Czcionka:
Kontrast:
Z niepełnosprawnościami, ale bez izolacji
data dodania: 09.01.2024
Z niepełnosprawnościami, ale bez izolacji

Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych SION w Bartoszycach ruszyło z bardzo ważnym projektem. Dzięki konkursowi ogłoszonemu przez PFRON powstanie bowiem 10 mieszkań wspomaganych. O działalności stowarzyszenia i WSM opowiedziała Lucyna Jędryczka ze stowarzyszenia SION.

 

- Czym stowarzyszenie zajmuje się na co dzień?

- Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych SION w Bartoszycach, swoją działalność rozpoczęło w 1995 r. Od tego czasu stale się rozwija, podejmując liczne inicjatywy mające na celu wsparcie osób z niepełnosprawnością i ich rodzin z całego powiatu bartoszyckiego.

W 2005 r., stowarzyszeniu udało się otworzyć Warsztaty Terapii Zajęciowej, zaś rok później jedyną w powiecie Wypożyczalnię Sprzętu Rehabilitacyjnego.

W 2014 r. Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych uruchomiło Zakład Aktywności Zawodowej w Bartoszycach. Jest to jedyna taka placówka w mieście, która zapewnia miejsca stałej pracy przystosowane do niepełnosprawności i indywidualnych możliwości osób niepełnosprawnych. Obecnie w Zakładzie oprócz 11 instruktorów, zatrudnionych jest 27 niepełnosprawnych pracowników, którzy wykonują pracę zarobkową w ramach czterech pracowniach: małej gastronomii, usług pralniczych, rękodzieła artystycznego i pielęgnacji terenów zielonych i usług porządkowych. Oprócz pracy, ZAZ zapewnia niepełnosprawnym pracownikom możliwość bezpłatnej rehabilitacji oraz stałą opiekę lekarską.

 

- Ale nie tylko…

- SION realizuje szereg cyklicznych projektów i programów, oferujących osobom
z niepełnosprawnością udział w zajęciach z zakresu rehabilitacji leczniczej, społecznej i zawodowej. Środki na finansowanie swojej działalności stowarzyszenie pozyskuje we własnym zakresie, pisząc wnioski o dofinansowanie w ramach konkursów grantowych ogłaszanych przez urzędy administracji państwowej i samorządowej. W ten właśnie sposób udało się uzyskać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych fundusze na realizację projektów, które realizowane są już od ponad 25 lat. Oferują one osobom niepełnosprawnym bezpłatny udział w różnych formach rehabilitacji, począwszy od fizjoterapii, terapię dla osób z autyzmem, na indywidualnych zajęciach logopedycznych, neurologopedycznych i terapeutycznych kończąc. Kolejnym źródłem pozyskiwania funduszy były dla stowarzyszenia środki Unii Europejskiej. Dzięki nim już od lat realizujemy przedsięwzięcia, w ramach których osoby niepełnosprawne mogą wziąć udział w specjalistycznych szkoleniach i kursach zawodowych, kończących się wydaniem certyfikatu potwierdzającego uzyskanie nowych kwalifikacji zawodowych. Miały one na celu pomóc znaleźć pracę osobom niepełnosprawnym z powiatu bartoszyckiego. Kursy zawodowe to jednak nie wszystko, co oferowano dla uczestnikom projektów. Po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji zawodowych w ramach szkoleń mogli oni przystąpić do staży zawodowych u lokalnych pracodawców. Dla wielu z nich była to pierwsza praca, za którą otrzymali atrakcyjne wynagrodzenie finansowe. Przede wszystkim jednak dzięki stażom osoby niepełnosprawne zdobywali tak ważne dla pracodawców doświadczenie zawodowe, co w przyszłości może ułatwić im znalezienie stałego zatrudnienia.

 

- Realizujecie program „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe. Proszę o nim opowiedzieć. Na jakim obecnie jest etapie?

- W 2022 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił konkurs na realizację programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe, składający się z dwóch etapów. Stowarzyszenie przystąpiło do ogłoszonego konkursu i po przejściu pierwszego etapu i zakwalifikowaniu się do drugiego, przystąpiło do wykonania dokumentacji projektu architektoniczno – budowlanego. Samorząd Gminy Miejskiej Bartoszyce od samego początku wspierał nasze poczynania i pomógł finansowo w kosztach wykonania dokumentacji projektowej.

Po pozytywnym rozpatrzeniu drugiego etapu, w listopadzie 2023 r. podpisaliśmy umowę z PFRON w Olsztynie.

Planujemy wybudować 10 mieszkań, których koszt dofinansowania zgodnie z podpisaną umową z PFRON wyniesie 5 mln złotych.

Kosztorysy inwestorskie już w momencie składania wniosku przekraczały o 700 000,00 złotych kwotę możliwego do uzyskania dofinansowania. W obecnej chwili jesteśmy na etapie zapytania ofertowego na przeprowadzenie robót budowalnych. Prace budowlane planujemy rozpocząć od rozbiórki istniejących budynków pod koniec stycznia 2024 r., a zakończenie inwestycji planowane jest na koniec września 2025 r. Oczywiście wszystko zależy od aury pogodowej. Obecnie na stronie internetowej PFRON ukazały się zmiany do programu „WSM”, dlatego też będziemy czekać na aktualne możliwości uzyskania dodatkowego dofinansowania.

 

- Jak w praktyce będzie wyglądało WSM?

- Planujemy wybudować 10 mieszkań, których koszt dofinansowania z PFRON wyniesie 5 mln złotych.

Aby zagwarantować zasadę deinstytucjonalizacji, WSM będzie niewielką placówką, zapewniającą możliwość zamieszkania dla 10 osób niepełnosprawnych. W jej skład wchodzić będą dwa zespoły mieszkalne. W pierwszym zespole mieszkalnym znajdującym się na parterze WSM mieszkać  będzie pięciu mieszkańców w pięciu jednoosobowych mieszkaniach  z aneksem kuchennym i z łazienkami, w drugim zespole mieszkalnym mieszczącym się na piętrze budynku mieszkać będzie 5 mieszkańców w pięciu jednoosobowych mieszkaniach z aneksem kuchennym i z łazienkami.  W WSM powierzchnia każdego pokoju z aneksem kuchennym będzie miała nie mniej niż 20 m2, łazienki – nie mniej niż 5 m2.  Na jednego mieszkańca WSM przypadać będzie łącznie nie mniej niż 40 m2 powierzchni użytkowej łącznie z przestrzeniami wspólnymi. Oprócz tego w budynku znajdować się będą pomieszczenia wspólne, czyli sala rehabilitacyjna, jadalnia, pomieszczenie specjalistów i pokoje dzienne.
Na poddaszu budynku znajdować się będą z kolei pomieszczenia administracyjne. W budynku będzie działała winda osobowa, którą będzie można przemieszczać się od piwnic aż do poddasza budynku.

 

- Dlaczego mieszkalnictwo wspomagane jest ważne dla osób z niepełnosprawnościami?

- Realizacja programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe stworzy możliwość wybudowania mieszkań dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Pod opieką stowarzyszenia znajduje się ponad 30 osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, które mogłyby zamieszkać we własnym mieszkaniu, gdyby zapewnić im odpowiednie warunki mieszkaniowe. Są to osoby, które w ciągu dnia uczęszczają do Warsztatów Terapii Zajęciowej, czy Środowiskowego Domu Samopomocy, inne jeszcze pracują w Zakładzie Aktywności Zawodowej, bądź na otwartym rynku pracy. Jednak ze względu na niski poziom świadczeń otrzymywanych z systemu pomocy społecznej, czy też niewielkie wynagrodzenia, nie stać ich na kupno lub chociażby wynajęcie mieszkania oraz opłacenie specjalistów, którzy zapewniliby im wysoki poziom wsparcia. Właśnie z myślą o nich stowarzyszenie planuje utworzyć w Bartoszycach WSM.

Oprócz możliwości zakwaterowania, stowarzyszenie zagwarantuje dla każdego niepełnosprawnego mieszkańca świadczenie usług wspomagających. WSM przeznaczona będzie dla osób z niepełnosprawnościami wymagających całodobowej potrzeby wsparcia, w związku z czym usługi te będą  zintegrowane, kompleksowe i przygotowane w oparciu o indywidualne potrzeby mieszkańców. Usługi te będą wspomagać życie w społeczności, zapobiegać izolacji i segregacji, a ich celem ma być niezależne życie i realizacja pełnego włączenia w społeczeństwo.

 

Karolina Król

fot. archiw. stowarzyszenia