Czcionka:
Kontrast:
Wielorzecze najciekawszą inicjatywą
data dodania: 23.12.2019
Wielorzecze najciekawszą inicjatywą

- Nie spodziewaliśmy się tego wyróżnienia, Wielorzecze już raz zostało nagrodzone. Ta nagroda to dla nas taki pozytywny kopniak. Jest dla nas niezwykle ważna - mówi Dominika Lewicka-Klucznik, prezes Stowarzyszenia Alternatywni. VII Festiwal Literatury Wielorzecze, zorganizowany przez Alternatywnych, został uznany za najciekawszą elbląską inicjatywę tego roku.

Po raz szesnasty rozstrzygnięty został konkurs na najciekawszą inicjatywę elbląskich organizacji pozarządowych im. dr Aleksandry Gabrysiak.  

- Doceniamy osoby, które po swoim czasie zawodowym, rodzinnym, biorą się za sprawy społeczne, machając ręką na to, że to przecież wymaga od ich bardzo dużo pracy. Dzięki temu powstają naprawdę piękne rzeczy. Jak ich nie nagradzać – mówi Arkadiusz Jachimowicz z Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych, organizującej konkurs.

Po raz pierwszy w historii konkursu nagrodę przyznano za inicjatywę już wcześniej nagrodzoną. Nic dziwnego. Festiwal Literatury Wielorzecze stał się rozpoznawalną imprezą, którego sława wykracza poza Elbląg. To obecnie czterodniowa impreza, która poprzedzana jest cyklem warsztatów literackich i spotkań autorskich w elbląskich szkołach, a także w Hospicjum i Domu Opieki Lazarus. Sam festiwal rokrocznie przyciąga do Elbląga coraz większą liczbę literatów i artystów, jak również „turystów kulturalnych”.

- Przy tych wszystkich inicjatywach na rzecz społeczności lokalnych, ta nasza literacka, kulturalna, wydaje się trochę nierzeczywista. To, że została zauważona, jest dla nas niezwykle cenne - mówiła Dominika Lewicka-Klucznik. - Każda edycja festiwalu, choć jego organizacja jest niezwykle ciężka, jest dla nas ważną lekcją, otwiera nas na coś nowego, daje nowe pole do popisu. Co jest najważniejsze, pokazujemy, że warto robić w Elblągu dobrą literaturę

Stowarzyszenie Alternatywni otrzymało statuetkę ufundowaną przez Prezydenta Elbląga oraz nagrodę finansową w wysokości 3500 zł, którą ufundowali: Stowarzyszenie ESWIP, Fundacja Elbląg i Grupa Finansowa ECF. Konkursowe wyróżnienia trafiły do: Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu za akcję "Pierwszy dzwonek" i Stowarzyszenia Kulturalnego Co jest? za Święto Muzyki w Elblągu.

Inicjatorem konkursu na najciekawszą inicjatywę elbląskich organizacji pozarządowych im. dr Aleksandry Gabrysiak jest Rada Elbląskich Organizacji Pozarządowych.

Sylwia Warzechowska, Natasza Jatczyńska

Fot. Ryszard Biel