Czcionka:
Kontrast:
W 2023 roku przekazali mieszkańcom regionu 1100 ton żywności
data dodania: 26.01.2024
W 2023 roku przekazali mieszkańcom regionu 1100 ton żywności

W tej liczbie kryje się aż 651 ton produktów, uratowanych przed zmarnowaniem.

Główną osią działalności Banku Żywności w Olsztynie jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem i przekazywanie jej organizacjom i instytucjom pomocy społecznej na rzecz osób potrzebujących. W 2023 roku do mieszkańców Warmii i Mazur trafiła żywność o wartości ponad 12 milionów złotych, która pochodziła z dwóch źródeł. Jednym z nich był unijny Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa, który pozwolił na przekazanie 449 ton żywności. Drugim źródłem był pozysk żywności z sieci handlowych z krótkim terminem przydatności do spożycia i tej żywności, której producenci lub hurtownicy z różnych powodów nie zdążyliby wprowadzić do obrotu handlowego. Codzienna praca zespołu Banku Żywności w Olsztynie to wytężona działania w poszukiwaniu nowych źródeł żywności.

– Pozyskiwanie żywności na rzecz osób potrzebujących to nasze najważniejsze zadanie. Pamiętamy o tym, że żywność potrzeba jest nam do życia i przeżycia i każdy człowiek powinien móc zaspokoić w tym obszarze swoje potrzeby – mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. – Staramy się pomagać tym, którzy z różnych powodów nie są w stanie zdobyć tej żywności w zadowalającym zakresie. Z drugiej strony bardzo ważne jest, aby żywność była dobrej jakości i abyśmy mieli odpowiedną wiedzę w zakresie żywienia. Dlatego ważnym elementem działalności Banku jest też edukacja w zakresie racjonalnego gospodarowania żywnością i zdrowego odżywiania.

W 2023 roku objęliśmy pomocą  67 718 osób z Warmii i Mazur. Warto dodać, że w dystrybucji żywności pomaga Bankowi rozbudowana sieć organizacji partnerskich w województwie, w skład której wchodzi aż 240 podmiotów.

źródło: https://olsztyn.bankizywnosci.pl