczamy na nagrody i wymianę tarcz. Gramy w każdy czwartek, od godz. 18. Pojawia się coraz więcej nowych graczy. Niektórzy przychodzą, żeby się pobawić, ale są osoby, które trenują poważnie, chcą osiągać sukcesy. Nie zamykamy się na nikogo, zapraszamy - dodaje Piotr Michałek.

 

Natasza Jatczyńska

fot. archiw. Elbląska Kuźnia Darta Shanghai