Czcionka:
Kontrast:
Ludziom „chce się chcieć” i warto to wspierać
data dodania: 29.12.2023
Ludziom „chce się chcieć” i warto to wspierać

Kapitał społeczny jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój lokalnych społeczności – podkreśla Andrzej Abako, starosta olsztyński. W tym roku tytuł Samorządu Godnego Naśladowania trafił do Powiatu Olsztyńskiego.

 

- Czujemy się wyróżnieni, bo nagrodę otrzymujemy od organizacji pozarządowych, czyli tych, z którymi współpracujemy od 25 lat, czyli od samego początku powstania powiatów. Ta współpraca była ważna dla moich poprzedników - Adama Sierzputowskiego, Mirosława Pampucha i Małgorzaty Chyziak, ma ogromną wartość również dla mnie - podkreśla Andrzej Abako, starosta olsztyński. - Dziękuję kapitule konkursu za docenienie naszej pracy i wkładu w rozwój organizacji pozarządowych. Tej nagrody nie byłoby bez zespołu – dziękuję zarządowi i Radzie Powiatu oraz pracownikom urzędu, którzy działają na rzecz mieszkańców. Wszyscy razem zapracowaliśmy na ten sukces. Organizacje pozarządowe budują społeczność obywatelską, sprawiają, że mieszkańcy jednoczą się na rzecz wspólnych działań. To ważne, żeby w takich działaniach ludzi wspierać, dawać im przestrzeń i możliwości - mówi starosta olsztyński.

W ubiegłorocznej edycji konkursu Godni Naśladowania tytuł Pozarządowca Godnego Naśladowania otrzymała Agnieszka Sakowska-Hrywniak, mieszkanka gminy Dywity w powiecie olsztyńskim. W tegorocznej edycji na scenie wśród wyróżnionych znalazło się wielu społeczników z powiatu olsztyńskiego.

 

Społeczny klimat

- To mieszkańcy, którzy pokazują, jak ważna jest ich społeczna praca na rzecz lokalnych środowisk, są motorem zmian, także w obszarze aktywności obywatelskiej – uważa starosta olsztyński.

Ten społeczny klimat współpracy przyciąga. Coraz częściej powiat, jako miejsce do życia, doceniają mieszkańcy innych regionów Polski. Tutaj przenoszą się znani dziennikarze, aktorzy, politycy. Wiele nowych osób, które wcześniej angażowały się w życie swoich społeczności w innych częściach kraju, teraz tutaj zaraża swoim entuzjazmem do działania. Pokazuje, że warto tutaj żyć, mieszkać, ale też dawać coś od siebie. Coraz większe znaczenie mają inicjatywy, które wychodzą od samych mieszkańców. Ludziom „chce się chcieć”. Rośnie liczba osób, które realizują się w działalności obywatelskiej.

-  Sam siebie nazwałbym społecznikiem, ponieważ to zawsze było dla mnie ważne. Działam aktywnie  w wielu stowarzyszeniach i organizacjach.  Jestem związany z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, gdzie jestem prezesem miejsko-gminnym w Dobrym Mieście oraz prezesem powiatowym. Działam również w Akcji Katolickiej – wylicza Andrzej Abako.

– Jesteśmy otwarci na głos młodych ludzi – podkreśla starosta olsztyński. – Nasze działania pokazują, że młodzież chętnie włącza się w działania społeczne i wolontarystyczne. Chcemy wzmocnić kompetencje liderskie młodych ludzi, angażować w działania obywatelskie. To widać w przypadku np. młodzieżowych drużyn pożarniczych, które działają w powiecie olsztyńskim.

Jak mówi starosta olsztyński, trzeba inicjatywy oddolne zauważyć, docenić i wspierać młode osoby, które je realizują. Dlatego też program wspierania organizacji pozarządowych powiatu olsztyńskiego opiera się na wnikliwej analizie. Wsparcie dociera do wielu organizacji, z różnych dziedzin. To nie tylko organizacje pomagające osobom niepełnosprawnym, starszym, ale też prozwierzęce, zajmujące się ochroną zabytków czy sportem. Kibicuje działaniom Młodzieżowej Rady Miasta w Olsztynku, są też plany powstania odpowiednika na poziomie powiatu.

 

Współpraca międzypokoleniowa

- Nie mamy setek tysięcy złotych, ale kilka, które możemy mądrze wydać. A możemy to zrobić dzięki społecznikom z dobrymi pomysłami. Jedna idea może zapoczątkować o wiele większe przedsięwzięcie – uważa starosta. – Muszę podkreślić ważną rolę współpracy międzypokoleniowej. To przecież starsze pokolenia inwestują w rozwój, bo robią to, by młodsze pokolenia miały łatwiej. Stąd też ważne jest, by wspierać zarówno młodszych, jak i starszych, z których doświadczenia możemy korzystać.

W wielu miejscowościach powiatu olsztyńskiego pojawia się coraz więcej organizacji, które tworzą seniorzy. Powstają kolejne rady seniorów, swoją działalność zainaugurowała Rada Seniorów Powiatu Olsztyńskiego. Koła Gospodyń Wiejskich sprawiają, że kolejne społeczności odkrywają swój społeczny potencjał.

- Moim zdaniem w każdym środowisku musi być lider, który potrafi swoim entuzjazmem i zaangażowaniem zachęcić innych do działania, wspierania siebie nawzajem. Musi być osoba, która będzie też rozjemcą w różnych trudnych sytuacjach, co jest nieuniknione. Staram się zawsze wsłuchiwać w potrzeby mieszkańców. Choć czasem trzeba podjąć trudne decyzje, których długofalowym celem jest wspólne dobro – dodaje.

Te trudne decyzje długofalowo przynoszą dobre efekty. Powiat olsztyński w 2022 roku odnotował wzrost liczby mieszkańców.

 

Szlak Świętej Warmii

- Kiedy 25 lat temu powstawały powiaty, olsztyński liczył ponad 90 tysięcy mieszkańców. Dziś ma 128 tysięcy. Przybyło nam więc ponad 38 tysięcy osób – wylicza starosta olsztyński. – To świadczy o tym, że mieszkańcy chętnie wybierają powiat jako miejsce do życia, wiedzą, że tutaj mogą planować przyszłość swojej rodziny. To też świadczy o osobach zarządzających gminami w powiecie olsztyńskim, którzy dostrzegają potencjał regionu i tworzą atmosferę przyjazną biznesowi.

Duże znaczenie miała też rozbudowa infrastruktury urbanistycznej wokół Olsztyna.

- Nie wszyscy decydują się na wyjazdy za granicę czy do większych miast, a wybierają tereny podmiejskich wsi i miasteczek, gdzie żyje się komfortowo, a do pracy zawsze można dojechać – zauważa Andrzej Abako. – Dane ostatnich dziesięciu lat pokazują, że powiat olsztyński pod względem gospodarczym rozwija się najlepiej pośród wszystkich powiatów województwa warmińsko-mazurskiego. Oczywiście brakuje nam dużo do Wielkopolski czy Śląska, ale jednak to kolejny ważny krok w dobrym kierunku.

O tym, że powiat obrał właściwy kierunek, świadczy nagrodzony w czasie XX Gali „Najlepszym z Najlepszych” Szlak Świętej Warmii, czyli idea wykorzystania potencjału Warmii dla jej rozwoju gospodarczego poprzez wielopłaszczyznowe współdziałanie różnych środowisk, samorządów, lokalnego biznesu, organizacji pozarządowych na rzecz wyeksponowania najcenniejszych zabytków, upowszechniania miejsc kultu religijnego, atrakcji turystycznych i bazy gastronomiczno-hotelarskiej zmierzające do zwiększania ruchu turystycznego w regionie. Obecnie Szlak św. Warmii to także marka własna coraz większej liczby produktów regionalnych.

- Warmia jest piękną krainą historyczno-geograficzną, którą wyróżnia wyjątkowe dziedzictwo kulturalne i walory przyrodnicze. Znana jest z przydrożnych kapliczek, których jest tu ponad 1300. Mamy piękne lasy oraz rezerwaty czystych jezior i rzek. To u nas, na Warmii, większość swojego życia, bo ponad 40 lat, spędził Mikołaj Kopernik. To właśnie Warmię wybierał w młodości jako miejsce odpoczynku i rekreacji papież Jan Paweł II, co po latach wspominał z rozrzewnieniem i wdzięcznością, nazywając tę ziemię Świętą Warmią – przekonuje Andrzej Abako. – Nie każdy region można nazwać Świętą Warmią. To nie przeszkadza w tworzeniu projektów związanych nie tylko z potencjałem historycznym, ale też gospodarczym. Wierzymy, że naszymi konsekwentnymi działaniami będziemy poszerzać perspektywy i pokazywać, że to właśnie w powiecie olsztyńskim warto inwestować, mieszkać i tutaj planować swoją przyszłość. I działać społecznie na rzecz swojej małej ojczyzny.

 

Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

fot. archiwum prywatne