Czcionka:
Kontrast:
Nie uznajemy półśrodków i tandety
data dodania: 29.07.2020
Nie uznajemy półśrodków i tandety

– Od zawsze walczyliśmy z bylejakością i marazmem w pomocy społecznej. Na tym polega tajemnica sukcesu, aby uczyć się od lepszych i pomagać słabszym – mówi Piotr Baczewski, prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych i Profilaktyki Zdrowia „Jesteśmy Razem”.

Kiedy Piotr Baczewski postanowił zamienić zrujnowany budynek dawnej rządcówki z 1797 roku na całodobowy Ośrodek Wsparcia dla Osób Starszych i Niepełnosprawnych wraz z Parkiem Seniora, wielu pukało się w głowę. Dziś to nowoczesny, całodobowy obiekt. Opiekę i wsparcie znalazło w nim 20 mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego.

– Nadchodzi czas małych, kameralnych domów opieki z dala od miejskiego zgiełku. To najlepsze rozwiązanie na obecne czasy – mówi Piotr Baczewski. – Kilka lat temu, kiedy zaczynaliśmy trudną drogę remontu zabytkowej ruiny, intuicja podpowiadała nam, iż to wymarzone miejsce na spokojna, bezpieczną starość. W czasach pandemii to przeczucie zyskuje zupełnie nowy wymiar

Podopieczni ośrodka mają do dyspozycji dwu- i trzyosobowe pokoje z łazienkami, salon wypoczynkowy, windę, podjazdy dla osób niepełnosprawnych i inne udogodnienia. Czuwa nad nimi wykwalifikowany personel medyczny. Obok budynku znajduje się park seniora z alejkami spacerowymi, ławeczkami, oczkiem wodnym i stołami szachowymi. Budynek i otoczenie robi wrażenie. To doskonałe połączenie nowoczesności i historycznego charakteru budynku. 

- Zakończyliśmy realizację ambitnego pomysłu czyli Domu Pomocy Społecznej w Worynach za prawie 4 mln zł, w tym ponad 3 mln pozyskaliśmy ze środków unijnych. Teraz przyszedł czas na spółdzielnię socjalną, która od kilku lat pozostawała w sferze planów, koncepcji, a obecnie przyszedł czas na ich realizację wspólnie z miastem Górowo Iławeckie. Władze samorządu również poszukują rozwiązań korzystnych dla mieszkańców i budżetu, który szczególnie w obecnych czasach musi być wykorzystany efektywnie. Nasze drogi ponownie się skrzyżowały, dla dobra publicznego – mówi prezes stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych i Profilaktyki Zdrowia „Jesteśmy Razem”.

Piotr Baczewski w ogólnie pojętej pomocy społecznej nie jest nowicjuszem. W 2003 roku założył Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Profilaktyki Zdrowia „Jesteśmy Razem” z siedzibą w Górowie Iławeckim, które prowadzi szerokie działania na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych i wykluczonych.

- Od zawsze staramy się stwarzać ludziom niepełnosprawnym i starszym domowe warunki. Zależy nam na ich komforcie zarówno fizycznym, jak i psychicznym, nie uznajemy półśrodków i tandety  Albo robić coś dobrze i porządnie albo. Nie robić wcale. Tylko tyle i aż tyle – jasno stawia sprawę Piotr Baczewski.

Stowarzyszenie od początku 2007 roku prowadzi dzienny ośrodek wsparcia Centrum Barka – czyli Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Górowie Iławeckim. Do ośrodka obecnie uczęszcza 85 uczestników z terenu miasta i gminy Górowo Iławeckie. Ośrodek aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. Organizuje  imprezy cykliczne, takie jak: Filmowy Piknik z Bareją, Dni Staropruskie czy Wojewódzki Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Prezesa Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”. Barka regularnie współpracuje z innymi ośrodkami wsparcia i lokalnymi instytucjami (MOPS, GOPS, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowe Domy Samopomocy, Domy Pomocy Społecznej, Caritas, Ośrodek Kultury, szkoły, Urząd Miasta, Urząd Gminy, zakłady opieki zdrowotnej, Zakład Karny). Od 2017 roku przy stowarzyszeniu działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, który zapewnia seniorom z miasta i gminy aktywne spędzanie wolnego czasu. W zajęciach bierze udział regularnie kilkadziesiąt osób. Prowadzone są wykłady dla słuchaczy, warsztaty rękodzieła, kurs języka angielskiego, wyjazdy na basen, spotkania integracyjne.

- Od zawsze walczyliśmy z bylejakością i marazmem w pomocy społecznej, dlatego tak wiele osób i organizacji bierze z nas przykład lub stara się naśladować, staramy się pomagać, jak możemy. Na tym polega tajemnica sukcesu aby uczyć się od lepszych i pomagać słabszym, to wzajemnie nakręcająca się machina, taki łańcuch ludzi dobrej woli – podkreśla Piotr Baczewski. - Nie zapominamy przy tym o kliencie ostatecznym, naszych podopiecznych, mieszkańcach, bo to oni i ich bezpieczeństwo, radość i uśmiech jest najważniejsze. Nie szukamy usilnie problemów i przepisów, aby tylko nie pomóc drugiemu człowiekowi, jak czasami zdarza się tu i ówdzie. Na szczęście takich przypadków jest coraz mniej, bo społeczeństwo jest bardziej świadome swoich praw i wymaga usług wyższej jakości. I bardzo dobrze bo każda dziedzina życia powinna być konkurencyjna, również usługa społeczna

Jednak nawet najlepsze pomysły i ich realizacja wymaga wsparcia. Jak to wygląda w przypadku stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”?

- Mam świetny zespół, wspiera nas samorząd miasta, a poza tym lubię kolejne wyzwania – odpowiada Baczewski. - Jeśli coś nie wychodzi to traktuje jako kolejną ważną życiową lekcję i wyciągam wnioski. Najważniejsze to nigdy się nie poddawać, ciężko pracować, analizować i szanować ludzi, a sukces wcześniej czy później przyjdzie sam. Wielu ludzi stawia nas za wzór prężnej organizacji pozarządowej i dla nas to jest ogromny zaszczyt, więc nie możemy zawieść budowanego od wielu lat zaufania społecznego. Obecnie zatrudniamy prawie 40 osób przez co staliśmy się jednym z większych pracodawców na tym terenie.
Tomasz Miroński